Një kompani Kineze shpall të drejtat e autorit mbi foton historike të vrimës së zezë

15.04.2019 10:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një kompani Kineze shpall të drejtat e autorit mbi foton historike të vrimës së zezë

Për herë të parë patëm shansin të shikojmë foton e parë të një vrime të zezë dhe shkencëtarë festuan këtë ngjarje e cila na kujton sesa larg mund të na çojë shkenca.

Megjithatë një kompani Kineze vendosi të shfaqte pretendimet e veta për të drejtat e autorit të fotos historike.

Visual China Group, ofruesi më i madh në Kinë i fotografive dhe imazheve që shpeshherë i referohen si Getty i Kinës, u detyrua të mbyllej përkohësisht pas raportimeve se kompania kishte shpall të drejtat e saj të autorit mbi foton.

Imazhi i vrimës së zezë në të vërtetë i përket Observatorit të Evropës Jugore (ESO) dhe është publikuar në licencën Creative Commons Attribution 4.0.

Është shembulli i parë i një vrime të zezë e cila jo vetëm që është 6.5 miliardë herë më e madhe sesa Dielli ynë, por gjithashtu 55 milionë vite dritë larg nga Toka.

Fotot dhe materialet e publikuara nga ESO janë nën licencën CCA 4.0 dhe mund të shpërndahen pa asnjë pagesë.

Përveç fotos së vrimës së zezë, Visual China Group njihet edhe për raste të ngjashme ku kishte shpallur të drejtat e autorit mbi flamurin Kinez, emblemën e Kinës e madje edhe portretin e Mao Ce Dun.

Megjithatë kompania kërkoi falje menjëherë në rrjetin social Weibo. Imazhi u nxor në ueb falas por mbi Visual China Group ranë një lumë kritikash edhe nga vetë qytetarët Kinezë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një kompani Kineze shpall të drejtat e autorit mbi foton historike të vrimës së zezë

Një kompani Kineze shpall të drejtat e autorit mbi foton historike të vrimës së zezë

Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur fare

Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur fare

Windows 10 instalohet në një OnePlus 6T

Windows 10 instalohet në një OnePlus 6T

Reforma e të drejtave të autorit me në shënjestër Facebook dhe Google pret miratimin javën e ardhshme

Reforma e të drejtave të autorit me në shënjestër Facebook dhe Google pret miratimin javën e ardhshme

Facebook, Instagram dhe Whatsapp pësojnë ndërprerje për përdoruesit në gjithë botën

Facebook, Instagram dhe Whatsapp pësojnë ndërprerje për përdoruesit në gjithë botën

Rrotullimi i suksesshëm mbi një hapësirë të gjerë, deri në anën tjetër të pishinës (Video)

Rrotullimi i suksesshëm mbi një hapësirë të gjerë, deri në anën tjetër të pishinës (Video)

Fluturon për herë të parë aeroplani më i madh në botë

Fluturon për herë të parë aeroplani më i madh në botë

Microsoft zbulon se disa llogari në Outlook janë aksesuar prej muajsh nga hakerët

Microsoft zbulon se disa llogari në Outlook janë aksesuar prej muajsh nga hakerët

Teknika e thjeshtë që përdori nusja, për të mos e zhytur fustanin e bardhë në tualet (Foto)

Teknika e thjeshtë që përdori nusja, për të mos e zhytur fustanin e bardhë në tualet (Foto)

Krokodilin gjigant që ra në pishinë, e largoi një profesionist që merret me reptilë (Video)

Krokodilin gjigant që ra në pishinë, e largoi një profesionist që merret me reptilë (Video)

Facebook shpenzoi 22.6 milionë dollarë për sigurinë e Zuckerberg në 2018

Facebook shpenzoi 22.6 milionë dollarë për sigurinë e Zuckerberg në 2018

Edhe Microsoft OneNote pajiset me “Dark Mode”

Edhe Microsoft OneNote pajiset me “Dark Mode”

Telefoni me ekran me palosje i Sharp hapet në formën e një guaske

Telefoni me ekran me palosje i Sharp hapet në formën e një guaske

Skype me funksion për ndarjen e ekranit në Android dhe iOS

Skype me funksion për ndarjen e ekranit në Android dhe iOS

Vendi Aziatik ndalon lojën PUBG

Vendi Aziatik ndalon lojën PUBG

Trump nuk ja ka idenë kush është Assange e as WikiLeaks

Trump nuk ja ka idenë kush është Assange e as WikiLeaks