Njeriu që dyshohet se dëshmitë e tij çuanë Man Cityn drejt përjashtimit nga Liga e Kampionëve, hakeri Rui Pinto

15.02.2020 00:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Njeriu që dyshohet se dëshmitë e tij çuanë Man Cityn drejt përjashtimit nga Liga e Kampionëve, hakeri Rui Pinto

Nuk është e lehtë të harrohet puna e palodhshme e një njeriu në ekspozimin e thyerjes së rregullave nga klubi.

Ky është Rui Pinto – një haker portugez që punoi në shtëpinë e tij modeste – dhe tronditi botën e futbollit, pasi kishte qasje në postat elektronike të klubit dhe i dorëzoi ato në media.

Skandali i Football Leaks ka bërë që 31-vjeçari të dërgohet në burg, ku është edhe sot e kësaj dite në pritje të një çështje gjyqësore për ‘krimet’ e tij të pretenduara.

Rui Pinto drejt sallës së gjyqit

Dje, atij iu refuzua një apel dhe do të përballet me gjyq për 90 akuza të ndryshme, pasi ekspozoi klubet e mëdha dhe kontratat e lojtarëve nga e gjithë Evropa.

Pinto, i cili akuzohet për hakim dhe mashtrim, ka qenë në burg që nga marsi i kaluar, ndërsa pret një vendim gjyqësor nga Gjykata e Apelit në Lisbonë.

Por ishte veprimi i tij që e ka detyruar UEFA-n ta dënojë Manchester Cityn, me dënim prej dy vitesh nga Liga e Kampionëve, ndërsa gjithashtu është gjobitur edhe me 30 milionë euro.

Kur dolën lajmet për dënimin e Manchester Cityt, duke tronditur futbollin, shumë njerëz kanë kërkuar lirimin e Pintos, gjë që kishte ndodhur edhe më parë nga tifozët e Borussia Dortmund.

Kërkohet lirimi i tij pasi sipas tifozëve Pinto i ka bërë mirë futbollit

Është bërë gati një vit që Pinto u ekstradua nga Hungaria, ku po jetonte në qendër të Budapestit, për në Portugali.

Football Leaks u krijua në vitin 2015, dhe ka bërë më shumë mirë sesa dëm, ndërsa ekspozon gjithçka nga mashtrimi i taksave deri tek shkelja e FFP.

Pinto – i cili punoi me emrin John – pretendohet të ketë mbi 70 milionë dokumente me 3.4 TB (tera bytes) informacioni përfshirë edhe email-e personale.

Manchester City. (Foto: Alex Livesey/Getty Images)

Ai ishte i lidhur me gazetën gjermane Der Spiegel, ku zbuloi shumë nga këto informacione në dhjetor të vitit të kaluar në një intervistë nga burgu.

“Unë kam qenë i vetëdijshëm që gjithçka mund të ndodhë. Unë e dija se autoritetet portugeze ndjekin penalisht ata që zbulojnë sekrete të mëdha, prandaj duhej të isha gati për këtë”.

“Autoritetet Portugeze kanë frikë nga ato që unë di dhe kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që të mos e humbas mendjen”.

“Në fillim, unë shkrova shënime në lidhje me rastin në fletoren time, por më pas u morë nga unë”.

Pinto në sallë e gjyqit

“Avokati im ishte i pranishëm kur kontrolluan qelinë time dhe u tha se ishte e paligjshme të merrnin shënimet e mia nga unë. Nuk ishin rojet e burgut ata që e bënë atë, por prokurorët portugezë. Ata bëjnë gjithçka që dëshirojnë”.

“Shkoi një muaj para se të ma kthejnë fletoren”, ka treguar Pinto në intervistën e tij për gazetën gjermane.

Pinto është ende në pritje të një date për gjyqin e tij.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rrëfimi i viktimës së fajdeve në Pejë: Fajdeja po ta mbytke familjen e po e mbytshe edhe veten (Video)

Rrëfimi i viktimës së fajdeve në Pejë: Fajdeja po ta mbytke familjen e po e mbytshe edhe veten (Video)

Shqiptarët e Luginës së Preshevës presin nga Kurti t’i përfshijë në dialog

Shqiptarët e Luginës së Preshevës presin nga Kurti t’i përfshijë në dialog

Zemaj: Pacolli ofroi avionin personal që të arrijnë vaksinat sa më shpejtë

Zemaj: Pacolli ofroi avionin personal që të arrijnë vaksinat sa më shpejtë

Murati: Frikësohem se Kryeministri Kurti nuk ka guxim t’i hyjë procesit të ndryshimit të kufijve

Murati: Frikësohem se Kryeministri Kurti nuk ka guxim t’i hyjë procesit të ndryshimit të kufijve

Dritan Abazoviqi merret në pyetje nga policia

Dritan Abazoviqi merret në pyetje nga policia

Ritmi i vaksinimit: Shqipëria e para, Kosova e parafundit

Ritmi i vaksinimit: Shqipëria e para, Kosova e parafundit

Mediat austriake: Qeveria Kurti u është sulur mediave, dëshiron ta mbyllë RTK-në

Mediat austriake: Qeveria Kurti u është sulur mediave, dëshiron ta mbyllë RTK-në

Moti për dy ditët e ardhshme

Moti për dy ditët e ardhshme

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë

Sveçla takohet me Orlandon, flasin për luftimin e krimit të organizuar

Sveçla takohet me Orlandon, flasin për luftimin e krimit të organizuar

Sindikata kërkon shkarkimin e Bordit të RTK-së

Sindikata kërkon shkarkimin e Bordit të RTK-së

Shqipëria siguron nga BE edhe 145 mijë doza të vaksinës Pfizer

Shqipëria siguron nga BE edhe 145 mijë doza të vaksinës Pfizer

Ministri gjerman: Vaksinat për Ballkanin Perëndimor janë dëshmi solidariteti

Ministri gjerman: Vaksinat për Ballkanin Perëndimor janë dëshmi solidariteti

Osmani në takim me Abbott: Orientimi afatgjatë strategjik i Kosovës mbetet anëtarësimi në NATO

Osmani në takim me Abbott: Orientimi afatgjatë strategjik i Kosovës mbetet anëtarësimi në NATO

Merret vendim për organizimin e mësimit plotësues në arsimin parauniversitar

Merret vendim për organizimin e mësimit plotësues në arsimin parauniversitar

14 viktima dhe 442 raste të reja me COVID-19

14 viktima dhe 442 raste të reja me COVID-19