Një person gati vdes pasi përdori shkopinj pambuku për pastrim të veshëve shumë shpesh

12.03.2019 17:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një person gati vdes pasi përdori shkopinj pambuku për pastrim të veshëve shumë shpesh

Ky person  filloi të ketë telashe kur një copë pambuku iu bllokua në kanalin e veshit. Kjo mund të tingëllojë si një gjë jo aq serioze, që nuk mund të sjellë pasoja mirëpo për 31 vjeçarin u bë një problem i madh – shkruan Livescience, transmeton Gazeta Express.

Këtij personi iu formua një infeksion i cili së pari filloi nga kanali i veshit, duke u shpërndarë edhe në eshtrat e kafkës. Edhe pse infeksioni nuk preku pjesë të trurit, gjithsesi ai shkaktoi simptoma neurologjike, dhe u dërgua në emergjencë pasi përjetoi një krizë dhe humbje të vetëdijes.

Para se ai të përjetonte krizën përfundimtare, 31 vjeçari kishte përjetuar disa simptoma të hershme të cilat ishin sekrecione dhe dhimbje të veshit të majtë. Gjithashtu ai kishte patur dhimbje të pjesës së majtë të kokës dhe si rezultat kishte filluar të mos i kujtonte emrat e njerëzve.

Pas skanimit të bërë, doktorët vërejtën diçka të pazakontë në veshin e majtë dhe panë një infeksion të pjesës së majtë të trurit. Pacienti iu nënshtrua një ndërhyrje kirurgjike dhe me anë të kësaj procedure mjekët arritën t’ia heqin pambukun nga veshi.

Pacienti vazhdoi trajtimin 2 muaj pas ndërhyrjes me antibiotikë intravenoz dhe oral. Ky pacient këshillon që të shmanget përdorimi i shkopinjve të pambukut për të pastruar veshët sepse në të shumtën e rasteve shkaktojnë probleme./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një person gati vdes pasi përdori shkopinj pambuku për pastrim të veshëve shumë shpesh

Një person gati vdes pasi përdori shkopinj pambuku për pastrim të veshëve shumë shpesh

Robotët vrasës me inteligjencë artficiale do të “kontrollohen” nga njerëzit thonë Shtetet e Bashkuara

Robotët vrasës me inteligjencë artficiale do të “kontrollohen” nga njerëzit thonë Shtetet e Bashkuara

Akrobatja lëvizte në ajër, partneri e mbante për flokësh me dhëmbë (Video)

Akrobatja lëvizte në ajër, partneri e mbante për flokësh me dhëmbë (Video)

Google pagoi 105 milionë dollarë për largimin e dy ekzekutivëve të akuzuar për ngacmim seksual

Google pagoi 105 milionë dollarë për largimin e dy ekzekutivëve të akuzuar për ngacmim seksual

Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

Aplikacion i komunukimit Google Allo jep sot lamtumirën

Aplikacion i komunukimit Google Allo jep sot lamtumirën

OSCAL 2019, edicioni i VI-të po vjen

OSCAL 2019, edicioni i VI-të po vjen

A keni probleme me frymëmarrje gjatë gjumit? Këto mund të jenë pasojat

A keni probleme me frymëmarrje gjatë gjumit? Këto mund të jenë pasojat

Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

Një bankë Britanike teston kartat e reja bankare me shenjat e gishtërinjve

Një bankë Britanike teston kartat e reja bankare me shenjat e gishtërinjve

Dhimbja e dhëmbëve tregon se organet tuaja kanë probleme

Dhimbja e dhëmbëve tregon se organet tuaja kanë probleme

Zgjedhjet Parlamentare në Estoni, gjysma e votave u hodhën online

Zgjedhjet Parlamentare në Estoni, gjysma e votave u hodhën online

Portofoli i kriptomonedhave të Galaxy S10 nuk pranon Bitcoin

Portofoli i kriptomonedhave të Galaxy S10 nuk pranon Bitcoin

Pse skuqemi kur kemi turp? Metoda e cila largon skuqjen në fytyrë

Pse skuqemi kur kemi turp? Metoda e cila largon skuqjen në fytyrë

SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

Apple prezanton një shërbim video më 25 Mars

Apple prezanton një shërbim video më 25 Mars