Nvidia blen prodhuesin Izraelit të çipeve për qendrat e të dhënave

11.03.2019 14:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nvidia blen prodhuesin Izraelit të çipeve për qendrat e të dhënave

Prodhuesi Amerikan i çipeve Nvidia lajmëroi ditën e Hëne se do të blejë kompaninë Izraelite të dizajnit të çipeve Mellanox Technologies për 6.8 miliardë dollarë.

Marrëveshja vjen pas një konkurrence të egër mes Nvidia dhe Intel për të blerë kompaninë.

Mellanox me seli në Izrael dhe SHBA, prodhon çipe dhe harduerë për serverët e qendrave të të dhënave që fuqizojnë shërbimet cloud. Kompania kishte një vlerë tregu prej 5.9 miliardë dollarësh ditën e Premte.

Blerja e re është një mbështetje për Nvidia e cila reduktoi pritshmëritë e të ardhurave në Janar me gjysmë milionë dollarë për shkak të kërkesës së ulët për çipet e lojërave.

Shitje e produkteve dhe shërbimeve për qendrat e të dhënave përbëjnë 1/3 e shitjeve totale të kompanisë.

Prodhuesi i çipeve është rritur me shpejtësi vitet e fundit nën lidershipin e Jensen Huang por hasi vështirësi pas kërkesës në rënie për çipet e lojërave dhe kartave grafike për industrinë kriptografike.

Blerja do të finalizohet në fund të 2019-ës. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)