Nga tetë këshilltarë komunalë në vetëm tre – “Në Medvegjë po kryhet spastrim etnik modern”

09.09.2019 23:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nga tetë këshilltarë komunalë në vetëm tre – “Në Medvegjë po kryhet spastrim etnik modern”

Partitë shqiptare në Medvegjë, nga 8 këshilltarë komunalë, sa kishin, tash nga zgjedhjet e fundit do të kenë vetëm tre.

Kjo për shkak se shumë shqiptarë që kishin të drejtë vote, nuk ishin në listat për të votuar në zgjedhjet e djeshme lokale në Serbi. Nga Shoqëria civile thonë se ky është rezultat i spastrimit etnik që po bënë Serbia, ndërsa për këtë fajet i ka Kosova dhe Shqipëria.

Isa Beqiri nga Medvegja, edhe pse jeton në Kosovë, nuk votoi në zgjedhjet e rregullta lokale, pasi që nuk ishte në lista.

“Nuk kam shkuar sepse na kanë shlyer nga lista e votuesve. Më kanë shlyer mua dhe djalin e madh pasi i vogli ka lindur në Prishtinë”, ka deklaruar për RTV Dukagjinin, Isa Beqiri .

Problem të njëjtë si të tij, kanë shumë qytetarë që jetojnë jashtë Serbisë, e madje dhe në Medvegjë. Aktivisti i shoqërisë civile nga Medvegja, Samir Shahini ka fajësuar institucionet e Kosovës dhe Shqipërisë, për mos reagim nda spastrimit etnik që po bënë Serbia në Medvegjë.

“Arsyeja pse nuk kam letërnjoftim valid ëshët pasivizimi i adresave të shumë shqiptarëve. Ky numër është jashtëzakonisht i madh dhe po vjen duke u rritur në Medvegjë që në vete përbën një spastrim etnik modern që shteti serb po e bën në mënyrë shumë të heshtur në Medvegjë tash e disa vite”, deklaroi Samir Shahini.

Përmes një deklaratë me shkrim drejtuar RTV Dukagjini, administrator i Partisë Demokratike në Medvegjë, Haki Kadriu ka thënë se pasivizimi i adresave është bërë për arsye politike.

“Në zgjedhjet e kaluara kishim mbi 4000 të evidentuar në listat zgjedhore. Arsyeja e zvogëlimit të numrit të votuesve në listën zgjedhore është pasivizimi i adresave, që me automatizëm ka bërë shlyerjen nga listat votuese. Pasivizimi i adresave është bërë për arsye politike me tendencë të zvogëlimit të numrit të përgjithshëm të shqiptarëve”.

Sipas rezultateve preliminare të këtyre zgjedhjeve, partitë shqiptare, koalicioni “Të gjithë për Medvegjën” dhe Partia për Veprim Demokratik kanë marrë 3 këshilltarë komunal, nga 8 sa kishin në legjislaturën e fundit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri thotë se LDK e VV janë marrë vesh që autostrada e Dukagjinit të mos ndërtohet

Haziri thotë se LDK e VV janë marrë vesh që autostrada e Dukagjinit të mos ndërtohet

Bushati: Qeveria bëri show duke thënë u çmend presidenti, letra kishte fakte për tërmetin

Bushati: Qeveria bëri show duke thënë u çmend presidenti, letra kishte fakte për tërmetin

Gani Geci: Thaçi më ka thënë në vesh se komunikatën numër 59 e ka shkruar Rexhep Selimi

Gani Geci: Thaçi më ka thënë në vesh se komunikatën numër 59 e ka shkruar Rexhep Selimi

Gjinovci-Jasharajt: Personalisht nuk dini drejtshkrim

Gjinovci-Jasharajt: Personalisht nuk dini drejtshkrim

Rama: Viti 2020, i rindërtimit. Tri lagjet e reja në Tiranë, Durrës e Laç. 20 miliardë lekë nga buxheti

Rama: Viti 2020, i rindërtimit. Tri lagjet e reja në Tiranë, Durrës e Laç. 20 miliardë lekë nga buxheti

Rrezikoni nëse e kombinoni qumështin me këto produkte

Rrezikoni nëse e kombinoni qumështin me këto produkte

Haradinaj: Vuçiq, mohuesi i masakrës së Reçakut që po favorizohet nga BE urren patologjikisht shqiptarët

Haradinaj: Vuçiq, mohuesi i masakrës së Reçakut që po favorizohet nga BE urren patologjikisht shqiptarët

Sipas analistëve ndarja e ministrive nuk rrezikon arritjen e marrëveshjes LVV-LDK

Sipas analistëve ndarja e ministrive nuk rrezikon arritjen e marrëveshjes LVV-LDK

Prishtina pa ngrohje, kjo është arsye e Termokosit

Prishtina pa ngrohje, kjo është arsye e Termokosit

Arrestohet një shtetas çek në Kosovë

Arrestohet një shtetas çek në Kosovë

Njohësi i çështjeve të arsimit Rexhaj thotë se është koha e fundit që të përmirësohet gjendja në arsim

Njohësi i çështjeve të arsimit Rexhaj thotë se është koha e fundit që të përmirësohet gjendja në arsim

Komiteti Olimpik: Agim Ademi, ta vazhdojë mandatin deri në vitin 2022

Komiteti Olimpik: Agim Ademi, ta vazhdojë mandatin deri në vitin 2022

Rakiq: Largohemi nga të gjitha institucionet nëse edhe nga Apeli i vërtetohet dënimi Teodosijeviqit

Rakiq: Largohemi nga të gjitha institucionet nëse edhe nga Apeli i vërtetohet dënimi Teodosijeviqit

Në një shkollën të mesme në Brooklyn kërcënim me bombë, mijëra nxënës evakuohen

Në një shkollën të mesme në Brooklyn kërcënim me bombë, mijëra nxënës evakuohen

Thaçi i reagon ashpër Vuçiqit: Nuk mund t’i mohoni krimet që keni bërë në Kosovë

Thaçi i reagon ashpër Vuçiqit: Nuk mund t’i mohoni krimet që keni bërë në Kosovë

Këto jane pamjet nga shembja e ndërtesës 4-katëshe në Durrës

Këto jane pamjet nga shembja e ndërtesës 4-katëshe në Durrës