Një softuer është shkaktari i rrëzimit të dy Boeing 737 Max

18.03.2019 17:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një softuer është shkaktari i rrëzimit të dy Boeing 737 Max

Analizat e sigurisë së avionit Boeing 737 Max përfshirë në dy aksidente të fundit ku humbën jetën 346 njerëz, zbuluan se shkaktar i rrëzimit të tyre ka qenë një softuer i quajtur MCAS.

Sipas Seattle Times është ky softuer që ka kontribuar në rrëzimin e avionëve të Lion Air dhe Air Ethiopia.

Ky sistem ishte dizajnuar për të ulur poshtë hundën e avionit nëse sensorët e 737 Max gjurmonin një ngjitje të shpejtë të avionit. Shumë avionë sot përdorin një mekanizëm të ngjashëm për të parandaluar rrethana të tilla.

Megjithatë besohet se MCAS është aktivizuar aksidentalisht nga autopiloti në fluturimet e Lion Air dhe Air Ethiopia për shkak të sensorëve problematikë.

Në raportin origjinal Boeing thoshte se MCAS do të ndryshonte pozicionin e stabilizuesit horizontal me 0.6 gradë. Por pas rrëzimit të Lion Air u tha kompanive ajrore se sistemi në fakt shtynte kontrollin me 2.5 gradë.

Limiti u pozicionit të stabilizuesit u ndryshua për shkak se në disa testime fluturuese nevojitet një lëvizje më e fuqishme për të kundërvepruar ndaj humbjes së kontrollit të avionit si rezultat i lartësisë.

Problemi bëhet edhe më shqetësues nga fakti se sistemi resetohej kur pilotët ndërhynin duke shtyrë edhe më tutje hundën poshtë në një humbje katastrofike të shpejtë të lartësisë.

Në përpjekje për të përshpejtuar procesin e prodhimit të Boeing 737 Max, kompania ishte lejuar nga autoritetet Amerikane që disa certifikime ti bënte vetë.

Ky përshpejtim vinte si rezultat i konkurrencës së egër nga rivali Airbus A320neo.

Sa herë që pilotët përpiqeshin të ngrinin lart hundën e avionit, sistemi MCAS kundërpërgjigjej dhe me dy aktivizime të tij për shkak të sensorëve që keqfunksiononin mund të ketë dërguar avionin në det me shpejtë 900km/h.

Modeli 737 Max u bë një prej aeroplanëve me shitjet më të shpejta dhe të larta në histori por dy përplasje të fundit dhe dhjetëra incidente të ngjashme kanë vënë në pikëpyetje jo vetëm kredibilitetin e avionit por edhe vetë kompanisë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një softuer është shkaktari i rrëzimit të dy Boeing 737 Max

Një softuer është shkaktari i rrëzimit të dy Boeing 737 Max

Blenë gabimisht në ankand një shtëpi të vjetër, nisin ta meremetojnë sepse po u pëlqen lokacioni (Foto)

Blenë gabimisht në ankand një shtëpi të vjetër, nisin ta meremetojnë sepse po u pëlqen lokacioni (Foto)

Apple risjell iPad Air në treg me një version 10.5-inç

Apple risjell iPad Air në treg me një version 10.5-inç

1/3 e aplikacioneve antivirus në Android nuk ofrojnë fare mbrojtje

1/3 e aplikacioneve antivirus në Android nuk ofrojnë fare mbrojtje

Përleshje ndërmjet dy pasagjerëve në aeroplan, nuk mungoi as “kafshimi i hundës” (Video)

Përleshje ndërmjet dy pasagjerëve në aeroplan, nuk mungoi as “kafshimi i hundës” (Video)

Internet Archive do të ruajë përmbajtjet e Google+ edhe pas mbylljes më 2 Prill

Internet Archive do të ruajë përmbajtjet e Google+ edhe pas mbylljes më 2 Prill

Përcjellësit të dhëndrit i bie të fikët gjatë ceremonisë martesore – thyen dhëmbët (Video)

Përcjellësit të dhëndrit i bie të fikët gjatë ceremonisë martesore – thyen dhëmbët (Video)

ICT Awards në bashkëpunim me Aftësi për Punë S4J organizoi në Lezhë Bootkampin ICTS

ICT Awards në bashkëpunim me Aftësi për Punë S4J organizoi në Lezhë Bootkampin ICTS

Një studim thotë se ora inteligjente Apple Watch zbulon sëmundjet e zemrës

Një studim thotë se ora inteligjente Apple Watch zbulon sëmundjet e zemrës

Spotify e quan Apple monopol

Spotify e quan Apple monopol

Më se 300 mijë shikues prisnin momentin, kur një gjirafë do ta sillte të voglin në jetë (Video)

Më se 300 mijë shikues prisnin momentin, kur një gjirafë do ta sillte të voglin në jetë (Video)

Themeluesi i WhatsApp thotë se duhet të fshijmë Facebook

Themeluesi i WhatsApp thotë se duhet të fshijmë Facebook

Facebook tha se ka fshirë 1.5 milion video të sulmit ndaj xhamive në Zelandë

Facebook tha se ka fshirë 1.5 milion video të sulmit ndaj xhamive në Zelandë

Pse telefonët tanë kanë nevojë për më shumë se një kamër?

Pse telefonët tanë kanë nevojë për më shumë se një kamër?

Kosovarët manipulojnë popullatën australiane përmes faqeve në Facebook

Kosovarët manipulojnë popullatën australiane përmes faqeve në Facebook

Dalin në shitje laptopët Samsung Notebook 9 Pen dhe Notebook 9 Pro

Dalin në shitje laptopët Samsung Notebook 9 Pen dhe Notebook 9 Pro