Noviçok helmon edhe dy shtetas britanikë

05.07.2018 08:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Noviçok helmon edhe dy shtetas britanikë

Dy shtetas britanikë janë sëmurë rëndë pasi i janë ekspozuar Noviçokut, agjentit të njëjtë nervor që ka sëmurë një ish-spiun rus dhe vajzën e tij, në muajin mars, tha komisionari i antiterrorizmit në Britani, Neil Basu.

Ai u tha gazetarëve në qytetin Ejmsbëri se testet e kryera nga qendra kërkimore britanike Porton Doën zbuluan se një grua 44 vjeçe dhe një burrë 45 vjeç i janë ekspozuar Noviçokut.

Çifti u shtrua në spital të shtunën, pasi u gjet pa vetëdije në Ejmsbëri, qytet që ndodhet vetëm 11 kilometra larg Sallsbërit, vendit ku ish-spiuni rus, Sergei Skripal, dhe vajza e tij Yulia janë helmuar katër muaj më parë.

“Është agjenti i njëjtë nervor. Shkencëtarët do të përcaktojnë sasinë e përdorur”, tha Basu.

“Prioritet i ekipit hetimor tani është të përcaktojë se si këta dy njerëz kanë ardhur në kontakt me këtë agjent nervor”, shtoi ai.

Sekretari për punë të brendshme i Britanisë, Sajid Javid, tha se “teoria aktuale është se ekspozimi ka qenë aksidental dhe jo një sulm i dytë, pas atij mbi Skripalët”.

Ekipet mjekësore janë thirrur në një shtëpi në Ejmsbëri më 30 qershor, pasi një grua e identifikuar nga mediat si Daën Sturgess, ka kolapsuar. Në të njëjtën ditë është sëmurë edhe Charlie Roëley, raportuan mediat britanike.

Autoritetet britanike thanë se nuk kanë dëshmi se burri dhe gruaja kanë vizituar kohët e fundit ndonjë nga vendet që janë dekontaminuar pas helmimit të Skripalëve.

Britania e ka akuzuar Rusinë për helmimin e Skripalëve me Noviçok – një agjent nervash i zhvilluar nga ushtria sovjetike gjatë Luftës së Ftohtë.

Me sulmin në Sallsbëri është shënuar përdorimi i parë i njohur i një arme të tillë kimike në tokën evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore.

Rusia e ka mohuar përfshirjen në helmimin e tyre.

Rasti, megjithatë, ka shkaktuar krizë diplomatike midis Moskës dhe Perëndimit.

Përgatiti: Valona Tela

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese