Njihuni me telefonin e parë në botë me ekran të plotë pa “notch”

04.06.2019 02:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Njihuni me telefonin e parë në botë me ekran të plotë pa “notch”

Në garën për tu ofruar përdoruesve më shumë ekran në smartfonët e tyre, prodhuesit e kanë punuar shumë për ti bërë kamerat selfie më pak problematike sa i përket dizajnit duke implementuar zgjidhje si “notch” , “pinhole” apo edhe kamera “pop-up.”

Ndërsa shumë prej këtyre qasjeve janë padyshim të zgjuara nga një këndvështrim dizajni, të gjitha shihen si kompromentim inxhinerik sepse askush nuk dëshiron një “notch” apo “pinhole” ti zërë një hapësirë të çmuar ekrani.

Tashmë ky kompromentim duket se i përket të kaluarës me telefonin e fundit të Oppo i cili zgjidh dilemën e madhe të kamerës selfie. Kompania postoi në rrjetin social Twitter teknologjinë e kamerës nën ekran.

Siç mund të shikoni nga videoja, ekrani mbulon gjithë pjesën e përparme të smartfonëve pa “notch” apo ndnjë prerje të çfarëdolloji.

Në video një unazë drite shfaqet në krye të telefonit për të treguar se ku gjendet kamera selfie e fshehur.

Prodhuesi Kinez më përpara kishte implementuar kamera pop-up selfie për Oppo Find X, Oppo F11 Pro dhe Oppo Reno 5G. Megjithatë kompania ka shkuar në një nivel tjetër me telefonin me kamër selfie pa asnjë pjesë lëvizëse.

Aktualisht kompania nuk dha informacione se kur kjo teknologji do të zërë vend tek teleofnët konsumatorë. Oppo njihet për avancimet e shpejta teknologjike dhe sjelljen e risive në treg me një ritëm të lartë. Andaj me shumë gjasa teknologjia e re do të jetë në duar tona më shpejtë sesa mendojmë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Njihuni me telefonin e parë në botë me ekran të plotë pa “notch”

Njihuni me telefonin e parë në botë me ekran të plotë pa “notch”

Grupi Ballkanas i telekomunikacionit pas SBB dhe Telemach bën blerje të madhe në Kroaci

Grupi Ballkanas i telekomunikacionit pas SBB dhe Telemach bën blerje të madhe në Kroaci

Huawei redukton prodhimin e smartfonëve

Huawei redukton prodhimin e smartfonëve

AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

Rritet ndjeshëm interneti në shtëpi, katër operatorë dominojnë tregun

Rritet ndjeshëm interneti në shtëpi, katër operatorë dominojnë tregun

Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja

Çfarë do të thotë bllokimi i Android për përdoruesit e telefonëve Huawei?

Çfarë do të thotë bllokimi i Android për përdoruesit e telefonëve Huawei?

Vdes Jose Antonio Reyes, ish futbollisti i Arsenalit, Realit dhe Spanjës

Vdes Jose Antonio Reyes, ish futbollisti i Arsenalit, Realit dhe Spanjës