Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

06.03.2019 07:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Një hulumtim i bërë nga një universitet në Londër tregon se personat të cilët rrinë shumë para televizionit janë të prirur të kenë më shumë probleme kognitive pas moshës 50 vjeçare. Këtyre eksperimenteve iu nënshtruan 3662 të rritur të cilët u pyetën në vitin 2008 për orët e kaluara para televizionit dhe prapë në vitin 2015, duke i krahasuar rezultatet.

 Rezultatet e fituara treguan se ata të cilët shikonin më shumë se 3 orë kishin probleme kognitive duke përfshirë humbje të memories dhe demencë.

Një arsye tjetër që lidhet me këtë fakt është se njerëzit të cilët kalojnë shumë orë para televizionit rrjedhimisht nuk bëjnë aktivitet fizik, shkruan Dailymail dhe raporton gazeta Express.

Ka ende gjëra të cilat duhet të studiohen për të kuptuar këtë problem, duke përfshirë dilemën se a ndikon në humbjen e aftësive kognitive të trurit ajo çfarë ne zgjedhim të shikojmë në televizion./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rekord Evropian për transmetimet e të dhënave mbi fibrat optike

Rekord Evropian për transmetimet e të dhënave mbi fibrat optike

Google Maps fillon raportimin e kamerave të shpejtësisë në 40 vende të botës

Google Maps fillon raportimin e kamerave të shpejtësisë në 40 vende të botës

Puna nga shtëpia, një prej trendeve globale në rritje

Puna nga shtëpia, një prej trendeve globale në rritje

Përkeqësohet gjendja shëndetësore e Assange në burg

Përkeqësohet gjendja shëndetësore e Assange në burg

E-mailet Konfidenciale të Gmail vinë edhe në G Suite

E-mailet Konfidenciale të Gmail vinë edhe në G Suite

Huawei kërkon nga një gjykate Amerikane të anulojë sanksionet

Huawei kërkon nga një gjykate Amerikane të anulojë sanksionet

Apple: Ja arsyet pse App Store nuk është monopol

Apple: Ja arsyet pse App Store nuk është monopol

Indeksimi mobil bëhet standard në Google Search

Indeksimi mobil bëhet standard në Google Search

Apple iPhone 11 me një veçori emocionuese

Apple iPhone 11 me një veçori emocionuese

Microsoft kujton nostalgjikët me ringjalljen e mausit “legjendar”

Microsoft kujton nostalgjikët me ringjalljen e mausit “legjendar”

Microsoft flet për një sistem operativ “modern”

Microsoft flet për një sistem operativ “modern”

Shitet për 1.3 milionë dollarë laptopi me gjashtë lloje maluerësh

Shitet për 1.3 milionë dollarë laptopi me gjashtë lloje maluerësh

22-vjeçari i verbër dhe me autizëm përloti dhe ngriti në këmbë jurinë e “America’s Got Talent”

22-vjeçari i verbër dhe me autizëm përloti dhe ngriti në këmbë jurinë e “America’s Got Talent”

Galaxy Fold shtyhet për në muajin Qershor

Galaxy Fold shtyhet për në muajin Qershor

Baby G thekson pjesët intime në veshjen e ngushtë

Baby G thekson pjesët intime në veshjen e ngushtë

Huawei: Sanksionet e SHBA në dëm të miliarda klientëve

Huawei: Sanksionet e SHBA në dëm të miliarda klientëve