Norvegjia kërkon heqjen e taksës dhe vazhdimin e dialogut

14.04.2019 12:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Norvegjia kërkon heqjen e taksës dhe vazhdimin e dialogut

Ambasadori i Norvegjisë në Serbi, Arne Sannes Bjornstad, ka kërkuar që Kosova ta heq taksën në mënyrë që të vazhdojë dialogu.

Arne Sannes Bjornstad, ambasador i Norvegjisë në Serbi, ka kërkuar vazhdimin e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Në një intervistë dhënë për “Kurir”, transmeton lajmi.net, ambasadori norvegjez ka kërkuar heqjen e taksës në mënyrë që siç tha ai, t’i hapet rrugë dialogut.

Sipas ambasadorit, Arne Sannes Bjornstad, ka thënë se vendosja e taksës është duke kërcënuar dialogun, pasi që sipas tij, kjo po e vë në rrezik zgjidhjen e çështjes Kosovë-Serbi.

Tutje në këtë intervistë, Arne Sannes Bjornstad, ka thënë se me heqjen e taksës dhe vazhdimin e dialogut do të zvogëlohej edhe rreziku për investime në rajon.

“Vendosja e taksës 100 për qind për Serbinë ka parandaluar progresin e të dyja shteteve dhe ka bërë që të kthehemi në një situatë prapa. Ka qëndrime të ndryshme që vijnë nga Kosova. Dëgjojmë një deklaratë dhe pastaj një tjetër që është në kundërshtim me të parën. Kosova e ka parë që ka bërë një gabim dhe është e vështirë të dalin nga kjo, pa pranuar se vendosja e taksës është një veprim i gabuar”, ka thënë ambasadori Arne Sannes Bjornstad.

Në këtë intervistë ambasadori norvegjez ka folur edhe për problemet e brendshme politike të Serbisë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosnett në Mitrovicë: Kosova është shtet i pavarur dhe i tillë do të mbetet

Kosnett në Mitrovicë: Kosova është shtet i pavarur dhe i tillë do të mbetet

Shënohet sot Dita Ndërkombëtare e Drejtësisë Sociale

Shënohet sot Dita Ndërkombëtare e Drejtësisë Sociale

​31 vjet nga greva e minatorëve të “Trepçës”

​31 vjet nga greva e minatorëve të “Trepçës”

Mot me shi dhe borë

Mot me shi dhe borë

Trumpi e emëron Drejtor të Inteligjencës Kombëtare

Trumpi e emëron Drejtor të Inteligjencës Kombëtare

Çeku: Pas shkarkimit të Bordit të Telekomit duhet të vazhdohet me fazën e llogaridhënies

Çeku: Pas shkarkimit të Bordit të Telekomit duhet të vazhdohet me fazën e llogaridhënies

Qalaj: Ka dyshime se Valdete Bllaca, pasi kishte vrarë familjen, kishte dalë në një lokal në Gjilan (VIDEO)

Qalaj: Ka dyshime se Valdete Bllaca, pasi kishte vrarë familjen, kishte dalë në një lokal në Gjilan (VIDEO)

Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës

Të enjten, shi dhe borë – çfarë moti do të kemi në Kosovë gjatë ditëve pasuese?

Të enjten, shi dhe borë – çfarë moti do të kemi në Kosovë gjatë ditëve pasuese?

Pas reagimit të “Maraklive t’kerreve” BQK premton lehtësira për sigurimin e veturave

Pas reagimit të “Maraklive t’kerreve” BQK premton lehtësira për sigurimin e veturave

PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë

Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë