Nuk do ta besoni sa milionë mungesa kanë nxënësit e Kosovës

20.10.2016 09:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nuk do ta besoni sa milionë mungesa kanë nxënësit e Kosovës

Raporti i Drejtorisë së arsimit për vitin shkollor 2015/2016 ka nxjerrë në pah se në shkollat e kryeqytetit problem paraqesin mungesat e nxënësve, por jo suksesi. I fundit ka dalë njësoj me vitin paraprak shkollor në të tri nivelet e arsimit.

Por ky raport gjithashtu tregon se shkollat në kryeqytet në arsimin fillor, për vetëm një vit shkollor, kanë bërë afro 1.2 milionë mungesa, shkruan sot “Koha Ditore”.

Në arsimin fillor janë evidencuar mbi 180 mijë mungesa. Në atë të mesëm të ulët afro gjysmë milioni mungesa, dhe në atë të mesëm të lartë afro 600 mijë sosh.

Sipas Raportit, suksesi i nxënësve ka shënuar një rritje prej më pak se një për qind krahasuar me një vit më parë. Është evidencuar kalueshmëri e lartë e nxënësve nga klasa në klasë, teksa 50 për qind e tyre rezultojnë të jenë nxënës të shkëlqyeshëm, dhe shumë pak që e humbin vitin shkollor…

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Conte: Nuk duhet ta lejojmë Manchester Cityn ta blejë Virgil van Dijkun

Conte: Nuk duhet ta lejojmë Manchester Cityn ta blejë Virgil van Dijkun

Ky mesazh e përlot Big Mamën

Ky mesazh e përlot Big Mamën

Debutimi i Bitcoin në bursën e CME, volum i ulët tregtimi

Debutimi i Bitcoin në bursën e CME, volum i ulët tregtimi

AAK do t’i bëjë 14 ankesa për zgjedhjet në Istog

AAK do t’i bëjë 14 ankesa për zgjedhjet në Istog

Zidane 8, Barcelona 4

Zidane 8, Barcelona 4

Sara Hoxha publikon foton 'e thesarit', por  e zhduk me shpejtësinë e erës

Sara Hoxha publikon foton 'e thesarit', por e zhduk me shpejtësinë e erës

Vizitori i kopshtit zoologjik mbetet i habitur, gorilla i tregon atij gishtin e mesëm (Video)

Vizitori i kopshtit zoologjik mbetet i habitur, gorilla i tregon atij gishtin e mesëm (Video)

Nis takimi i përbashkët i kryeministrave ballkanas me Mogherinin

Nis takimi i përbashkët i kryeministrave ballkanas me Mogherinin

Haradinaj pas takimit me Mogherinin: Kosova do të marrë atë që i takon

Haradinaj pas takimit me Mogherinin: Kosova do të marrë atë që i takon

Chelsea mendon transferimin e Zahas

Chelsea mendon transferimin e Zahas

UniKKatilin të tjerët e vlerësojnë poet, Geti e krahason veten me rilindas

UniKKatilin të tjerët e vlerësojnë poet, Geti e krahason veten me rilindas

Opera Software ndryshon emrin në Otello Corporation

Opera Software ndryshon emrin në Otello Corporation

Çifti bashkëshortor nga SHBA-të, dëshirojnë t’ia dhurojnë dikujt shtëpinë katërdhomëshe që kap vlerën e 45 mijë eurove (Foto)

Çifti bashkëshortor nga SHBA-të, dëshirojnë t’ia dhurojnë dikujt shtëpinë katërdhomëshe që kap vlerën e 45 mijë eurove (Foto)

Mascherano drejt Kinës, Barcelona përfiton 10 milionë euro

Mascherano drejt Kinës, Barcelona përfiton 10 milionë euro

Këngëtari shqiptar 100 ditë rreth Azizë me bashkëshorten, rrëfen ‘çmenduritë’

Këngëtari shqiptar 100 ditë rreth Azizë me bashkëshorten, rrëfen ‘çmenduritë’

A jeni edhe ju në mesin e miliona njerëzve që vuajnë nga mungesa e hekurit?

A jeni edhe ju në mesin e miliona njerëzve që vuajnë nga mungesa e hekurit?