Një databazë me 800 milion e-mail zbulohet online

08.03.2019 16:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një databazë me 800 milion e-mail zbulohet online

Hulumtuesit e sigurisë zbuluan një databazë me madhësi prej 150GB me mbi 800 milion e-mail-e. Databaza menaxhohej nga një kompani e marketingut të e-mail-et e specializuar në verifikimin nëse adresa ishin të sakta.

Kompania është zhdukur nga interneti. Kur kompanitë duan të dërgojnë materiale marketingu tek një listë e madhe e-mail-esh, gjëja e parë që bëjnë është të verifikojnë nëse janë reale. Kjo është e vështirë për tu bërë sepse duhet të dërgosh një email për këdo në listë dhe të shohësh nëse ndonjë prej tyre kthehet pas.

Si rezultat ky proces u lihet në dorë palëve të treta. Verifications.io ishte një prej këtyre kompanive dhe databaza e tyre masive është publikuar online. Hulumtuesit Bob Dichencko dhe Vinny Tria gjetën databazën MongoDB dhe u surprizuan nga madhësia e saj. Përveç adresave e-mail ajo përmbante edhe informacione personale, llogari të medias sociale dhe të dhëna biznesi.

Shumica e këtyre të dhënave janë të disponueshme online. Por agregimi i një koleksioni të tillë mund të përdoret për qëllime të këqija. Për shembull nëse një sulmues dëshiron të thyejë një kompani, ai mund të përdorë listën për të kërkuar për kombinime fjalëkalimesh ose përfituar informacione që mund ti përdorë në inxhinieri sociale.

Hulumtuesit që zbuluan listën nuk kanë dijeni nëse dikush tjetër mund ta ketë bërë përpara tyre. Të dhënat janë shtuar në HaveIBeenPwned dhe mund të provoni për të parë çfarë të dhënash që ju përkasin janë prekur.

Shumë pak dihet për fatin e Verification.io. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19

Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19

Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Mayweather e thotë troç: Luftoj nëse argëtohem dhe fitoj 600 milionë

Mayweather e thotë troç: Luftoj nëse argëtohem dhe fitoj 600 milionë

Jehona Lumi publikon me videoklip këngën “Lotët”

Jehona Lumi publikon me videoklip këngën “Lotët”

Milani del i pastër, asnjë tampon nuk nxori të infektuar me COVID-19

Milani del i pastër, asnjë tampon nuk nxori të infektuar me COVID-19

Çka jeni hallakatë?

Çka jeni hallakatë?

Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?