Njeriu i Putinit në Beograd: Mbështesim një kompromis dhe një zgjidhje kreative mes Kosovës e Serbisë

02.08.2019 12:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Njeriu i Putinit në Beograd: Mbështesim një kompromis dhe një zgjidhje kreative mes Kosovës e Serbisë

Ambasadori i ri i Rusisë në Beograd, Alexander Kharchenko, ka thënë se shteti i tij e mbështet arritjen e një kompromisi dhe gjetjen e një zgjidhje kreative ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Këto deklarata Kharachenko i ka bërë në një intervistë për tanjug, duke thënë se detyrën e tij si ambasador në Begorad e ka marrë për t’i kontribuar stabilitetit të rajonit.

“Sa i përket rajonit, dhe eksperiencës paraprake në negociatat ndërkombëtarë të Dejtonit dhe për negociatat e statusit të Kosovës, unë mendoj se puna ime është që t’i kontribuojë stabilitetit të rajonit”, ka thënë Kharchenko, transmeton Gazeta Express.

Sipas tij zgjidhja e vetme duhet të bazohet vetëm mbi një kompromis, duke thënë se partnerët Perëndimor duhet të ndryshojnë qëndrimet e tyre.

“Një zgjidhje duhet të bazohet vetëm mbi një kompromis, dhe partnerët tanë perëndimor duhet të ndryshojnë qëndrimin e tyre. Zhvillimet e fundit në Kosovë janë një provë që situata në Kosovë her pas here është në prag të tensioneve. Unë po flas në një mënyrë shumë diplomatike, por situata është shumë shqetësuese. Unë po e them këtë bazuar në eksperiencat e mëparshme që kam pasur” ka thënë ambasadori rus.

Ndër të tjera Kharchenko ka folur edhe për marrëveshjet e Brukselit të arritura ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, duke përmendur këtu mos themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Ai thotë se Perëndimi dhe BE-ja nuk kanë bërë presion aq sa duhet ndaj Prishtinë, duke përmendur këtu edhe krijimin e Ushtrisë së Republikës së Kosovës.

I pyetur se a është e mundur që të arrihet një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Kharchenko thotë që nëse të dy palët kërkojnë kompromis dhe llogaritin në interesin e njëri tjetrit, atëherë një gjë e tillë është e mundur.

“Sigurisht që është e mundur, pse jo? Nëse secila palë kërkon kompromis dhe merr në konsideratë interesin e palës tjetër, dhe ka besim mes ndërmjetësuesve dhe negociatorëvë ndërkombëtar, bazuar në ligjin ndërkombëtar “, ka shtuar ndër të tjera Kharchenko./GazetaExpress/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Engel: Qeveria e re të ketë bazë të gjerë, prekja e kufijve e gabuar

Engel: Qeveria e re të ketë bazë të gjerë, prekja e kufijve e gabuar

Osmani tregon çfarë duhet bërë për të evituar ikjen e mjekëve në Gjermani

Osmani tregon çfarë duhet bërë për të evituar ikjen e mjekëve në Gjermani

Deputeti i IRDK-së, Elbert Krasniqi i bashkohet Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes

Deputeti i IRDK-së, Elbert Krasniqi i bashkohet Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes

Përfundon prapa grilave ferizajasi që rrahu bashkëshorten e tij

Përfundon prapa grilave ferizajasi që rrahu bashkëshorten e tij

Berisha: Taksa ka ulur për 99 për qind importin nga Serbia dhe BeH

Berisha: Taksa ka ulur për 99 për qind importin nga Serbia dhe BeH

Raporti i Prokurorit, tetë të ndaluar për 24 orë

Raporti i Prokurorit, tetë të ndaluar për 24 orë

“Rusia është e vendosur që të mos e zgjidhë çështjen e Kosovës”

“Rusia është e vendosur që të mos e zgjidhë çështjen e Kosovës”

IKD: Rriten rastet e të dënuarve për korrupsion, sfidë mbetet konfiskimi i pasurisë së paligjshme

IKD: Rriten rastet e të dënuarve për korrupsion, sfidë mbetet konfiskimi i pasurisë së paligjshme

Vetëvendosja i refuzon Nismën dhe AKR-në për koalicion

Vetëvendosja i refuzon Nismën dhe AKR-në për koalicion

Tragjedi në Gjermani: Vdes në aksident 18-vjeçari nga Prishtina

Tragjedi në Gjermani: Vdes në aksident 18-vjeçari nga Prishtina

41% e ndërmarrjeve, arritja e marrëveshjes Kosovë-Serbi ndikon në rritjen e eksportit

41% e ndërmarrjeve, arritja e marrëveshjes Kosovë-Serbi ndikon në rritjen e eksportit

Zhang: Ngritjet e mëdha dhe të papritura në pagat e sektorit publik prekin negativisht konkurrencën e jashtme të Kosovës

Zhang: Ngritjet e mëdha dhe të papritura në pagat e sektorit publik prekin negativisht konkurrencën e jashtme të Kosovës

“Kuqezinjtë”: Duart larg nga Kosova

“Kuqezinjtë”: Duart larg nga Kosova

O’Connell rikthehet në Prishtinë, me fanellë të Kosovës flet pas ndeshjes me Anglinë

O’Connell rikthehet në Prishtinë, me fanellë të Kosovës flet pas ndeshjes me Anglinë

Qeveria Haradinaj “Shterri” Fondin Rezervë

Qeveria Haradinaj “Shterri” Fondin Rezervë

Askush s’ka përgjigje si dhe pse ndodhi reaksioni alergjik me votat nga Serbia

Askush s’ka përgjigje si dhe pse ndodhi reaksioni alergjik me votat nga Serbia