Një organizatë jofitimprurëse planifikon të dërgojë miliona faqe të Wikipedia në Hënë – të shtypura në fletë metalike të vogla

15.05.2018 22:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një organizatë jofitimprurëse planifikon të dërgojë miliona faqe të Wikipedia në Hënë – të shtypura në fletë metalike të vogla

Një organizatë jofitimprurëse me ambicie të mëdha për ngritjen e një biblioteke në Hënë po planifikon të dërgojë tërë arkivin anglez të Wikipedia në sipërfaqen e Hënës brenda dy viteve të ardhshme.

Organizata thotë se do të dërgojë miliona artikuj Wikipedia në formën e printimeve në miniaturë, të shtypura në fleta të vogla metalesh që janë të hollë sa fija mesatare e flokëve të njeriut. Organizata  pretendon se me këtë metodë, ajo mund të dërgojë miliona faqe të Wikipedia në një paketë që mund të ketë madhësinë e një CD.

Misioni i pazakontë është ideja e Fondacionit Arch (shkurtim për arkiv) formuar në vitin 2015, qëllimi jofitimprurës i organizatës është krijimi i arkivave të kulturës së njerëzimit në vende të ndryshme në të gjithë hapsirën tonë kozmike, si një mënyrë për të frymëzuar njerëzit rreth universit.

“Ne menduam për këtë projekt për të arkivuar qytetërimin njerëzor rreth Sistemit Diellor – për të krijuar një rezervë të përhershme të të gjitha arritjeve tona kulturore”, thotë bashkëthemeluesja e Arch, Nova Spivack. “Pra, njohuria jonë, arti ynë, gjuhët tona, historia jonë – të gjitha gjërat që ka krijuar mendja njerëzore”. Ideja është që këto arkiva mund të zgjasin për miliona miliarda vite në hapësirë, ku mund të gjenden dhe të lexohen nga njerëzit e së ardhmes.

Për të filluar me një detyrë kaq ambicioze, Fondacioni Arch është duke bashkëpunuar me një startup që merretme hapsirën të quajtur Astrobotic, një kompani që dëshiron të bëhet kompania e parë e shpërndarjes në Hënë.

Për projektin e bibliotekës Lunar, në vend të shtypjes në disqe kuarci, organizata planifikon të përdorë fleta të holla të nikelit. Në vazhdim, Fondacioni Arch ka në plan që të dërgojë gjithnjë e më shumë arkiva në Hënë me kalimin e kohës, kështu që biblioteka gjithmonë do të rritet. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një organizatë jofitimprurëse planifikon të dërgojë miliona faqe të Wikipedia në Hënë – të shtypura në fletë metalike të vogla

Një organizatë jofitimprurëse planifikon të dërgojë miliona faqe të Wikipedia në Hënë – të shtypura në fletë metalike të vogla

Ish-banorja e BB9 rikthehet me skena erotike në klipin e këtij këngëtari!

Ish-banorja e BB9 rikthehet me skena erotike në klipin e këtij këngëtari!

Messi: Do të ishte e tmerrshme nëse Neymar do të shkonte te Real Madridi

Messi: Do të ishte e tmerrshme nëse Neymar do të shkonte te Real Madridi

VIP-at nën urdhrat e Luana Vjollcës! Mësoni DETAJET e showt më të ri

VIP-at nën urdhrat e Luana Vjollcës! Mësoni DETAJET e showt më të ri

I madh sa një piramidë, asteroidi i humbur kalon skaj Tokës

I madh sa një piramidë, asteroidi i humbur kalon skaj Tokës

Ndryshime në formatin e Kupës së Botës për Klube, me 24 skuadra pjesëmarrëse – do të ftohen klubet e mëdha

Ndryshime në formatin e Kupës së Botës për Klube, me 24 skuadra pjesëmarrëse – do të ftohen klubet e mëdha

Shëtitja në park ul tensionin e gjakut dhe na bën më të lumtur

Shëtitja në park ul tensionin e gjakut dhe na bën më të lumtur

Gmail Offline është tani në dispozicion në internet, por vetëm për Chrome

Gmail Offline është tani në dispozicion në internet, por vetëm për Chrome

Ndryshimi befasues i Aurela Gaçes pas 2 lindjeve!

Ndryshimi befasues i Aurela Gaçes pas 2 lindjeve!

Kamer Qaka arrin marrëveshje me Steaua Bukureshtin

Kamer Qaka arrin marrëveshje me Steaua Bukureshtin

Brenda festës së ditëlindjes të vajzës së Nora Istrefit

Brenda festës së ditëlindjes të vajzës së Nora Istrefit

Projekti “Football for Friendship”, mbahet konferenca

Projekti “Football for Friendship”, mbahet konferenca

Facebook pezullon 200 aplikacione në hetimin e keqpërdorimit të të dhënave

Facebook pezullon 200 aplikacione në hetimin e keqpërdorimit të të dhënave

Kripa apo sheqeri, cili është më i dëmshëm për organizmin, ekspertët japin përgjigjien

Kripa apo sheqeri, cili është më i dëmshëm për organizmin, ekspertët japin përgjigjien

Erion Kristo shpërthen ndaj  'Në kurthin e Piter Pan': Pështirësi që më përzien zorrët…

Erion Kristo shpërthen ndaj 'Në kurthin e Piter Pan': Pështirësi që më përzien zorrët…

Thibaut Courtois refuzon pagën e re të Chelseat

Thibaut Courtois refuzon pagën e re të Chelseat