Nikoliq: Pse ne kemi pasoja kur 5 shtete të BE-së që s’e njohin Kosovën nuk kanë pasoja

21.10.2016 14:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nikoliq: Pse ne kemi pasoja kur 5 shtete të BE-së që s’e njohin Kosovën nuk kanë pasoja

Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikoliq, është takuar me nënkryetaren e Qeverisë dhe ministren e Punëve të Jashtme të Namibisë, Nnetumbo Nandi-Ndaitwah. Nikoliq me këtë rast ka folur për Kosovën: “Nëse pesë vende të BE-së nuk kanë kurrfarë pasojash që s’e njohin pavarësinë e Kosovës, pse Serbia të vuajë pasoja që nuk mund ta njohë pavarësinë?”, thënë ai.

Ndërkaq, Shefja e diplomacisë namibiane, Nnetumbo Nandi-Ndaitwah, ka thënë se Namibia, pa marrë parasysh presionet, nuk do të ndërmarrë asnjë hap përderisa Beogradi të mos pajtohet me Prishtinën.

Siç njofton gazeta “veçernje novosti” e Beogradit, kryetar serb e ka falënderuar Namibinë për mosnjohje të Kosovës, transmeton “Koha.net”.

Ndaitwah ka shprehur gatishmërinë që të vazhdojë përkrahjen e zgjidhjes së “problemit” të Kosovës me rrugë paqësore përmes dialogut dhe ka shtuar se “Namibia, pa marrë parasysh presionet, nuk do të ndërmarrë asnjë hap përderisa Beogradi të mos pajtohet me Prishtinën”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mjeku serb: Tre pasagjerë kosovarë në gjendje të rëndë

Mjeku serb: Tre pasagjerë kosovarë në gjendje të rëndë

Keqpërdorime në ndërtimin e kompleksit në Mejë, Haradinaj kërkon nisjen e hetimeve nga Lumezi

Keqpërdorime në ndërtimin e kompleksit në Mejë, Haradinaj kërkon nisjen e hetimeve nga Lumezi

Aksident në Kurshumli të Serbisë, lëndohen nëntë kosovarë (Foto)

Aksident në Kurshumli të Serbisë, lëndohen nëntë kosovarë (Foto)

Armenia në krizë, protestuesit bllokojnë rrugët

Armenia në krizë, protestuesit bllokojnë rrugët

Daka: Ta fillojmë reformën zgjedhore

Daka: Ta fillojmë reformën zgjedhore

Këto janë detajet e fundit të policisë për dy kolegët e zhdukur në Lepenc

Këto janë detajet e fundit të policisë për dy kolegët e zhdukur në Lepenc

Thaçi: S’do të ndalemi deri të zbardhet fati i të pagjeturve

Thaçi: S’do të ndalemi deri të zbardhet fati i të pagjeturve

Zhdukja e policëve, Zyra e Kryeministrit jep një njoftim të ri

Zhdukja e policëve, Zyra e Kryeministrit jep një njoftim të ri

Testi final i BE-së për liberalizimin e vizave për Kosovën

Testi final i BE-së për liberalizimin e vizave për Kosovën

Rasti ‘Medicus’: Ogur i keq për sundimin e ligjit në Kosovë

Rasti ‘Medicus’: Ogur i keq për sundimin e ligjit në Kosovë

Ministri i drejtësisë pret vlerësim pozitiv nga BE për luftimin e korrupsionit

Ministri i drejtësisë pret vlerësim pozitiv nga BE për luftimin e korrupsionit

Jemi nën llupën e BE-së

Jemi nën llupën e BE-së

Koalicioni i përçarë rreth Thaçit kryenegociator

Koalicioni i përçarë rreth Thaçit kryenegociator

Gazetarët protestojnë më 3 Maj

Gazetarët protestojnë më 3 Maj

‘Gjermania trysni ndaj 5 shteteve të BE-së për të njohur Kosovën’

‘Gjermania trysni ndaj 5 shteteve të BE-së për të njohur Kosovën’

Bashkëshortja e Millosheviqit: Kosovën e dorëzuan Koshtunica dhe Gjingjiqi

Bashkëshortja e Millosheviqit: Kosovën e dorëzuan Koshtunica dhe Gjingjiqi