Një kompani nga Serbia do të furnizojë Veriun me rrymë – Lluka thotë se ky është sukses i madh

20.09.2019 17:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një kompani nga Serbia do të furnizojë Veriun me rrymë – Lluka thotë se ky është sukses i madh

Rreth 12 milionë euro në vit llogaritet fatura e përbashkët e energjisë së shpenzuar nga katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës, qytetarët e këtyre komunave Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq, nuk kanë paguar që nga mbarimi i luftës së fundit për energjinë e shpenzuar.

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, në një intervistë tha se MZhE-ja ka pranuar informatë se Serbia ka ecë përpara me regjistrimin e një kompanie serbe në veri.

Kompani kjo që sipas tij, do të kryejë furnizimin e qytetarëve të veriut me energji elektrike dhe se kur të përfundojë certifikimi i kësaj kompanie, do të fillojë faturimi i qytetarëve të veriut për energjinë e shpenzuar.

“Pjesa e dytë e lajmit po vjen shumë shpejtë, sepse kemi indikacione pozitive sa i përket veriut të Kosovës, për herë të parë kemi pranuar informatë që Serbia ka ecë përpara me regjistrimin e kompanisë në veri, që do të thotë që në momentin që regjistrohet kompania serbe në veri, kompani për furnizim të qytetarëve të veriut, ajo do thotë që qytetarët fillojnë të paguajnë dhe për atë energji paguhet KEDS-i dhe gjithë gjeneratorët e tjerë, pra futen si pjesë e sistemit të Kosovës të energjisë elektrike, kjo do ishte suksesi i dytë më i madhi në Kosovë”.

“…pasi kemi mbi 20 vjet që po funksionojmë jo në rregull në këtë aspekt duke mos paguar energji elektrike, prandaj edhe këtu kemi lajme të mira dhe shpresojmë që shumë shpejtë çështje muajsh, do të certifikohet kompania në veri dhe do të fillojë faturimi i qytetarëve të veriut për energji elektrike”, tha Lluka.

Lluka shtoi se tashmë nga 14 prilli i vitit të ardhshëm, Kosova do fillojë të kontrollojë kufijtë e saj energjetik ku edhe do të bëhet një bllok i pavarur, raporton EO.

“Realisht na nuk paguajmë për pjesën e veriut, pjesa e veriut energjia merret nga transmisioni ndërkombëtarë, këtu kemi pas dy lëvizje pozitive, e para lëvizje ka qenë para disa muajve ku organizata evropiane e transmisioneve e kanë aprovuar dhe votuar kërkesën e Kosovës me ndihmën e transmisioneve të mëdha siç është Gjermanisë dhe Francës, që Kosova të njihet si një bllok i pavarur energjetik, ti kontrollojë kufijtë energjetik dhe kjo futet në funksion me 14 prill në vitin e ardhshëm”.

“Kosova nga 14 prill i vitit të ardhshëm do jetë në gjendje ta bëjë importin dhe eksportin e energjisë vetë, deri sot është dashur të merret leje nga Serbia për me importuar rrymë ose me eksportuar, pasi që jemi bllok i Serbisë në këtë rast, nga 14 prilli jemi bllok i pavarur dhe kjo do të thotë që 10 deri 12 milion euro, tarifat e transitit, i inkason Kosova, ky ka qenë lajmi më i mirë i vitit pasi sigurohet pavarësia energjetike”, shtoi Lluka.

Fillimisht arsyeja e bllokadës për regjistrimin e një kompanie serbe në veri, ka qenë përdorimi i termit “Kosova Metohija”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Personat më të kërkuar nga Policia e Kosovës

Personat më të kërkuar nga Policia e Kosovës

Driton Selmanaj: Albin Kurti, përmes videove u është drejtuar  qytetarëve, jo për LDK’në

Driton Selmanaj: Albin Kurti, përmes videove u është drejtuar qytetarëve, jo për LDK’në

Vuçiq thotë se jam i lumtur që Linja ajrore Prishtinë-Beograd, ndodhi pa e njohur Kosovën

Vuçiq thotë se jam i lumtur që Linja ajrore Prishtinë-Beograd, ndodhi pa e njohur Kosovën

Manajn transferohet në Barcelonë

Manajn transferohet në Barcelonë

Haradinaj: Po, Edi ishte angazhuar në idenë e ndarjes

Haradinaj: Po, Edi ishte angazhuar në idenë e ndarjes

Mavraj: Ndalni linçimet, prandaj s’do kush të qeveris me Ju

Mavraj: Ndalni linçimet, prandaj s’do kush të qeveris me Ju

Familja nga Istogu jeton në varfëri të skajshme, kërkon ndihmën e qytetarëve

Familja nga Istogu jeton në varfëri të skajshme, kërkon ndihmën e qytetarëve

Fluturimi 50 minutësh Kosovë – Serbi – ka plotë detaje që duhet të sqarohen

Fluturimi 50 minutësh Kosovë – Serbi – ka plotë detaje që duhet të sqarohen

Për tri vjet KEK-u investoi 1 milion euro për komunitetin

Për tri vjet KEK-u investoi 1 milion euro për komunitetin

Serbët Grenellit për Thaçin: Kujdes nga gjarpri, binde të vijë në Beograd pas marrëveshjes

Serbët Grenellit për Thaçin: Kujdes nga gjarpri, binde të vijë në Beograd pas marrëveshjes

Lufthansa synon të hap korridorin ajror Prishtinë – Beograd

Lufthansa synon të hap korridorin ajror Prishtinë – Beograd

Grenell: Trumpit i takon merita për marrëveshjen për fluturimet Kosovë-Serbi

Grenell: Trumpit i takon merita për marrëveshjen për fluturimet Kosovë-Serbi

Haxhiu: Për të jetësuar vullnetin e qytetarëve ne kemi bërë shumë kompromise, radha e LDK’së

Haxhiu: Për të jetësuar vullnetin e qytetarëve ne kemi bërë shumë kompromise, radha e LDK’së

LDK të martën mbledh Kryesinë, pas nominimit të Kurtit si mandatar për formimin e Qeverisë

LDK të martën mbledh Kryesinë, pas nominimit të Kurtit si mandatar për formimin e Qeverisë

27.9 milionë euro u peshojnë “fajdet” e qytetarëve në Monego dhe Iute Credit

27.9 milionë euro u peshojnë “fajdet” e qytetarëve në Monego dhe Iute Credit

Thaçi: Propozoj si mandatar për të formuar Qeverinë, Albin Kurtin

Thaçi: Propozoj si mandatar për të formuar Qeverinë, Albin Kurtin