Njihuni me makinën më të re elektrike të Volkswagen ID Roomzz

17.04.2019 03:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Njihuni me makinën më të re elektrike të Volkswagen ID Roomzz

Volkswagen prezantoi në Shfaqjen e Makinave në Shangai një koncept të ri makine elektrike. Me emrin ID Roomzz, SUV plotësisht elektrik i përket Nivelit 4 të autonomisë dhe është destinuar për tregun Kinez deri më 2021 tha prodhues Gjerman.

Makina vjen me bateri 82kWh dhe përshkon 450 kilometra me një karikim të vetëm. Ajo mund të rikarikohet në 80% për 30 minuta përmes sistemit të karikimit të shpejtë 150kW.

Roomzz është prodhuar për të treguar potencialin e platformës MEB të makinave elektrike modulare. Kompania ka investuar shumë në këtë platformë dhe synon të shesë 10 milionë makina elektrike.

Volkswagen

Roomzz do ti bashkohet linjës në rritje të Volkswagen ID, një gjeneratë makinash autonome të ndërlidhura. Disa prej tyre janë Vizzion, Cozz, Buzz dhe Buzz Cargo.

Ende sot nuk ekziston një makinë e vërtetë autonome edhe prodhuesit po avancojnë me teknologjitë që mund udhëtojnë me ndërhyrjen minimale të njeriut. Madje analistët kanë filluar të parashikojnë se kur makinat e para të Nivelit 5 të autonomisë do të vinë në masë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë

Jennifer Lopez vjen me një këngë të re

Jennifer Lopez vjen me një këngë të re

Challandes: Nuk jam i kënaqur me fitoren 1:0

Challandes: Nuk jam i kënaqur me fitoren 1:0

Demi i heq të gjitha dhe pozon e zhveshur

Demi i heq të gjitha dhe pozon e zhveshur

Florent Hasani shënon golin e parë kundër Gjibraltarit

Florent Hasani shënon golin e parë kundër Gjibraltarit

Kardashianët pretendente për të fituar çmim në këtë ceremoni

Kardashianët pretendente për të fituar çmim në këtë ceremoni