Nuk jeni të lumtur? Bëni seks

31.03.2016 16:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nuk jeni të lumtur? Bëni seks

Shoqëria shqiptare është e hapur? Përkundrazi. Ajo është me komplekse dhe e keqinformuar seksualisht.

“Dinamika familjare është ajo që ne na jep shumë informacion përsa i përket erotizmit, seksualitetit në përgjithësi.

Nga ajo lloj dinamike familjare kemi të mbartur shumë keqformime dhe shtrembërime të informacionit dhe të mënyrës se si na janë përcjell ndjenjat në përgjithësi”, shprehet Denada Toçe, psikologe.

“Të gjithë kanë komplekse. Komplekse kanë pasur gjyshërit, stërgjyshërit tanë, ato trashëgohen nëpërmjet mënyrës se si i qasemi problemit të erotizmit”, thotë Edmons Tupja.

Por, seksi nuk rezulton të jetë tabu në gjithë hartën e Shqipërisë.

“Varet nga zonat, për shembull në kryeqytet ka më shumë informacion. Kjo edukatë duhet të bëhët sidomos nëpër rrethe”, vijoi Tupja.

Ekspertët pohojnë se mosinfomimi seksual mund të shkojë deri në mosnjohjen e trupit tonë.

“I druhemi ndjesive që kemi. Frikësohemi, kemi fobi ndaj seksualitetit tonë. Kemi fobi ndaj asaj që është e vërtetë”, thotë Toçe.

“Dikush nuk e dinte c’ishte klitori për shembull”, tregon një rast Edmond Tupja.

Alarmi i psikologëve është se 25 vjet pas hapjes së Shqipërisë, ende nuk ka asnjë studim kushtuar informimit seksual.

“Shqipëria e meriton për tranzicionin që po kalon të jetë një studim i mirëfilltë përsa i përket njohjes së seksualitetit, por kërkon edhe një metedologji që duhet shtrirë nga profesionistë që janë njohës shumë të mirë”, vijoi psikologia Toçe.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fajtor interneti/ Rreth 40 % e njerëzve midis 18 dhe 24 vjeç nuk kanë bërë kurrë seks

Fajtor interneti/ Rreth 40 % e njerëzve midis 18 dhe 24 vjeç nuk kanë bërë kurrë seks

Ylli i “Big Brother” zbulon burimin e jetës luksoze (FOTO)

Ylli i “Big Brother” zbulon burimin e jetës luksoze (FOTO)

Pamela u martua për të pestën herë, ish-burri i saj habit me reagimin kur e kuptoi lajmin

Pamela u martua për të pestën herë, ish-burri i saj habit me reagimin kur e kuptoi lajmin

Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen

Dua Lipën dhe Bebe Rexhën i bën bashkë në një skuadër “The Voice” në Amerikë

Dua Lipën dhe Bebe Rexhën i bën bashkë në një skuadër “The Voice” në Amerikë

9 filmat ku aktorët kanë kryer me të vërtetë marrëdhënie seksuale

9 filmat ku aktorët kanë kryer me të vërtetë marrëdhënie seksuale

Zyrtare/Chicharito Hernandez te Los Angeles Galaxy, më i paguari në MLS

Zyrtare/Chicharito Hernandez te Los Angeles Galaxy, më i paguari në MLS

Britania lëshon monedhën për të nder të grupit Queen

Britania lëshon monedhën për të nder të grupit Queen

Shenjat Që Lajmërojnë Probleme Të Mushkërive nga AgroWeb më 21 Janar 2020

Shenjat Që Lajmërojnë Probleme Të Mushkërive nga AgroWeb më 21 Janar 2020

Pritet të rikthehen në qiell avionët “737 MAX” në mesin e 2020’ës

Pritet të rikthehen në qiell avionët “737 MAX” në mesin e 2020’ës

Shkencës: Qeshni me partnerin, marrëdhënia juaj bëhet më e fortë

Shkencës: Qeshni me partnerin, marrëdhënia juaj bëhet më e fortë

Modelja seksi ‘godet’ futbollistët shqiptarë: S’kanë as famë, as pushtet, as lekë

Modelja seksi ‘godet’ futbollistët shqiptarë: S’kanë as famë, as pushtet, as lekë

Mbappe: Reali? Flasim në fund të sezonit

Mbappe: Reali? Flasim në fund të sezonit

Momentet më pikante të Superligës në foto

Momentet më pikante të Superligës në foto