Një medium italian thotë se, serbi dëshiron të luajë në Përfaqësuesen e Kosovës

05.03.2020 14:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një medium italian thotë se, serbi dëshiron të luajë në Përfaqësuesen e Kosovës

Gjithnjë e më shumë, në vitet e fundit, tifozët e klubeve të futbollit në të gjithë Evropën janë bërë protagonistë të episodeve raciste kundër futbollistëve.

Zyrtarisht, Federatat nacionale mbështesin fushatat kundër racizmit, kampanja të mbështetura nga UEFA dhe FIFA, shkruan mediumi italian “EastJournal’.

Ajo që ndodhi në Kosovë ditë më parë, nuk ka megjithatë asnjë lidhje me tifozët, por ka të bëjë direkt me situatën politike në vend dhe me raportet e tensionuara me Serbinë.

Rasti i Ilija Ivic

Disa javë më parë, u përhap lajmi për një ftesë të mundshme për 17-vjeçarin Ilija Ivic nga Përfaqësuesja e Kosovës U-19.

Fillimisht, lajmi u prit si një shembull i integrimit, por më pas pati edhe polemika dhe pasoja të rënda.

Ivic është banor i Kosovës dhe jeton në Graçanicë, teksa te Flamurtari i Prishtinës luan që tri vite e gjysmë.

Autoritetet serbe e kundërshtuan në masë të madhe zgjedhjen e futbollistit të talentuar serb, derisa viktimë ishin edhe prindërit e tij, ku nëna e tij u përjashtua nga një qendër arsimore, derisa babai i tij u largua si shërbyes civil në Komunën e Graçanicës, përcjell Zëri.info.

Reagimet

Presioni dhe largimet nga puna u kritikuan ashpër nga Federata e Futbollit të Kosovës, e cila tha se ishte tronditur nga veprimet e marra nga drejtuesit e sistemit paralel serb, të cilët synojnë të ngjallin frikë te qytetarët.

Kryeministri i ri i vendit, Albin Kurti përmes rrjetit social ‘Twitter’ ka kërkuar që Ivic të lihet i lirë të luajë kudo që ai dëshiron.

Mbështetja për djaloshin në fjalë erdhi edhe nga Ambasadat e Gjermanisë, Italisë dhe SHBA-ve.

Përtej futbollit, kontrolli i Beogradit mbi serbët e Kosovës.

Historia e Ilija Ivic tregon se si 12 vite pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Beogradi ende ushtron një kontroll të madh në disa zona të vendit.

Te dhjetë komunat me shumicë serbe – katër në veri dhe gjashtë në jub – udhëhiqen nga Lista Serbe, një parti e udhëhequr direkt nga qeveria serbe dhe presidenti serb, Aleksandar Vucic.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Bota pas koronavirusit

Bota pas koronavirusit

Conte dhe futbollistët pranojnë uljen e pagave tek Interi

Conte dhe futbollistët pranojnë uljen e pagave tek Interi

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

Kurti flet për “të fortët e LDK-së” dhe “nënshtrimin e tyre ndaj agjendës së presidentit”

Kurti flet për “të fortët e LDK-së” dhe “nënshtrimin e tyre ndaj agjendës së presidentit”

Kurti: Po e fillojmë zbatimin gradual të reciprocitetit si zëvendësim për tarifën

Kurti: Po e fillojmë zbatimin gradual të reciprocitetit si zëvendësim për tarifën

Albin Kurti: Nesër do të shkoj në takim te Presidenti

Albin Kurti: Nesër do të shkoj në takim te Presidenti

Haradinaj: Qeveria Kurti u shkarkua, nuk dha dorëheqje – ka hapësirë për formimin e qeverisë së re

Haradinaj: Qeveria Kurti u shkarkua, nuk dha dorëheqje – ka hapësirë për formimin e qeverisë së re

Koronavirusi/ Shumë shpejt do të arrihet shifra e 1 milion të…

Koronavirusi/ Shumë shpejt do të arrihet shifra e 1 milion të…

Kurti i hakmerret Kelmendit: I shkarkon vajzën nga pozita e këshilltares në Ambasadë

Kurti i hakmerret Kelmendit: I shkarkon vajzën nga pozita e këshilltares në Ambasadë

Hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

AKK i reagon mullisëve: Ndalimi i organizuar i prodhimit është shkelje e ligjit

AKK i reagon mullisëve: Ndalimi i organizuar i prodhimit është shkelje e ligjit

Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë

Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë