Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur fare

15.04.2019 00:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur fare

Microsoft Internet Explorer ka krijuar një reputacion të keq për sigurinë dhe kjo vlen edhe sot e kësaj dite.

Një zbulim i fundit nga hulumtuesit thotë se ju mund të bini viktimë e një sulmi pa bërë asgjë, thjeshtë duke pasur të instaluar në kompjuter.

Problemi qëndron tek formati i arkivit së uebit MHT të cilin hakerët mund ta përdorin për të përgjuar përdoruesit e Windows dhe vjedhur të dhënat e tyre lokale.

Duke qenë se Windows hap skedarët MHT duke përdorur Internet Explorer, përdoruesit nuk kanë fare nevojë të hapin shfletuesin për të qenë në rrezik.

E gjitha që duhet të bëjnë që hakerët të kenë një shans për të sulmuar është të hapni një bashkëngjitje të dërguar nga chati ose e-mail-i.

Problemi prek Windows 7, Windows 10 dhe Windows Server 2012 R2. Problemi nuk do të kishte qenë aq kritik sikur të mos ishte zbuluar publikisht. Hulumtuesi i sigurisë John Page vendosi të publikonte informacionet e problemi sepse Microsoft nuk kishte pranuar të dërgonte një përditësim urgjent.

Microsoft mësohet të ketë thënë se një përditësim do të dërgohet në versionet e ardhshme të Windows. Aktualisht miliona përdorues mbeten në rrezik dhe e vetmja mënyrë për të shpëtuar është ose duke fikur Internet Explorer ose ndryshuar aplikacionin që hap skedarët MHT. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur fare

Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur fare

Windows 10 instalohet në një OnePlus 6T

Windows 10 instalohet në një OnePlus 6T

Reforma e të drejtave të autorit me në shënjestër Facebook dhe Google pret miratimin javën e ardhshme

Reforma e të drejtave të autorit me në shënjestër Facebook dhe Google pret miratimin javën e ardhshme

Facebook, Instagram dhe Whatsapp pësojnë ndërprerje për përdoruesit në gjithë botën

Facebook, Instagram dhe Whatsapp pësojnë ndërprerje për përdoruesit në gjithë botën

Rrotullimi i suksesshëm mbi një hapësirë të gjerë, deri në anën tjetër të pishinës (Video)

Rrotullimi i suksesshëm mbi një hapësirë të gjerë, deri në anën tjetër të pishinës (Video)

Fluturon për herë të parë aeroplani më i madh në botë

Fluturon për herë të parë aeroplani më i madh në botë

Microsoft zbulon se disa llogari në Outlook janë aksesuar prej muajsh nga hakerët

Microsoft zbulon se disa llogari në Outlook janë aksesuar prej muajsh nga hakerët

Teknika e thjeshtë që përdori nusja, për të mos e zhytur fustanin e bardhë në tualet (Foto)

Teknika e thjeshtë që përdori nusja, për të mos e zhytur fustanin e bardhë në tualet (Foto)

Krokodilin gjigant që ra në pishinë, e largoi një profesionist që merret me reptilë (Video)

Krokodilin gjigant që ra në pishinë, e largoi një profesionist që merret me reptilë (Video)

Facebook shpenzoi 22.6 milionë dollarë për sigurinë e Zuckerberg në 2018

Facebook shpenzoi 22.6 milionë dollarë për sigurinë e Zuckerberg në 2018

Edhe Microsoft OneNote pajiset me “Dark Mode”

Edhe Microsoft OneNote pajiset me “Dark Mode”

Telefoni me ekran me palosje i Sharp hapet në formën e një guaske

Telefoni me ekran me palosje i Sharp hapet në formën e një guaske

Skype me funksion për ndarjen e ekranit në Android dhe iOS

Skype me funksion për ndarjen e ekranit në Android dhe iOS

Vendi Aziatik ndalon lojën PUBG

Vendi Aziatik ndalon lojën PUBG

Trump nuk ja ka idenë kush është Assange e as WikiLeaks

Trump nuk ja ka idenë kush është Assange e as WikiLeaks

Coinbase lançon një kartë debiti Bitcoin në Evropë

Coinbase lançon një kartë debiti Bitcoin në Evropë