Nuk jemi një popull, jemi një komb i copëtuar!

30.03.2015 15:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nuk jemi një popull, jemi një komb i copëtuar!
Koço Danaj
Ndoshta nga padituria, ndoshta nga nxitimi, ndoshta nga hezitimi, slogani kryesor që binte në sy në mbledhjen e qeverive të Shqipërisë dhe të Kosovës, ishte: “Një popull, Një territor, Një ëndërr”. Pa hyrë në analizën e dy nocioneve të tjera, me të cilat do të merrem një herë tjetër, sot do të merrem me nocionin “Një popull”.
E thashë edhe më lart, arsyet mund të jenë shumë, por përdorimi i këtij nocioni është i gabuar. Shqiptarët në Shqipëri, Kosovë, Çamëri, Shqipërinë lindore në Maqedoni, Luginë të Preshevës, Ulqin, Tuz,  Plavë e Guci, nuk janë një popull. Ata janë një komb, por mjerisht i copëtuar nga Londra 1913.
Por çfarë ndryshimi ka nocioni “popull” me nocionin “komb” mund të thotë dikush apo shumëkush? Ka shumë.
1. Sot në Evropë janë tre grupe të mëdha popujsh, popujt sllavë, latinë dhe gjermanikë. Por brenda tyre janë me dhjetëra kombe. Brenda sllavëve është kombi rus, serb, kroat, polak, sllovak etj etj. Brenda latinëve janë kombet francez, spanjoll, italian, rumun, portugez etj. Brenda gjermanikëve janë kombi gjerman, suedez, danez, austriak etj etj.
2. Të pranosh se shqiptarët janë thjesht një popull, do të thotë tu japësh të drejtë përkrahësve të “kombit kosovar” në Prishtinë, do të thotë tu japësh të drejtë shqiptarëve në Maqedoni të “shpikin” edhe ata një komb tjetër, do të thotë, të lësh “jetimë” shqiptarët në Mal të Zi, në Luginë të Preshevës, do të thotë të “varrosësh përfundimisht Çamërinë”.
3. Përfundimi është i thjeshtë: Shqiptarët janë një komb. Por janë një komb i copëtuar në 5 pjesë. Detyra jonë është që këto pjesë ti bashkojmë në një të vetme. Qytetarit të thjeshtë i lejohet edhe të ngatërrojë nocionet “popull” dhe “komb”. Por politikanit, të çdo rangu qoftë nuk i lejohet një gjë e tillë. Nocionet nuk janë formuluar për ti ngatërruar qoftë edhe pa dashje, por për ti respektuar me detyrim dhe rigorozitet qoftë edhe kur i përdor si slogan mbledhje qeverie.
(Autori është lider i Listës për Shqipërinë Natyrale)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

Nga Lirim Gashi: Pse duhet të Rimëkëmbet Social Demokracia?

Nga Lirim Gashi: Pse duhet të Rimëkëmbet Social Demokracia?

Nga Mark Marku: Një front qëndrese qytetare kundër diktaturës së mafias

Nga Mark Marku: Një front qëndrese qytetare kundër diktaturës së mafias

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Stadi i trendëve ekonomike post covid, dhe rendi i krijuar në të ardhmen

Stadi i trendëve ekonomike post covid, dhe rendi i krijuar në të ardhmen

Në negociatat me Serbinë rreziku kryesor për Kosovën e ka emrin Hashim Thaçi

Në negociatat me Serbinë rreziku kryesor për Kosovën e ka emrin Hashim Thaçi

Nga Driton Smakaj: Një politikë në dakordim të plotë me SHBA-të nuk përbën servilizëm!

Nga Driton Smakaj: Një politikë në dakordim të plotë me SHBA-të nuk përbën servilizëm!

Nga Fahri Xharra: Koptët e Egjyptit dhe shqiptarët

Nga Fahri Xharra: Koptët e Egjyptit dhe shqiptarët

Në prag të Luftës së Ftohtë!

Në prag të Luftës së Ftohtë!

Berisha: Po, cili, intelektual?

Berisha: Po, cili, intelektual?

Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Çka jeni hallakatë?

Çka jeni hallakatë?

Ng Driton Smakaj: Letër elektronike Gjergj Kastriotit!

Ng Driton Smakaj: Letër elektronike Gjergj Kastriotit!