Nuk kanë të ndalur sulmet e Hashim Thaçit ndaj Gjermanisë, e godet edhe për një pikë tjetër

10.05.2019 19:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nuk kanë të ndalur sulmet e Hashim Thaçit ndaj Gjermanisë, e godet edhe për një pikë tjetër

Pas Samitit të Berlinit, presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, është vënë në një ofensivë të egër kundër Gjermanisë, një prej shteteve e cila ka ndihmuar në çlirimin dhe shtet ndërtimin e Kosovës. Asociacioni për të cilin Gjermania është e interesuar të jetë pjesë e negociatave, është pika ku po godet Thaçi duke e akuzuar edhe Isa Mustafën që ka nënshkruar për të në Bruksel.

Ky qëndrim anti-gjerman i Thaçit mund të jetë si pasojë e refuzimit të madh që ka marrë nga Merkeli e Makroni në Gjermani për idenë e korrigjimi të kufijve.

Përveç tjerash, Merkel dhe Makron tashmë ia kanë marrë nga dora dialogun Mogherinit, e cila asnjë herë nuk ka bërë asnjë deklaratë apo veprim, që të ndalë diskutimet për pazare me territore.

E pas Samitit të Gjermanisë, duket se dialogu Kosovë-Serbi do të kthehet në binarë, kështu beson edhe kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili thotë se tashmë do të ketë një format të ri të dialogut të udhëhequr nga Angela Merkel dhe Emanuel Macron.

Samitin e Berlinit pritet që ta pasojë Samiti i Parisit që do të mbahet me 1 korrik të këtij viti, e ku do të marrin pjesë vetëm përfaqësues të Kosovës dhe Serbisë, të ndërmjetësuar nga Makron dhe Merkel.

Pas këtyre zhvillimeve deputetë të kancelares Angela Merkel, kanë filluar që të tregojnë konturat e reja të temave të cilat do të diskutohen në Paris, e ku një ndër to do të jetë edhe diskutimi për Asociacionin e Komunave Serbe, dhe tema e kufijve do të mbetet jashtë.

Pikërisht kjo është edhe tema ku Thaci po synon ta sabotojë Gjermaninë e cila duket se është e interesuar që edhe cështja e ekstraterritorialitetit të kishave të jetë në tryezën e negociatave.

Këtë e ka treguar deputeti i partisë së kancelares gjermane (CDU), Johann Ëadephul, në një intervistë për Deutche Ëelle.

“Problemi i njohjes nuk mund të zgjidhet brenda ditës, askush nuk e pret këtë. Por mund të flitet për çështje të veçanta, për trashëgiminë kulturore, për mbrojtjen e pakicave, për asociacionet e komunave. Tani është e rëndësishme që të dyja palët të bisedojnë e të mos ngecet në ca grindje të panevojshme për territore. Këto janë çështje të dorës së dytë. Nëse negociatat do të fillojnë tani me zgjidhjen e këtyre çështjeve praktike dhe shumë konkrete, atëherë kjo është një shenjë e mirë. Gjithsesi, ishte një nismë e rëndësishme nga Parisi dhe Berlini, sepse tani mund të rifillojnë negociatat”, ka thënë Ëadephul, shkruan Gazeta Express.

Ndërsa Hashim Thaçit duket se nuk po i pëlqen që të ketë tema të kufizuara e të caktuara në dialogun me Aleksander Vuçiqin.

Ai vazhdimisht, sa herë i bie punë që të flas për dialogun Kosovë-Serbi, flet kundër Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, mbase duke e shfrytëzuar si pikë përmes të cilës godet Gjermaninë.

Përveç kësaj, ai mundohet që të paraqesë Asociacionin e Komunave Serbe si një të keqe që e ka nënshkruar në vitin 2013 në Bruksel, tashmë lideri i LDK-së, ish-kryeministri Isa Mustafa.

Kjo qasje e Hashim Thaçit kundër Gjermanisë shihet edhe në zhvleftësimin që ai mundohet t’ia bëjë gjithçka që ka ndodhur në Samitin e Berlinit, që u thirr me iniciativë të kancelares gjermane, Angela Merkel, dhe Emanuel Macron.

Sipas kreut të shtetit çdo takim ku nuk është e ftuar SHBA-ja, nuk mund të ketë arrihet asgjë sa i përket Kosovës dhe Serbisë.

Ai madje ka thënë se është ndjerë i shokuar kur kishte marrë vesh se në Berlin nuk ishte ftuar askush nga SHBA-të, dhe thotë që edhe Samiti i Parisit mund të ketë zero efekt, nëse nuk merr pjesë SHBA-ja./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arba Kokalari, eurodeputetja e parë shqiptare

Arba Kokalari, eurodeputetja e parë shqiptare

Serbët arrestojnë punëtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, Marjan Gjokajn

Serbët arrestojnë punëtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, Marjan Gjokajn

Pjesëmarrje historike për PE-në, ekstremistët ngjiten të udhëhequr nga Le Pen

Pjesëmarrje historike për PE-në, ekstremistët ngjiten të udhëhequr nga Le Pen

SHBA dërgon trupa të reja ushtarake në Kosovë

SHBA dërgon trupa të reja ushtarake në Kosovë

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve evropiane

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve evropiane

Shpenzohet gjysma e rezervës shtetërore

Shpenzohet gjysma e rezervës shtetërore

Tema e Asociacionit mund të rikthehet në tavolinën e bisedimeve

Tema e Asociacionit mund të rikthehet në tavolinën e bisedimeve

Rita Ora përmend Kosovën dhe jep mesazhin e madh: Duhet të qep gojën dhe të këndoj

Rita Ora përmend Kosovën dhe jep mesazhin e madh: Duhet të qep gojën dhe të këndoj

Ministri serb krenohet me humbjet në Betejën e Pashtrikut dhe Koshares

Ministri serb krenohet me humbjet në Betejën e Pashtrikut dhe Koshares

Hoxhaj paralajmëron zvogëlim të qeverisë këtë mandat

Hoxhaj paralajmëron zvogëlim të qeverisë këtë mandat

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

“Shqipëria dhe Kosova në një shtet”, deklarata e presidentit Hashim Thaçi nga Kruma

“Shqipëria dhe Kosova në një shtet”, deklarata e presidentit Hashim Thaçi nga Kruma

I iku dënimit me burg, kthehet në Kosovë dhe bëhet inspektor

I iku dënimit me burg, kthehet në Kosovë dhe bëhet inspektor

Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

Opozita në Shqipëri proteston dhe refuzon dialogun

Opozita në Shqipëri proteston dhe refuzon dialogun