Nga viti 2022, Bashkimi Europian kufizon shpejtësinë e automjeteve

28.03.2019 23:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nga viti 2022, Bashkimi Europian kufizon shpejtësinë e automjeteve

Bashkimi Europian (BE) ka sjellë vendim për paisjen e re, të cilën deri në vitin 2022 të gjitha automjetet brenda saj do të duhet ta instalojnë në sistemin e kufizimit të shpejtësisë.

Komisioni Europian (KE) njoftoi se në negociatat mes Parlamentit Europian dhe Këshillit Europian është arritur marrëveshje për shfrytëzimin e teknologjive të reja të sigurisë në automjete.

Sipas rregullave të reja, në vendet anëtare të BE-së nga viti 2022 automjetet duhet të kenë të instaluar paisjen shtesë të sigurisë, sikur frenat automatike për situata emergjente, kufizim të shpejtësisë, sistemin e kontrollit të ngasjes në korsi dhe detektorin e gjumit, si dhe kamerës me senzor për parkim.

Qëllimi i kësaj është që në masë të madhe të ulin numrin e aksidenteve, shkruan Anadolu Agency, përcjellë Klan Kosova.

Përveç kësaj, në automjete detyrueshëm do të instalohet kutia e zezë, e cila do t’i incizojë të dhënat gjatë aksidenteve, ashtu që më vonë të gjitha detajet më lehtë të analizohen.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nga viti 2022, Bashkimi Europian kufizon shpejtësinë e automjeteve

Nga viti 2022, Bashkimi Europian kufizon shpejtësinë e automjeteve

Sherifi: S’ka marrëveshje politike për numrin e anëtarëve në KQZ

Sherifi: S’ka marrëveshje politike për numrin e anëtarëve në KQZ

Hahn dhe Vuçiq në Beograd flasin për dialogun Kosovë-Serbi

Hahn dhe Vuçiq në Beograd flasin për dialogun Kosovë-Serbi

Lekaj për ambasadorin zviceran: Sot do ta largoja, sikur të pyetesha

Lekaj për ambasadorin zviceran: Sot do ta largoja, sikur të pyetesha

OKB: Nxehtësi rekord në oqeane

OKB: Nxehtësi rekord në oqeane

Basha: Rama i ka orët e numëruara

Basha: Rama i ka orët e numëruara

SBASHK’u paralajmëron greva të reja

SBASHK’u paralajmëron greva të reja

“Mësimdhënësit janë të gatshëm t’i kompensojnë orët, por nuk po i lejon SBASHK’u”

“Mësimdhënësit janë të gatshëm t’i kompensojnë orët, por nuk po i lejon SBASHK’u”

Gjakova hap ekspozitë për garë mjedisore

Gjakova hap ekspozitë për garë mjedisore

Kuvendi ndalon përfundimisht lojërat e fatit

Kuvendi ndalon përfundimisht lojërat e fatit

BQK-ja informoi Bankierët e rinj me mënyrën e funksionimin dhe rolin e saj në ekonomi

BQK-ja informoi Bankierët e rinj me mënyrën e funksionimin dhe rolin e saj në ekonomi

Hoxhaj në përkrahje të fushatës së politikanit gjerman për deputet në Parlament Evropian

Hoxhaj në përkrahje të fushatës së politikanit gjerman për deputet në Parlament Evropian

Fajon: Kosova po bllokohet pa ndonjë arsye

Fajon: Kosova po bllokohet pa ndonjë arsye

Thaçi në shtëpinë e policit të vrarë në Istog, i jep dekoratë vajzës së tij

Thaçi në shtëpinë e policit të vrarë në Istog, i jep dekoratë vajzës së tij

Stoltenberg edhe dy vjet në krye të NATO-s

Stoltenberg edhe dy vjet në krye të NATO-s

Ministri Matoshi, u takua me zëvendësministrin turk të mjedisit dhe urbanizmit

Ministri Matoshi, u takua me zëvendësministrin turk të mjedisit dhe urbanizmit