Një monedhë dixhitale pak e njohur u rrit me 90% në 24 orë pas bashkëpunimit me Microsoft dhe Samsung

06.12.2017 19:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një monedhë dixhitale pak e njohur u rrit me 90% në 24 orë pas bashkëpunimit me Microsoft dhe Samsung

Një monedhë dixhitale u rrit në vlerë me 12 miliard dollar pasi kompania që fshihet pas saj tha se kishte nisur një bashkëpunim me disa firma të fuqishme teknologjike si Microsoft dhe Samsung.

E quajtur IOTA, monedha kriptografike pati një rritje të bujshme me 90% në vlerën e saj në 24 orët e fundit sipas të dhënave që vinë nga CoinMarketCap.

Çmimi u rrit në 5.55 dollar nga 2.78 dollar që ishte një ditë më parë. Aktualisht është aseti i katërt dixhital më me vlerë duke shkurorëzuar Ripple.

Kjo rritje meteorike erdhi menjëherë pasi Fondacioni IOTA, një shoqatë gjermane jofitimprurëse e cila mbikëqyr monedhën virtuale, tha se kishte nisur një bashkëpunim me Microsoft, Samsung dhe Fujitsu për zhvillimin e një tregu bazuar në blockchain ku mund të shesin të dhëna.

David Sonstebo, bashkëthemeluesi dhe CEO i IOTA, tha se të dhënat janë “ari i ri i zi,” dhe me këtë projekt firmat mund të shesin të dhëna të cilat në kushte të tjera do të ishin shpërdoruar.

Ai shtoi se ky treg aktualisht është një projekt pilot. Sipas Sonstebo, rritja e monedhës kriptografike vjen si rezultat i qasjes së saj ndaj teknologjisë blockchain dhe partneriteve me firma të mirënjohura.

“Blockless” blockachain

Një blockchain është një databazë masive e decentralizuar e cila regjistron transaksionet e monedhave kriptografike. Kjo databazë u përdor për herë të parë regjistrimin e transaksioneve bitcoin.

Por platforma blockchain e IOTA ndryshon nga rrjetet e zakonshme blockchain sepse përdor blloqe të enkriptuara për të regjistruar transaksionet.

Në blockchain-in e IOTA transaksionet në rrjet janë falas. Bitcoin, monedha më e madhe në botë kriptografike disa herë është ndarë për shkak të shqetësimeve lidhur me shpejtësinë dhe koston e transaksioneve.

Anëtarët të komunitetit bitcoin vazhdimisht kanë mbështetur nisma për rritjen e madhësisë së bllokut dhe shpejtësisë së përpunimit të transaksioneve.

Një nismë, SegWit2x, dështoi në Nëntor sepse nuk gjeti mbështetje të gjërë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Luana nuk reziston dot pa bërë shaka me Marinën: Mu rrit motra…

Luana nuk reziston dot pa bërë shaka me Marinën: Mu rrit motra…

Mbahet mbledhja mes drejtuesve të Prishtinës, Dritës dhe Policisë së Kosovës: Në stadium do të jenë prezent vetëm 1200 tifozë

Mbahet mbledhja mes drejtuesve të Prishtinës, Dritës dhe Policisë së Kosovës: Në stadium do të jenë prezent vetëm 1200 tifozë

Eleni Foureira shpërthen ndaj grekëve: Racistë!

Eleni Foureira shpërthen ndaj grekëve: Racistë!

Franca publikon listën e plotë, mbetën jashtë yje si Lacazette, Benzema dhe Martial

Franca publikon listën e plotë, mbetën jashtë yje si Lacazette, Benzema dhe Martial

Dikur kishte 150 kilogramë, pas ndërhyrjes kirurgjikale i humbi 90 kilogramë – tani po habiten të gjithë me linjat e saj trupore (Foto)

Dikur kishte 150 kilogramë, pas ndërhyrjes kirurgjikale i humbi 90 kilogramë – tani po habiten të gjithë me linjat e saj trupore (Foto)

Intervistë me Raiffeisen Bank: Mundësitë e arta të akseleratorit Elevator Lab për startupet Shqiptare

Intervistë me Raiffeisen Bank: Mundësitë e arta të akseleratorit Elevator Lab për startupet Shqiptare

Çfarë përjeton trupi gjatë agjërimit: Flet nutricionisti Agron Rexhepi (Video)

Çfarë përjeton trupi gjatë agjërimit: Flet nutricionisti Agron Rexhepi (Video)

Kështu duket Marina ditën e ditëlindjes!

Kështu duket Marina ditën e ditëlindjes!

Refuzohet oferta e parë e Arsenalit për Lenon

Refuzohet oferta e parë e Arsenalit për Lenon

Vogëlushja e Valbona Selimllarin një kopje e së ëmës!

Vogëlushja e Valbona Selimllarin një kopje e së ëmës!

Atletico rivalizon skuadrat e mëdha italiane për Florenzin

Atletico rivalizon skuadrat e mëdha italiane për Florenzin

Youtube prezanton një shërbim të ri muzike më 22 Maj

Youtube prezanton një shërbim të ri muzike më 22 Maj

Katër arsye se përse duhet ta përqafoni fëmijën tuaj çdo ditë

Katër arsye se përse duhet ta përqafoni fëmijën tuaj çdo ditë

Pas Eurovizionit, Eugent Bushpepa  gati për tregun botëror

Pas Eurovizionit, Eugent Bushpepa gati për tregun botëror

Fshati mbushet me majmunë agresivë, banorët frikësohen të dalin prej shtëpive (Video)

Fshati mbushet me majmunë agresivë, banorët frikësohen të dalin prej shtëpive (Video)

Roma e siguron Ziyechin, tani pret të pranohet oferta nga Ajaxi

Roma e siguron Ziyechin, tani pret të pranohet oferta nga Ajaxi