Nuk duan australianët që çokollatat e tyre të preferuara të prodhohen në Kinë e Egjipt

01.06.2020 11:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nuk duan australianët që çokollatat e tyre të preferuara të prodhohen në Kinë e Egjipt

Shumë australianë janë të pakënaqur me gjigantin e çokollatave, Mars, pasi zbuluan se disa prej çokollatave të tyre të preferuara tashmë po prodhohen jashtë vendit, përfshirë Kinën dhe Egjiptin.

Mars është prodhuesi i dytë më i madh i çokollatës në Australi dhe prodhon brende të njohura si M&M’s dhe Snickers për më shumë se 40 vjet, shkruan “Daily Mail”, transmeton Gazeta Express.

Megjithatë, sipas një hulumtimi, disa prej produkteve tashmë po prodhohen në Kinë, Egjipt dhe Holandë, ndërsa në disa produkte tjera nuk shkruhet fare vendi i prodhimit.

Çokollata Twix për tregun australian është duke u prodhuar në Egjipt, ku kompania i ka investuar 83 milionë dollarë për hapjen e një fabrike.

Nuk dihet se para sa kohësh ka filluar prodhimi i këtyre çokollatave jashtë vendit, por konsumatorët kanë thënë se ato nuk e kanë më shijen origjinale.

Kompania ka filluar të prodhojë edhe çokollata Snickers në Kinë përderisa në fabrikën australiane është duke u bërë një investim.

Sidoqoftë, prodhuesi ka konfirmuar përmes një deklarate se prodhimi i çokollatave Twix dhe Bounty është zhvendosur në mënyrë të përhershme jashtë vendit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dita e dytë e votimit në Maqedoninë e Veriut

Dita e dytë e votimit në Maqedoninë e Veriut

Intervistimi i Thaçit vazhdon edhe sot

Intervistimi i Thaçit vazhdon edhe sot

Nënshkruhet projekti për menaxhimin e Covid-19 në vlerë 200 mijë euro

Nënshkruhet projekti për menaxhimin e Covid-19 në vlerë 200 mijë euro

​Vazhdon seanca për menaxhimin e pandemisë Covid-19

​Vazhdon seanca për menaxhimin e pandemisë Covid-19

Haziri: Mos lejimi i dasmave është politikë e gabuar

Haziri: Mos lejimi i dasmave është politikë e gabuar

Bie numri i të infektuarve me Covid-19 në Kosovë, rritet numri i të shëruarve

Bie numri i të infektuarve me Covid-19 në Kosovë, rritet numri i të shëruarve

Bilanci i pandemisë së COVID-19 në botë, mbi 13 milionë raste

Bilanci i pandemisë së COVID-19 në botë, mbi 13 milionë raste

Ali Ahmeti: Të njollosësh UÇK-në është sikur t’u bësh atentat gjithë shqiptarëve!

Ali Ahmeti: Të njollosësh UÇK-në është sikur t’u bësh atentat gjithë shqiptarëve!

Ministri Zemaj e jep një lajm të mirë: Sot kemi rënie të infektuarve dhe rritje të numrit të shëruarve

Ministri Zemaj e jep një lajm të mirë: Sot kemi rënie të infektuarve dhe rritje të numrit të shëruarve

Mbushet me pacientë Klinika Infektive në Pejë

Mbushet me pacientë Klinika Infektive në Pejë

Një tjetër rast “Floyd” në SHBA, qytetarët nisin protestat…

Një tjetër rast “Floyd” në SHBA, qytetarët nisin protestat…

Haradinaj: Po na sulmon armiku, duhet të lëmë anash llogaritë ndaj njëri-tjetrit

Haradinaj: Po na sulmon armiku, duhet të lëmë anash llogaritë ndaj njëri-tjetrit

Imuniteti ndaj COVID-19 mund të zhduket në disa muaj

Imuniteti ndaj COVID-19 mund të zhduket në disa muaj

Shoqëruesja e dhomës tronditi me komentin për vdekjen e 21-vjeçares, reagon gjinekologu i QKUK-së

Shoqëruesja e dhomës tronditi me komentin për vdekjen e 21-vjeçares, reagon gjinekologu i QKUK-së

Gent Cakaj: Kur janë në pyetje vlerat e UÇK’së duhet të reagojmë si një komb, e jo si dy shtete

Gent Cakaj: Kur janë në pyetje vlerat e UÇK’së duhet të reagojmë si një komb, e jo si dy shtete

Osmani: Nuk ka sot asgjë më urgjente sesa të bëhet ligji për pandeminë

Osmani: Nuk ka sot asgjë më urgjente sesa të bëhet ligji për pandeminë