Një aeroplan përplot kosovarë mbërrin në Prishtinë

11.03.2015 19:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Një aeroplan për-plotë me kosovarë ka ateruar në aeroportin “Adem Jashari” dhe ka sjellë me vete qytetarët që migruan në fund të vitit 2014 dhe në fillim të 2015-së.
Të kthyerit ishin nga shtetet si: Hungaria, Austria e Gjermania. Ata dukeshin të tensionuar dhe të lodhur ndërkaq asnjë nga ta nuk ka pranuar të flas për shtypin.

Këtë nuk kanë pranuar ta bëjnë as familjarët e tyre, të cilët prapa kamerës tregonin për mënyrën e ikjes që familjarët e tyre e bënë ilegalisht përmes kufirit serbo-hungarez.

Shpenzimet e të kthyerve i ka mbuluar shteti austriak, ndërkaq ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, ditë me parë pati paralajmëruar së gjatë muajit mars do të ketë fluks të kthimit të kosovarëve, transmeton Koha.net.

Për këtë, ministrit i është kërkuar që të kërkojë buxhet shtesë, për ta lehtësuar riatdhesimin e të kthyerve.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BQK-ja kritikohet që po ua lejon kamatat e larta dhe po reagon me vonesë ndaj institucioneve

BQK-ja kritikohet që po ua lejon kamatat e larta dhe po reagon me vonesë ndaj institucioneve

MASHT-it i jepet edhe një mundësi ta realizojë projektin për arsim të Bankës Botërore

MASHT-it i jepet edhe një mundësi ta realizojë projektin për arsim të Bankës Botërore

Punëtori i KEDS-it lëndohet nga mungesa e mbrojtjes, fillojnë hetimet

Punëtori i KEDS-it lëndohet nga mungesa e mbrojtjes, fillojnë hetimet

Rreth 60 raste të korrupsionit e kanë bllokuar liberalizimin

Rreth 60 raste të korrupsionit e kanë bllokuar liberalizimin

Serbi ktheu në private tokën shoqërore në vlerë të rreth 5 milionë eurove (Video)

Serbi ktheu në private tokën shoqërore në vlerë të rreth 5 milionë eurove (Video)

Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik

Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik

Sindikalistët kërkojnë takim urgjent me krerët e shtetit, arsyja Ligji për Paga

Sindikalistët kërkojnë takim urgjent me krerët e shtetit, arsyja Ligji për Paga

BQK-ja mbyll “Monego” dhe “Iute Credit”

BQK-ja mbyll “Monego” dhe “Iute Credit”

KEK-u thotë është i gatshëm për sezonin dimëror

KEK-u thotë është i gatshëm për sezonin dimëror

Kosova mund të hyjë në vitin 2020 pa buxhet

Kosova mund të hyjë në vitin 2020 pa buxhet

OSHP-ja e diskualifikoi operatorin ekonomik “Fadi Com SHPK” se falsifikoi dokumentet

OSHP-ja e diskualifikoi operatorin ekonomik “Fadi Com SHPK” se falsifikoi dokumentet

Bordi i AKP-së miraton transakcionet e SHAL 52

Bordi i AKP-së miraton transakcionet e SHAL 52

Pagesa në kesh deri në 3 mijë euro dhe jo si deri tani 500 euro

Pagesa në kesh deri në 3 mijë euro dhe jo si deri tani 500 euro

I kërkojnë nga 100 euro ryshfet, arrestohen dy punëtorë të KEDS’it

I kërkojnë nga 100 euro ryshfet, arrestohen dy punëtorë të KEDS’it

Qeveria e Shqipërisë premton rreth 800 euro në muaj për familjet e viktimave të tërmetit

Qeveria e Shqipërisë premton rreth 800 euro në muaj për familjet e viktimave të tërmetit

Nga Kina vijnë 2 milionë Euro për Shqipërinë, por jo prej qeverisë

Nga Kina vijnë 2 milionë Euro për Shqipërinë, por jo prej qeverisë