Nis punimet Kongresi i 116-të i SHBA-së

03.01.2019 14:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nis punimet Kongresi i 116-të i SHBA-së

Kongresi i 116-të i Shteteve të Bashkuara nis punimet të enjten, pasi 535 anëtarët e tij të bëjnë zyrtarisht betimin.

Kongresi i ri do të bëjë histori me numër rekord të grave dhe me diversitet racor.

Republikanët kanë më shumë vende në Senat, ndërsa demokratët marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve. Zgjedhjet për Kongres janë mbajtur në nëntor.

Ligjvënësit e rinj menjëherë do të përballen me zgjidhjen e bllokimit të shpenzimeve dhe të migracionit – çështje që kanë mbyllur pjesën më të madhe të qeverisë.

Betimi i ligjvënësve thotë: “Betohem solemnisht se do të mbështes dhe mbroj Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara kundër të gjithë armiqve, të brendshëm dhe të huaj; se do të shërbej me besim sipas saj; se e marr këtë detyrim në mënyrë të lirë, pa ndonjë rezervim mendor apo qëllim të shmangies; dhe se do t’i kryej me besnikëri detyrat e zyrës në të cilën po hyj. Andaj, më ndihmo Zot”.

Përfaqësuesja e zgjedhur demokrate, Rashida Tlaib, do të bëjë betimin mbi Kuran.

Tlaib dhe Ilhan Omar janë dy gratë e para myslimane që do të shërbejnë në Kongres.

Në total, 127 gra – 106 demkrate dhe 21 republikane – do të shërbejnë në Kongresin e 116-të, duke mbajtur gati 24% të ulëseve.

Përfaqësuesja demokrate, Nancy Pelosi, e cila ka qenë kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve për katër vjet nga 2007-ta, do ta marrë të njëjtën pozitë dhe do të kryesojë Dhomën 435-anëtarëshe deri së paku në zgjedhjet e 2020-ës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Nis punimet Kongresi i 116-të i SHBA-së

Nis punimet Kongresi i 116-të i SHBA-së

Gashi: Të ftuarit për intervistim nga Specialja, në cilësinë e të dyshuarve

Gashi: Të ftuarit për intervistim nga Specialja, në cilësinë e të dyshuarve

Arrestohet personi që aksidentoi për vdekje 81 vjeçarin në Suharekë

Arrestohet personi që aksidentoi për vdekje 81 vjeçarin në Suharekë

Edhe një muaj paraburgim ndaj të dyshuarve në rastin “Ivanoviq”

Edhe një muaj paraburgim ndaj të dyshuarve në rastin “Ivanoviq”

Ministritë në llupën e Auditorit – Rekomandimet që u zbatuan gjatë vitit 2018

Ministritë në llupën e Auditorit – Rekomandimet që u zbatuan gjatë vitit 2018

Viti i grabitjeve e kontrabandës me narkotikë

Viti i grabitjeve e kontrabandës me narkotikë

Novosti: Brukselit nuk i pengon Shqipëria e madhe

Novosti: Brukselit nuk i pengon Shqipëria e madhe

Politikat e Listës Serbe, përtej interesave të komunitetit serb

Politikat e Listës Serbe, përtej interesave të komunitetit serb

Gati një muaj prej arratisjes nga Specialja, asnjë gjurmë nga “Molla e kuqe”

Gati një muaj prej arratisjes nga Specialja, asnjë gjurmë nga “Molla e kuqe”

Daçiq lobon në Afrikë kundër Kosovës duke u prezantuar si pasardhësi i Titos!

Daçiq lobon në Afrikë kundër Kosovës duke u prezantuar si pasardhësi i Titos!

Pacolli: Ekipi negociator do ta mbështesë presidentin në dialogun me Serbinë

Pacolli: Ekipi negociator do ta mbështesë presidentin në dialogun me Serbinë

Limaj: Tani kemi situatë tjetër me dialogun

Limaj: Tani kemi situatë tjetër me dialogun

Petroviqi: Anëtarët e SLS-së po keqtrajtohen nga MPB-ja dhe BIA e Serbisë

Petroviqi: Anëtarët e SLS-së po keqtrajtohen nga MPB-ja dhe BIA e Serbisë

Simiq: Serbët e Kosovës e pritën Vitin e Ri në ankth

Simiq: Serbët e Kosovës e pritën Vitin e Ri në ankth

Arsimi “Plak” i 2018-s

Arsimi “Plak” i 2018-s

Shefi i NATO-s: Më vie keq që Kosova krijoi Ushtrinë në kohën e gabuar

Shefi i NATO-s: Më vie keq që Kosova krijoi Ushtrinë në kohën e gabuar