Një zbulimi i ri hap rrugën drejt internetit wireless super të shpejtë

30.04.2019 00:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një zbulimi i ri hap rrugën drejt internetit wireless super të shpejtë

Hulumtuesit pranë Shkollës së Inxhinierisë dhe Shkencave të Aplikuara në Universitetit të Harvardit, kanë zhvilluar një metodë për të transmetuar valë radio përmes një semikonduktori prej lazeri.

Zbulimi i publikuar në Proceedings of the National Academy of Sciences përbën një avancim të madh në lazerët konvencionalë të cilët aktualisht mund të emëtonin dritëve në vetëm një frekuencë.

Me gjetjet e reja është e mundur që lazerët të përdoren për të emetuar mikrovalë, për ti moduluar dhe pranuar sinjale të jashtme radio. Si rezultat hapet një mundësi e re për Wi-Fi të shpejtësisë shumë të lartë.

Lajmi vjen pak kohë pas një tjetër zbulimi të laboratorit i cili arriti të përdorte rreze infra të kuqe për të gjeneruar valë në gjatësi terahertz të afta për të transportuar të dhëna dhe në shpejtësi qindra herë më të lartë sesa pajisjet Wi-Fi të ditëve të sotme.

Një antenë e ngjashme me veshin e një lepuri mund të marrë informacionin e transmetuar nga lazeri dhe ta dëshifrojë atë. Prej mëse një dekade Harvardi ka eksperimentuar me lazerëz terahertz. Megjithatë përdorimi i tyre në jetën e përditshme është ende vite larg.

Megjithatë është një zbulim se lazerët mund të përdoren si opsion për të transferuar të dhëna dhe Facebook e Google kanë eksperimentuar me ofrimin e internetit të shpejtësisë së lartë në rajone të vështira përmes lazerëve. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve