Një prej bursave më të mëdha në botë humbet 40 milionë dollarë në Bitcoin

08.05.2019 13:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një prej bursave më të mëdha në botë humbet 40 milionë dollarë në Bitcoin

Bursa popullore e kriptomonedhave Binance, një prej më të madhe në botë, konfirmoi se ka humbur afro 7,000 bitcoin me vlerë 40 milionë dollarë pas një sulmi hakerësh.

Bitcoinët ishin vendosur në një portofol të nxehtë, portofol i lidhur me internetin i përdorur për të përpunuar transaksionet, raportoi Bloomberg.

Ai përmban 2% të aseteve të Binance dhe u vodh me një transaksione të vetëm tha Binance. Sipas kompanisë hakerët kishin përdorur një seri teknikash nga phishing, tek viruset dhe sulmet e tjera.

Binance premtoi të mbulonte të gjitha humbjet duke përdorur fondin sekret të sigurisë për përdoruesit, një rezervë sigurimi përdorur për këto situata.

Sipas Bloomberg sulmi kishte aktivizuar një alarm brenda kompanisë edhe pse nuk arriti të parandalonte sulmin.

Mediat e industrisë CoinDesk tha se kriptomonedhat morën një goditje në vlerë menjëherë pas lajmit. Në dhjetor të 2017-ës bitcoin vlerësohej me 20,000 dollarë përpara se të binte nën 5,800 dollarë.

Industria është përfshirë nga mashtrime, spekulime, sulme dhe praktika të dyshimta biznesi. Hulumtuesit thonë se rritja e madhe e bitcoin në 2017-ën ka ardhur si rezultat i manipulimit të tregut.

Autoritetet Amerikane thanë se fundi se ky manipulim është realizuar duke përdorur kriptomonedhën “stablecoin” Tether. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja

Çfarë do të thotë bllokimi i Android për përdoruesit e telefonëve Huawei?

Çfarë do të thotë bllokimi i Android për përdoruesit e telefonëve Huawei?

Vdes Jose Antonio Reyes, ish futbollisti i Arsenalit, Realit dhe Spanjës

Vdes Jose Antonio Reyes, ish futbollisti i Arsenalit, Realit dhe Spanjës

Lidershipi i ekzekutivit të Facebook shkon në votim

Lidershipi i ekzekutivit të Facebook shkon në votim

Ushtria Kineze ka zhvilluar një sistem operativ për të zëvendësuar Windows

Ushtria Kineze ka zhvilluar një sistem operativ për të zëvendësuar Windows

Dropbox rrit kapacitetet e planeve me pagesë

Dropbox rrit kapacitetet e planeve me pagesë

Ja se si ndikojnë kufizimet e Android në telefonat Huawei

Ja se si ndikojnë kufizimet e Android në telefonat Huawei

Mark Zuckerberg i Facebook “i mbijeton” votës së lidershipit

Mark Zuckerberg i Facebook “i mbijeton” votës së lidershipit

Kanadaja ndalon shitjet e makinave me karburant deri në vitin 2040

Kanadaja ndalon shitjet e makinave me karburant deri në vitin 2040

Lamtumirë BlackBerry Messenger

Lamtumirë BlackBerry Messenger

Google shtrëngon masat për shtojcat dhe aplikacionet e Chrome

Google shtrëngon masat për shtojcat dhe aplikacionet e Chrome

Conte harron Juven, flet si interist: Do të shpërblej me punë besimin (Video)

Conte harron Juven, flet si interist: Do të shpërblej me punë besimin (Video)

Uber raporton humbje prej 1 miliardë dollarësh

Uber raporton humbje prej 1 miliardë dollarësh