Nuk e mirëpresin qytetarët vendimin e Kushtetueses për dekretin e Presidentit

29.05.2020 18:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nuk e mirëpresin qytetarët vendimin e Kushtetueses për dekretin e Presidentit

Vendimin e Gjykatës Kushtetuese lidhur me çështjen e dekretit të presidentit të vendit Hashim Thaçi, për mandatimin e Avdullah Hotit për formimin e qeverisë së re, qytetarët po e vlerësojnë si vendim të shkruar nga vetë presidenti i vendit. Ata madje thonë se me këtë vendim ky i fundit ka rrëzuar Kushtetutën e popullit.

Pavarësisht vendimeve, këta të fundit thonë se Gjykata Kushtetuese, si institucioni më i lartë i një vendi duhet të respektohet.

Sabit Salihu, vendimin e konsideron katastrofal, sipas tije, këtë vendim e ka hartuar presidenti Hashim Thaçi me njerëzit e tije.

“Katastrofale, ata janë të nominuarit e Hashim Thaçit, këta veç e kanë fëlliqë mjerë ata Gjykatës, e që dihet kush janë akrabatë i tyre qysh i kanë nominuar edhe Isa mjerisht pa asnjë votë, Agim Veliu, Skënderi, këta vota nuk kanë. Vjosa është sovrani i LDK-së, pse po i ikin drejtësisë po shkojmë në zgjedhje dhe matemi aty, kush çka është”, deklaroi ai.

Për qytetarin, Ajet Bejta, vendimi i Gjykatës Kushtetuese lidhur me çështjen e dekretit të presidentit të vendit Hashim Thaçi, është marrë sipas apetiteve të disa personave.

“Për mua kushtetutë numër një e vulosur është vetë populli, se kushtetuta hartohet për popullin, kushtetuta hartohet për popull, po e shqiptoj dy herë dhe tash Gjykata Kushtetuese ta rrëzon kushtetutën e popullin çfarë logjike është ajo, faktikisht e kanë rrëzuar edhe popullin edhe Kushtetuese. Sipas apetiteve të dikujt dhe apetite të mbrapshta, të 2 a 3 personave, kurrën e kurrës nuk e kanë mirë ata që e kanë vlerësuar në këtë mënyrë, as me ven e as me men”, thotë ai.

Halil Geci, thotë se ky vendim është ditur, për faktin se siç tha ai, kjo kushtetutë është shkruar nga Amerika dhe disa persona të tjerë dhe se nga ajo kohë asgjë nuk ka ndryshuar.

“Vendimin e Gjykatës Kushtetuese, e vlerësojë të pritshëm, pse e vlerësoj të pritshëm, sepse qeta janë që kushtetutën e Kaçanikut e kanë neper kame i kanë vra njerëzit që e kanë përkrahë, këta i kanë vra edhe në ushtri, je ti me Ibrahim Rugovën kushtetutën e ke mbrojtur. Të njëjtit janë kurgjo nuk ka ndryshua, veç Grenel është ardh tjetër se këtë kushtetutë e ka bërë Amerika me do njerëz të tjerë tash është ardh Greneli, e me Isën e Hashimin kurgjo tjetër”, deklaroi ai.

Por ka dhe prej tyre që e respektojnë këtë vendim.

Për qytetarin Fadil Osmani, Gjykata Kushtetuese është institucioni më i lartë i vendit, si i tillë duhet të respektohet, pavarësisht vendimeve që sjellë.

“Gjykata Kushtetuese është institucion që duhet me u respektua dhe po mendoj që duhet me u kane në kulturë politike te qytetarët dhe te krejt popullata, institucioni më i lartë duhet me u respektua. Pa marrë përsyshë çfarë vendimi sjellë”, thotë Osmani.

Kujtojmë që Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur me votë unanime që vendi nuk shkon në zgjedhje pas mocionit të mosbesimit, por hapet rruga për krijimin e qeverisë së re.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar