Njohësi i çështjeve të arsimit Rexhaj thotë se është koha e fundit që të përmirësohet gjendja në arsim

05.12.2019 18:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Njohësi i çështjeve të arsimit Rexhaj thotë se është koha e fundit që të përmirësohet gjendja në arsim

Profesori universitar, Xhavit Rexhaj, ka thënë se rezultatet e testit PISA për Kosovën kanë fundosur anijen.

Rexhaj në një intervistë për “Përballje ditore” në Telegrafi.com ka thënë se duhet të identifikohen pikat e dobëta që kanë dalë nga ky test.

Ai ka thënë se nuk është vetëm testi PISA dështim i Kosovës në fushën e arsimit, pasi që sipas tij edhe vendi ka dështuar edhe me largimin nga ENQA, dhe se sipas tij dështimi përgjegjësia është zinxhirore.

“Është dëmtuar baza e ministrisë…. Është sistem zinxhiror i dëmtuar nga partitë e kaluara. Tani vota e popullit ka qenë votë e revoltës. Kushdo që nuk e kupton këtë votë të revoltës, do të dështoj. Kushdo që nuk e kupton që në arsim, shëndetësi e fusha tjera nuk shkohet më me njerëz që nuk dinë me udhëheq, do të dështoj. Tash a duam ta bëjmë politiken e tenderëve apo të zhvillimit të arsimi”, ka deklaruar ai duke shtuar se duhet marrë shembull nga Maqedonia e cila është ngritur.

“Maqedonia ka 40 pikë më shumë në këtë test, dhe është ngritur në krahasim me testin e kaluar. Arsyeja se është marr me vetën dhe tani është shkëputur nga zona e turpit. Pse nuk mundemi ne ta bëjmë këtë. Pra duhet të kthehemi kah fëmijët jo kah tenderi. Kushdo që vije në Ministri për herë të parë është ta bëjë mbyllen e dyerve të MASHT-it që të mos hyjnë njerëzit që nuk kanë njohur”, ka thënë ai.

Ndër të tjera Rexhaj ka folur edhe për zgjidhjen që duhet bërë në këtë aspekt që të mos përsëriten dështimet.

“Kurrikula punon shumë me vështirësi. Bota ka ecur nga digjitalizimi, drejt teknologjitë e reja, rrjeteve sociale. Para 7 viteve e ka bë ministria një komision për tekste dhe po mburren, por ata është dashur të bëjnë komision për digjitalizim. Duhet patjetër të ndryshojmë sepse jemi bërë turpi i botës. Ka njerëz të mençur, por nuk po u jepet hapësirë. Qeveria e ardhshme duhet të krijojë hapësirë për njerëz të dijes. LDK ka më shumë kapacitete në arsim por nuk mundet të bëjë përmirësim e vetme. Duhet të mblidhen të gjithë bashkë që të rregullohet kjo çështje”, ka deklaruar ai.
Ai ka përmendur disa ekspert, që sipas tij janë të duhuri që të rregullojnë gjendjen në arsimin kosovar.

“Kemi ekspert të kësaj fushe, por nuk po iu lënë mundësitë. E kemi Agron Dida, i cili është në nivel evropian të dijes dhe i shkathtësisë në fushën e vetë. Është ekspert kulminant. Për një ekspert ë tillë një shtet investon miliona dhe e formon. Ndërsa ne e kemi e këta mundohen në çfarëdo mënyrash e largojnë, nuk e pyet askush asgjë. Ai e ka hapur një faqe dhe mundohet aty ta jap kontributin. Pastaj është Blerim Saqipi, Dukagjin Pupovci, Selim Mehmeti, pra ka njerëz. Arsimi duhet të zhvillohet mbi politika kombëtare jo grupore e politike. Është momenti i fundit që Qeveria e ardhshme të iu krijojë hapësirë këtyre ekspertëve”, ka thënë ai.

Kujtojmë se në testin PISA, Kosova rangohet e treta nga fundi i listës me 79 vende.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Engel letër admiralit Foggo: Kujdes me deklaratat për Serbinë

Engel letër admiralit Foggo: Kujdes me deklaratat për Serbinë

Fshatrat e panjohur shqiptare ne zemër të Serbisë. Zyrtarisht nuk ekzistojnë

Fshatrat e panjohur shqiptare ne zemër të Serbisë. Zyrtarisht nuk ekzistojnë

Fatmir Rexhepi: S’e shkarkojmë Konjufcën, Osmani e ka përkrahjen e deputetëve të LDK’së

Fatmir Rexhepi: S’e shkarkojmë Konjufcën, Osmani e ka përkrahjen e deputetëve të LDK’së

Pacolli: Milan Vukashinoviqi që punon në Byronë e Sigurimeve arrestohet nga policia serbe në Jarinjë

Pacolli: Milan Vukashinoviqi që punon në Byronë e Sigurimeve arrestohet nga policia serbe në Jarinjë

Ekskluzive/ Kapet në Tiranë “Escobari” turk! Kërkohej nga Franca, trafikuan 14 miliardë euro drogë

Ekskluzive/ Kapet në Tiranë “Escobari” turk! Kërkohej nga Franca, trafikuan 14 miliardë euro drogë

Nagavci e VV’së: Do të angazhohemi që në seancën e radhës ta formojmë qeverinë

Nagavci e VV’së: Do të angazhohemi që në seancën e radhës ta formojmë qeverinë

“Bloomberg” shkruan për transformimin e Piramidës: Tirana, një qytet i pastër, me administratë progresive

“Bloomberg” shkruan për transformimin e Piramidës: Tirana, një qytet i pastër, me administratë progresive

PDK: Lajm i rrem, kryetari Veseli nuk është takuar me as një lider të as një partie

PDK: Lajm i rrem, kryetari Veseli nuk është takuar me as një lider të as një partie

Majko: Gjatë luftës në Kosovë, në Shqipëri thamë, ‘kur serbët na vrasin, ne duhet të bashkohemi’

Majko: Gjatë luftës në Kosovë, në Shqipëri thamë, ‘kur serbët na vrasin, ne duhet të bashkohemi’

Qeveria në detyrë ka mjete financiare për festimin përvjetorit të Pavarësisë

Qeveria në detyrë ka mjete financiare për festimin përvjetorit të Pavarësisë

Autobusi që vinte nga Serbia del nga rruga në Lluzhan

Autobusi që vinte nga Serbia del nga rruga në Lluzhan

Për herë të parë Thaçi thotë se s’është vetëm një adresë e vetme për formim të Qeverisë

Për herë të parë Thaçi thotë se s’është vetëm një adresë e vetme për formim të Qeverisë