Një problem sigurie i procesorëve Intel vë në rrezik performancën e kompjuterëve

15.05.2019 22:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një problem sigurie i procesorëve Intel vë në rrezik performancën e kompjuterëve

Intel konfirmoi ditën e sotme një problem të ri gjetur në procesorët e saj i cili bën që performanca e disa kompjuterëve të degradojë.

Kompania tha se qendrat e të dhënave janë ata që do të preken më së shumti nga rregullimi i problemit. Por tha se shumica e përdoruesve të kompjuterëve personalë do të preken minimalisht.

Problemi quhet Zombieload dhe vjen pas zbulimit të problemeve Spectre, Meltdown dhe Foreshadow.

Problemi i fundit në teori lejon një haker të përgjojë detyrat të cilat po përpunohen nga një procesor Intel Core ose Xeon lançuar pas 2011.

Amazon Web Services, Microsoft Azure dhe Google Cloud janë platformat madhore të prekura nga Zombieload.

Kompanitë thonë që kanë marrë masat për të shmangur impaktin tek klientët por gjigandët do të jenë të detyruar të investojnë më tepër nëse përditësimet e dizajnuara për tu mbrojtur kompjuterët do të dëmtojnë rëndë performancën.

Zombieload u zbulua nga hulumtuesit e Universitetit Teknologjik të Graz në Austri dhe Ku Luven në Belgjikë. Ata thanë se përmes tij hakerët mund të vjedhin të dhëna sensitive.

Gjithashtu thanë se nuk kanë informacion nëse Zombieload është përdorur në ndonjë sulm. Megjithatë impakti mbetet për tu parë. Pretendimet se Spectre dhe Meltdown do ti bënin kompjuterët e njerëzve të papërdorshëm dolën që ishin të ekzagjëruara. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)