Ngërçi me Kushtetuesen, Ilir Meta: Rama ka vetëm një zgjedhje, referendumin

21.11.2019 14:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ngërçi me Kushtetuesen, Ilir Meta: Rama ka vetëm një zgjedhje, referendumin

Presidenti Ilir Meta ka deklaruar pak minuta më parë se zgjidhja e vetme për zhbllokimin e ngërçit të krijuar me reformën në drejtësi, veçanërisht në Gjykatën Kushtetuese, është referendumi.

“Ka vetëm një zgjidhje për Ramën dhe disa palaço ndërkombëtarë, referendumi. Shqiptarët duhet të marrin në dorë sovranitetin e vendit. Këtë punë e vendosin shqiptarët”, tha Meta.

Sa i përket vendimit të marrë sot nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit për shkarkimin e Besnik Muçit nga detyra, anëtar i Gjykatës Kushtetuese, Meta tha se nuk ishte i surprizuar duke akuzuar zyrtarët e qeverisë.

“Ju e dini që vetting-u i partisë u shpall para pak ditësh nga zv.kryeministri (Erjon Braçe) për zotin Muçi. Nuk jam i habitur sepse që kur ka hyrë në zyrë (Muçi) ka patur presione të drejtëpërdrejta për t’u bërë pjesë e puçit për të bllokuar Xhaferllarin”, tha Presidenti.

Insistimit të gazetarëve për të thënë emrat e atyre që janë pjesë e këtij puçi të pretenduar, Meta iu përgjigj duke cituar deklaratën e Fatmir Xhafajt, deputet i Partisë Socialiste, mbi Vitore Tushen, e cila është kryetarja në detyrë e Gjykatës Kushtetuese.

Sa i përket kritikave ndaj ambasadorëve, Meta tha se disa prej tyre turpërojnë shtetet nga vijnë, ndërsa për SHBA-të u shpreh: “SHBA-të janë si yll, janë si shpirt sepse me ata e kemi bërë reformën”./tch

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: S’po muj me besu që të hiqen 20 euro shtesë nga pensionet në këtë kohë kaq të vështirë

Haradinaj: S’po muj me besu që të hiqen 20 euro shtesë nga pensionet në këtë kohë kaq të vështirë

Kurti: Emërimi i bordit të ri drejtues të Telekomit, ndër vendimet më të rëndësishme të mbledhjes së sotme

Kurti: Emërimi i bordit të ri drejtues të Telekomit, ndër vendimet më të rëndësishme të mbledhjes së sotme

Kurti bisedon me Odën Amerikano-Izraelite për Tregti: Kemi lidhje historike, do t’i forcojmë raportet

Kurti bisedon me Odën Amerikano-Izraelite për Tregti: Kemi lidhje historike, do t’i forcojmë raportet

Qeveria sllovene e mohon autorësinë e “non-paperit” për ndryshimin e kufijve në Ballkan

Qeveria sllovene e mohon autorësinë e “non-paperit” për ndryshimin e kufijve në Ballkan

Të gjitha vendimet që i mori sot Qeveria e Kosovës

Të gjitha vendimet që i mori sot Qeveria e Kosovës

Dëshmia tronditëse e burrit që u dhunua seksualisht nga serbët: Me bajonetë ma kanë dëmtuar organin gjenital dhe zorrën e trashë

Dëshmia tronditëse e burrit që u dhunua seksualisht nga serbët: Me bajonetë ma kanë dëmtuar organin gjenital dhe zorrën e trashë

Operatorit “Telkos” ia ndalin sinjalin tri kanale televizive vendore, nuk iu ofroi marrëveshje

Operatorit “Telkos” ia ndalin sinjalin tri kanale televizive vendore, nuk iu ofroi marrëveshje

​Osmani takon Bregun, konfirmohet gatishmëria për avancimin e bashkëpunimit rajonal

​Osmani takon Bregun, konfirmohet gatishmëria për avancimin e bashkëpunimit rajonal

Qeveria Kurti ndan 6 milionë euro për bizneset që u prekën nga mbyllja e fundit

Qeveria Kurti ndan 6 milionë euro për bizneset që u prekën nga mbyllja e fundit

Arrestohet polici i Gjilanit, dyshohet se kreu marrëdhënie seksuale me një të mitur

Arrestohet polici i Gjilanit, dyshohet se kreu marrëdhënie seksuale me një të mitur

”Washington Post”: Rama shpreson ta shndërrojë Shqipërinë në kampione të turizmit

”Washington Post”: Rama shpreson ta shndërrojë Shqipërinë në kampione të turizmit

Emërohen anëtarët e Bordit të Drejtorëve të Telekomit, Rakiç kërkon të përfshihen edhe serbët

Emërohen anëtarët e Bordit të Drejtorëve të Telekomit, Rakiç kërkon të përfshihen edhe serbët

Miratohet Komisioni për Dhënien e Provimit të Jurisprudencës

Miratohet Komisioni për Dhënien e Provimit të Jurisprudencës

Libra digjitale e shkolla pa karrige

Libra digjitale e shkolla pa karrige

Protesta në Gjermani kundër ligjit të bllokimit ndaj Covid-19

Protesta në Gjermani kundër ligjit të bllokimit ndaj Covid-19

“Jam vajza jote që e braktise”, letra që e tronditi Daçiqin

“Jam vajza jote që e braktise”, letra që e tronditi Daçiqin