Nisin hetimet për kurdisje tenderësh në ministrinë e Zharkut

21.10.2016 13:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nisin hetimet për kurdisje tenderësh në ministrinë e Zharkut

Nën dyshimin për kurdisje tenderësh, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsion ka nisur hetimet ndaj Drejtorit të prokurimit në Ministrinë e Infrastrukturës, Besim Tahiri dhe Betim Reçica zyrtar në këtë ministri.

Hetimet kanë nisur pas një shkrimi të publikuar në Gazetën Fjala, ku është publikuar edhe një video incizim në të cilën dyshohet se Reçica dhe Tahiri merren vesh për tenderë të caktuar.

“Fjala” posedon edhe dokumentin për nisjen e hetimeve në të cilin thuhet se “hetimet po zhvillohen nën dyshimin e arsyeshëm për mundësinë e kryerjes së veprës penale Keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar të sanksionuar sipas nenit 422 të KPK-së”.

Gazeta Fjala javë më parë pati raportuar se në Ministrinë e Infrastrukturës, që drejtohet nga Lutfi Zharku i LDK’së dyshohet se janë duke u kurdisur tenderët dhe se po shpërblehen kompanitë në bazë të preferencave të individëve të caktuar. Raportimi ishte bërë në bazë të një audio incizimi të cilin e pati siguruar kjo gazetë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pjesëmarrje shumë e ulët në zgjedhjet në Irak

Pjesëmarrje shumë e ulët në zgjedhjet në Irak

AAK s’është e gatshme as të bisedojë për zgjedhje

AAK s’është e gatshme as të bisedojë për zgjedhje

Kosova po ngec për anëtarësim në Organizatat Ndërkombëtare (VIDEO)

Kosova po ngec për anëtarësim në Organizatat Ndërkombëtare (VIDEO)

Hoxhaj – Vuçiqit: Pavarësia e Kosovës s’është gabim i Serbisë, por e drejtë legjitime

Hoxhaj – Vuçiqit: Pavarësia e Kosovës s’është gabim i Serbisë, por e drejtë legjitime

“Psycho”, roman kanibal

“Psycho”, roman kanibal

Partia e Shpend Ahmetit tallet me LDK’në: S’janë serioz, s’duan rrëzimin e Qeverisë

Partia e Shpend Ahmetit tallet me LDK’në: S’janë serioz, s’duan rrëzimin e Qeverisë

Pas dy takimeve, partitë lodhen nga tryezat

Pas dy takimeve, partitë lodhen nga tryezat

AFP: Samiti i Sofjes nën hijen e Trumpit

AFP: Samiti i Sofjes nën hijen e Trumpit

Këshilltarët e Zoran Zaevit, nevojë apo shpërblim për mbështetësit

Këshilltarët e Zoran Zaevit, nevojë apo shpërblim për mbështetësit

Zeka: Zona e veçantë ekonomike amerikane, të jetësohet

Zeka: Zona e veçantë ekonomike amerikane, të jetësohet

Mitrovica e Veriut bën përmirësim të pjesshëm të gabimit në tenderë

Mitrovica e Veriut bën përmirësim të pjesshëm të gabimit në tenderë

Moti për Ramazan, mësoni se a do ta keni të lehtë të agjëroni

Moti për Ramazan, mësoni se a do ta keni të lehtë të agjëroni

Britania në prag të Brexit-it, organizon samit me Ballkanin për t’i nxitur të anëtarësohen në BE

Britania në prag të Brexit-it, organizon samit me Ballkanin për t’i nxitur të anëtarësohen në BE

Bahtiri ua merr banesat e komunës 13 ‘kuadrove’ dhe ua jep skamnorëve (Emrat/dokument)

Bahtiri ua merr banesat e komunës 13 ‘kuadrove’ dhe ua jep skamnorëve (Emrat/dokument)

Vuciq: Praktikisht, Kosovës i është vënë vula e pavarësisë

Vuciq: Praktikisht, Kosovës i është vënë vula e pavarësisë

“Miqësia e përjetshme” shqiptaro-kineze me fotot e propagandës

“Miqësia e përjetshme” shqiptaro-kineze me fotot e propagandës