Një kompani nga Serbia do të furnizojë Veriun me rrymë – Lluka thotë se ky është sukses i madh

20.09.2019 17:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një kompani nga Serbia do të furnizojë Veriun me rrymë – Lluka thotë se ky është sukses i madh

Rreth 12 milionë euro në vit llogaritet fatura e përbashkët e energjisë së shpenzuar nga katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës, qytetarët e këtyre komunave Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq, nuk kanë paguar që nga mbarimi i luftës së fundit për energjinë e shpenzuar.

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, në një intervistë tha se MZhE-ja ka pranuar informatë se Serbia ka ecë përpara me regjistrimin e një kompanie serbe në veri.

Kompani kjo që sipas tij, do të kryejë furnizimin e qytetarëve të veriut me energji elektrike dhe se kur të përfundojë certifikimi i kësaj kompanie, do të fillojë faturimi i qytetarëve të veriut për energjinë e shpenzuar.

“Pjesa e dytë e lajmit po vjen shumë shpejtë, sepse kemi indikacione pozitive sa i përket veriut të Kosovës, për herë të parë kemi pranuar informatë që Serbia ka ecë përpara me regjistrimin e kompanisë në veri, që do të thotë që në momentin që regjistrohet kompania serbe në veri, kompani për furnizim të qytetarëve të veriut, ajo do thotë që qytetarët fillojnë të paguajnë dhe për atë energji paguhet KEDS-i dhe gjithë gjeneratorët e tjerë, pra futen si pjesë e sistemit të Kosovës të energjisë elektrike, kjo do ishte suksesi i dytë më i madhi në Kosovë”.

“…pasi kemi mbi 20 vjet që po funksionojmë jo në rregull në këtë aspekt duke mos paguar energji elektrike, prandaj edhe këtu kemi lajme të mira dhe shpresojmë që shumë shpejtë çështje muajsh, do të certifikohet kompania në veri dhe do të fillojë faturimi i qytetarëve të veriut për energji elektrike”, tha Lluka.

Lluka shtoi se tashmë nga 14 prilli i vitit të ardhshëm, Kosova do fillojë të kontrollojë kufijtë e saj energjetik ku edhe do të bëhet një bllok i pavarur, raporton EO.

“Realisht na nuk paguajmë për pjesën e veriut, pjesa e veriut energjia merret nga transmisioni ndërkombëtarë, këtu kemi pas dy lëvizje pozitive, e para lëvizje ka qenë para disa muajve ku organizata evropiane e transmisioneve e kanë aprovuar dhe votuar kërkesën e Kosovës me ndihmën e transmisioneve të mëdha siç është Gjermanisë dhe Francës, që Kosova të njihet si një bllok i pavarur energjetik, ti kontrollojë kufijtë energjetik dhe kjo futet në funksion me 14 prill në vitin e ardhshëm”.

“Kosova nga 14 prill i vitit të ardhshëm do jetë në gjendje ta bëjë importin dhe eksportin e energjisë vetë, deri sot është dashur të merret leje nga Serbia për me importuar rrymë ose me eksportuar, pasi që jemi bllok i Serbisë në këtë rast, nga 14 prilli jemi bllok i pavarur dhe kjo do të thotë që 10 deri 12 milion euro, tarifat e transitit, i inkason Kosova, ky ka qenë lajmi më i mirë i vitit pasi sigurohet pavarësia energjetike”, shtoi Lluka.

Fillimisht arsyeja e bllokadës për regjistrimin e një kompanie serbe në veri, ka qenë përdorimi i termit “Kosova Metohija”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti për “The Guardian”: Serbia të mos e shikojë më Kosovën me dylbi ushtarake

Kurti për “The Guardian”: Serbia të mos e shikojë më Kosovën me dylbi ushtarake

Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)