Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

06.03.2019 07:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Një hulumtim i bërë nga një universitet në Londër tregon se personat të cilët rrinë shumë para televizionit janë të prirur të kenë më shumë probleme kognitive pas moshës 50 vjeçare. Këtyre eksperimenteve iu nënshtruan 3662 të rritur të cilët u pyetën në vitin 2008 për orët e kaluara para televizionit dhe prapë në vitin 2015, duke i krahasuar rezultatet.

 Rezultatet e fituara treguan se ata të cilët shikonin më shumë se 3 orë kishin probleme kognitive duke përfshirë humbje të memories dhe demencë.

Një arsye tjetër që lidhet me këtë fakt është se njerëzit të cilët kalojnë shumë orë para televizionit rrjedhimisht nuk bëjnë aktivitet fizik, shkruan Dailymail dhe raporton gazeta Express.

Ka ende gjëra të cilat duhet të studiohen për të kuptuar këtë problem, duke përfshirë dilemën se a ndikon në humbjen e aftësive kognitive të trurit ajo çfarë ne zgjedhim të shikojmë në televizion./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Ora tregon linjat atraktive

Ora tregon linjat atraktive

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)