Nga sulmet ajrore amerikane në Somali vdesin 62 militantë të grupit Al-Shabaab

17.12.2018 11:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nga sulmet ajrore amerikane në Somali vdesin 62 militantë të grupit Al-Shabaab

Ushtria amerikane ka thënë të ketë vrarë 62 militantë të grupit Al-Shabaad në gjashtë sulme ajrore të kryera më 15 dhe 16 dhjetor afër qytetit Gandarsh në Somali.

Komanda e kësaj ushtrie për Afrikën ka thënë se nga katër sulme të kryera më 15 dhjetor, janë vrarë 34 militantë, derisa dy sulme tjera kanë ndodhur më 16 dhjetor dhe kanë vrarë 28 persona tjerë.

“Komanda e Afrikës dhe partnerët tanë somalezë kanë kryer këto sulme ajrore për të parandaluar terroristët nga shfrytëzimi i strehave të sigurta, për të kryer komplot apo për të rekrutuar persona tjerë për sulmet në të ardhmen” ka thënë komanda afrikane përmes një deklarate.

Al-Shabaad pretendon të ketë themeluar grupin militant, Shteti Islamik në Somali dhe zakonisht kryen sulme ndaj ndërtesave qeveritare, hoteleve dhe restoranteve./REL

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Nga sulmet ajrore amerikane në Somali vdesin 62 militantë të grupit Al-Shabaab

Nga sulmet ajrore amerikane në Somali vdesin 62 militantë të grupit Al-Shabaab

Engel: BE t’ua jap kosovarëve liberalizimin e vizave menjëherë, jo në vitin 2020

Engel: BE t’ua jap kosovarëve liberalizimin e vizave menjëherë, jo në vitin 2020

Lajiq: Që nga 21 nëntori, asnjë mall i Serbisë nuk ka hyrë në Kosovë

Lajiq: Që nga 21 nëntori, asnjë mall i Serbisë nuk ka hyrë në Kosovë

Simiq: Do ta rrëzojmë Qeverinë e Kosovës nëse opozita i siguron 51 vota

Simiq: Do ta rrëzojmë Qeverinë e Kosovës nëse opozita i siguron 51 vota

Rritet konsumimi i produkteve vendore dhe numri i të punësuarve

Rritet konsumimi i produkteve vendore dhe numri i të punësuarve

Katër persona humbin jetën pas përplasjes së helikopterit në Porto

Katër persona humbin jetën pas përplasjes së helikopterit në Porto

Kim K nuk suporton më vendimet e Kanye-t

Kim K nuk suporton më vendimet e Kanye-t

Gjithçka çfarë pritet të ndodhë sot në Kosovë

Gjithçka çfarë pritet të ndodhë sot në Kosovë

Bordi i RTK-së në Komision lidhur me dështimin e fundit për të zgjedhur drejtorin e përgjithshëm

Bordi i RTK-së në Komision lidhur me dështimin e fundit për të zgjedhur drejtorin e përgjithshëm

Putin kërkon kontrollimin e muzikës rep në Rusi

Putin kërkon kontrollimin e muzikës rep në Rusi

Korea Veriore dënon sanksionet nga Shtetet e Bashkuara

Korea Veriore dënon sanksionet nga Shtetet e Bashkuara

Opozita në Serbi zotohet për vazhdimin e protestave masive

Opozita në Serbi zotohet për vazhdimin e protestave masive

Vdes viktima e pestë e sulmit në Strasburg

Vdes viktima e pestë e sulmit në Strasburg

Kosova ‘nuk kursen’ buxhet për Ushtrinë

Kosova ‘nuk kursen’ buxhet për Ushtrinë

Turqia: Trump mund ta ekstradojë Gylenin

Turqia: Trump mund ta ekstradojë Gylenin

Një tjetër aferë korruptive fshihet pas projektit të Unazës së madhe

Një tjetër aferë korruptive fshihet pas projektit të Unazës së madhe