Njihuni me 111-vjeçarin që shkon çdo ditë në palestër (Foto)

14.09.2018 11:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Njihuni me 111-vjeçarin që shkon çdo ditë në palestër (Foto)

Shumica do ta konsideronin veten me fat për të arritur moshën 100 vjeçare – dhe madje edhe më shumë nëse janë të lëvizshëm.

Dhe për të qenë 111 vjeç dhe për të punuar çdo ditë tingëllon pothuajse e pamundur – por jo për Henry Tseng.

Në fakt, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, gjyshi i dyfishtë nget në një biçikletë çdo ditë për 30 minuta në një qendër fitnesi në California, për të qëndruar në formë – dhe jo vetëm.

Lindur në Yokohama, Japoni, por që jeton në Los Anxheles që nga viti 1975, Tseng ka stërvitur për shumicën e jetës së tij.

Tseng beson se sekretet e tij për të qëndruar në formë janë mjaft standarde dhe thotë se kushdo – për aq kohë sa mban një rutinë të përditshme të palestrës dhe qëndron pozitiv – mund t’i ndjek ato për të arritur sukses.

Vajza e tij, Linda Hsia, thotë se babai i saj ka qenë aktiv gjatë gjithë jetës së tij dhe po se këtë stërvitje mund ta bënte kur ishte si një 90-vjeçar

Tseng, një sipërmarrës në pension, ka qenë aktiv gjatë gjithë jetës së tij.

Vajza e tij, Linda Hsia, ka rrëfyer se kur babai i saj ishte më i ri, ai merrej edhe me not dhe sporte në natyrë.

“Prindërit e mi kanë jetuar gjithmonë një mënyrë jetese të shëndoshë”, tha ajo. “Ata nuk pinin alkool, e as duhan”.

Hsia tha se në vitet 1950, kur jetonin në Hong Kong, Tseng dhe bashkëshortja e tij Annie – e cila vdiq në vitin 2013 në moshën 100 vjeçe – kishin një mjeshtër yoga në shtëpinë e tyre. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Rina tregon pse e quan veten “Mami”, do të habiteni me përgjigjen e saj

Rina tregon pse e quan veten “Mami”, do të habiteni me përgjigjen e saj

Fifi flet për herë të parë për Taynën dhe Rinën

Fifi flet për herë të parë për Taynën dhe Rinën

Trajneri i Messit te Argjentina: Ai ka pasur momente të këqija pas ndeshjes me Kilin, qante si një fëmijë që e humb nënën e tij

Trajneri i Messit te Argjentina: Ai ka pasur momente të këqija pas ndeshjes me Kilin, qante si një fëmijë që e humb nënën e tij

Rita komenton stilin e flokëve të Bebe Rexhës në këtë event

Rita komenton stilin e flokëve të Bebe Rexhës në këtë event

Ndodh edhe kjo, njëri punëtor mbush rimorkion me dhe tjetri e zbraz (Video)

Ndodh edhe kjo, njëri punëtor mbush rimorkion me dhe tjetri e zbraz (Video)

Humbi shpresat për gjetjen e portofolit të humbur, pastaj i erdhi një letër që e befasoi për të mirë

Humbi shpresat për gjetjen e portofolit të humbur, pastaj i erdhi një letër që e befasoi për të mirë

Hamilton kalon 53 orë fluturime brenda 10 ditësh

Hamilton kalon 53 orë fluturime brenda 10 ditësh

Të dielën Superkupa e Kosovës në basketboll ndërmjet Prishtinës dhe Bashkimit

Të dielën Superkupa e Kosovës në basketboll ndërmjet Prishtinës dhe Bashkimit

Babai ia mbajti kokën të bijës që flinte, gjatë tërë udhëtimit me aeroplan – mijëra pëlqime në internet (Foto)

Babai ia mbajti kokën të bijës që flinte, gjatë tërë udhëtimit me aeroplan – mijëra pëlqime në internet (Foto)

Sarri: Jemi një hap larg sfiduesve të titullit në Ligën Premier

Sarri: Jemi një hap larg sfiduesve të titullit në Ligën Premier

I bërë tapë, bëri aksident – me gjithë tentimet për ta ndalur, ai “fluturoi” me veturë (Video)

I bërë tapë, bëri aksident – me gjithë tentimet për ta ndalur, ai “fluturoi” me veturë (Video)

Shkoi si fëmijë në Amerikë, i buzëqesh fati – boshnjaku fiton “çmimin e madh” të Pokerit në Las Vegas (Foto)

Shkoi si fëmijë në Amerikë, i buzëqesh fati – boshnjaku fiton “çmimin e madh” të Pokerit në Las Vegas (Foto)

Paolorosso: Pas humbjes nga Kili në Copa America, Messin e gjeta duke qarë sikurse t’i kishte vdekur nëna 

Paolorosso: Pas humbjes nga Kili në Copa America, Messin e gjeta duke qarë sikurse t’i kishte vdekur nëna 

Derby della Madonnina për Barellan

Derby della Madonnina për Barellan

Pasurohet falë Neymarit, Barcelona detyrohet ta paguajë punëtorin e saj mbi gjashtë milionë euro.

Pasurohet falë Neymarit, Barcelona detyrohet ta paguajë punëtorin e saj mbi gjashtë milionë euro.

Njihuni me 111-vjeçarin që shkon çdo ditë në palestër (Foto)

Njihuni me 111-vjeçarin që shkon çdo ditë në palestër (Foto)