“Novostit”: Treshja e madhe zgjidh çështjen e Kosovës, BE bie?

19.12.2018 10:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Novostit”: Treshja e madhe zgjidh çështjen e Kosovës, BE bie?

Siç shkruan “Novosti” i Beogradit, kërkesa e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në mbledhjen e KS të OKB në lidhje me Kosovën, do të mund të kthente Kombet e Bashkuara në tavolinën e bisedimeve midis Serbisë e Kosovës, transmeton Koha.net.

Presidenti serb, Vuçiq, në mbledhjen e KS të OKB, ditë më parë, e thirrur nga Serbia e Rusia pas formimit të Ushtrisë së Kosovës, kërkoi që dialogu midis Beogradit e Prishtinës në të ardhmen të zhvillohet me një rol më të madh të Kombeve të Bashkuara. Sipas “Novostit”, edhe më parë ka qenë kërkesë që ky proces të kthehet nën ombrellën e këtij organi ndërkombëtar.

Serbia llogarit në rolin destruktiv rus dhe të vendeve antiamerikane rreth çështjes së Kosovës, rikujton Koha.net.

Por, sipas kësaj gazete, këtë përpjekje e kundërshton Brukseli, nën patronatin e të cilit qe tetë vjet po zhvillohet dialogu për normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi, tash i cilësuar i pasuksesshëm.

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, ciç citohet nga “Novosti, ka thënë se tani ndoshta është momenti më i mirë që çështja e Kosovës të kthehet nën ombrellën e Kombeve të Bashkuara. “Kjo do të ishte e shëndetshme për procesin e dialogut dhe të shfaqej shpresa se ndoshta do të mund të arrinim një zgjidhje të pranueshme për të dy palët, që krahas aleatëve tanë të fuqishëm Rusisë dhe Kinës do ta garantonte SHBA”, është shprehur ai, transmeton Koha.net.

Kjo gazetë citon ish-ambasadorin serb, sipas të cilit “po shihet se BE nuk ka ide si ta përfundojë këtë dialog, por edhe që nuk dëshiron ta pranojë se rruga e deritashme nëpër të cilin ka ecur nuk ka mundur të sjellë rezultate”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë