Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

07.03.2019 18:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Ditën e djeshme Google zbuloi se një përditësimi i Chrome javën e kaluar në të vërtetë kishte adresuar një problem sigurie zero-ditor i cili po përdorej në disa sulme.

CVE-2019-5786 po përdorej nga hakerët dhe u adresua me Chrome 7.2.0.3626.121 të Premten e kaluar.

Google e përshkruante problemin si një gabim në menaxhimin e memories nga FileReader-i i Chrome. Është një API përmes të cilës gjithë shfletuesit e përdorin që aplikacionet e uebit të mund të aksesojnë të dhënat në kompjuterët e përdoruesve.

Specifikisht problemi shfaqet kur një aplikacion përpiqet të aksesojë memorien e pasi është pastruar nga Chrome. Një keqfunksionim i menaxhimit të këtij operacioni memorie çonte në ekzekutimin e kodit të dëmshëm.

Sipas CEO së firmës së sigurisë Zerodium, CVE-2019-5786 është një problem ku sulmuesit mund ti shpëtojnë sandboxit të Chrome dhe të hyjnë në sistemin operativ.

Muajin e kaluar në një konferencë sigurie në Izrael, inxhinieri i Microsoft Matt Miller tha se 70% e problemeve të sigurisë që zbulon Microsoft kanë të bëjnë me memorien.

Shumica vinë nga përdorimi i C dhe C++, dy gjuhë programimi të pasigurta për memorien përdorur edhe në shkrimin e kodit burimor të Chromium ku bazohet edhe vetë shfletuesi Chrome.

Përdoruesit e shfletuesit janë të këshilluar të kalojnë në versionin e fundit të Chrome dhe duhet ta bëjnë menjëherë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj