Një grua në Itali mbush ullinj gjatë operimit në tru

10.06.2020 17:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një grua në Itali mbush ullinj gjatë operimit në tru

Pacientët gjatë operimit në tru kanë ditur të luajnë me violinë ose kitarë, por askush deri tash nuk ka mbushur ullinj në këto momente të vështira.

Një 60-vjeçare italiane e ka bërë këtë gjatë largimit të tumorit nga pjesa e majtë e trurit.

Neurokirurgu në spitalin Riuniti të Anconas ka thënë se operimi dy orë e gjysmë “shkoi shumë mirë”.

Pacientja e tij kishte mbushur 90 ullinj për një orë.

Operimi me pacientët e zgjuar bëhet për të përcjellë më mirë hapësirat e trurit përgjegjëse për të parit, të lëvizjes apo të folurit. Për të ndihmuar kirurgët që të minimalizohet dëmtimi i mundshëm, pacientit mund t’i kërkohet të kryejë aktivitete të ndryshme.

Hapësira në të cilën ishte operuar pacientja që kishte mbushur ullinjtë kontrollon të folurit, memorien dhe lëvizjen e pjesës së djathtë të trupit. Neurokirurgu Roberto Rignani për agjencinë “Ansa” ka thënë se metoda e përdorur në këtë rast u ka mundësuar të monitorojnë pacientin përderisa kanë punuar në trurin e saj.

Tignani, që ishte pjesë e ekipit prej 11 personash, ka performuar në 60 operime me njerëz të zgjuar gjatë operimit në tru. Një pacient tjetër në këtë spital u kishte kërkuar të shikonte filma të animuar.

Përgatitja e ullinjve në Ascoli është shumë më e komplikuar. Specialiteti italian përbëhet nga ullinj të gjelbër të mbështjellë me topa mishi, me miell, vezë e thërrime buke./Koha.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një grua në Itali mbush ullinj gjatë operimit në tru

Një grua në Itali mbush ullinj gjatë operimit në tru

Rikujtim për Revistën ERA dhe rock grupin Dimensioni i Katërt

Rikujtim për Revistën ERA dhe rock grupin Dimensioni i Katërt

Vepra e vjedhur e Banksyt në Paris gjendet në Itali

Vepra e vjedhur e Banksyt në Paris gjendet në Itali

Fury dhe Joshua arrijnë marrëveshje për 2 meçe mes vete

Fury dhe Joshua arrijnë marrëveshje për 2 meçe mes vete

Fjalori Merriam-Webster do ta ridefinojë fjalën “racizëm”

Fjalori Merriam-Webster do ta ridefinojë fjalën “racizëm”

Gena së shpejti vjen me një bashkëpunim

Gena së shpejti vjen me një bashkëpunim

Ngau makinën në gjendje të dehur! Pas përplasjes i biri përfundon në pellg dhe ndërron jetë

Ngau makinën në gjendje të dehur! Pas përplasjes i biri përfundon në pellg dhe ndërron jetë

Klubi i njohur italian insiston për Rashicën

Klubi i njohur italian insiston për Rashicën

Një punëtor rrëzohet nga ndërtesa në Prishtinë

Një punëtor rrëzohet nga ndërtesa në Prishtinë

Princi Philip i mbush 99 vjet

Princi Philip i mbush 99 vjet

Mbyllet sezoni për Federer shkaku i problemeve në gju

Mbyllet sezoni për Federer shkaku i problemeve në gju

Është anuluar festivali i sivjetmë “Lollapalooza” si pasojë e pandemisë

Është anuluar festivali i sivjetmë “Lollapalooza” si pasojë e pandemisë

Rregulla për Messin që duhet ta ndjekë çdo lojtar i Barcelonës

Rregulla për Messin që duhet ta ndjekë çdo lojtar i Barcelonës

Real Madridi insiston: Ne s’do të lejojmë tifozë në stadium

Real Madridi insiston: Ne s’do të lejojmë tifozë në stadium

Pamje prekëse/ Pronari u vetëvra, qeni besnik e pret për katër ditë mbi urë

Pamje prekëse/ Pronari u vetëvra, qeni besnik e pret për katër ditë mbi urë

Enca nesër lanson këngën e re “Ku Mete”

Enca nesër lanson këngën e re “Ku Mete”