Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

03.06.2019 14:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Numri i përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri vijoi rënien për tremujorin e pestë me radhë dhe arriti në 2.6 milionë në fund të muajit Mars sipas raportit të fundit të AKEP.

Krahasuar me tre mujorin e fundit të 2018-ës numri i përdoruesve aktivë shënoi rënie me 3.2% dhe 9.7% krahasuar me të njëjtën periudhë një vit më parë.

Tregu vijon të dominohet nga Vodafone Albania me 1.22 milionë përdorues aktivë të shërbimeve celular ndjekur nga Telekom Albania me 974 mijë dhe ALBtelecom Mobile (ish Eagle Mobile) me 427 mijë.

Rënien më të madhe e pati Vodafone Albania me 4.3% ndjekur nga Telekom Albania me 3% dhe ALBtelecom me 0.7% krahasuar me tre mujorin e kaluar.

Mbi baza vjetore është Telekom Albania me rënien më të madhe me 12.2% ndjekur nga Vodafone Albania me 9.5% dhe ALBtelecom me 4%.

Numri i përdoruesve aktivë të aksesit broadband në internet përmes rrjeteve celulari ishte 1.9 milionë, një rritje me 3.6% krahasuar me tre mujorin e kaluar. Mesatarisht shqiptarët kanë përdorur 2.63GB për përdorues ose 14.8 milionë gigabajt gjatë tre mujorit të pari.

Konsumi mesatar mujor për përdorues aktiv ishte 181 minuta dalëse, 33 SMS dhe 2.63GB internet. Krahasuar me tre mujorin e kaluar konsumi mesatar i minutave ra me 3.8%, i SMS dhe internetit 10.8% dhe 2.8% respektivisht.

Në total janë 3.6 milionë pajtimtarë të shërbimeve celulare. Megjithatë përdorues aktivë konsiderohet ai i cili ka përdorur shërbimet në tre muajt e fundit.

Numri i pajtimtarëve është shumë larg rekordit të arritur në 2017-ën kur ishin 5.5 milionë karta SIM të regjistruara.

Numri i përdoruesve të internetit broadband celular ndahet sipas operatorëve me Vodafone Albania me 987 mijë, Telekom Albania me 608 mijë dhe ALBtelecom me 278 mijë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)