Nga sot e deri më 8 janar, në zonën e kuqe janë vetëm 6 komuna

01.01.2021 18:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nga sot e deri më 8 janar, në zonën e kuqe janë vetëm 6 komuna

Ministri në detyrë i Shëndetësisë Armend Zemaj ka bërë të ditur se nga sot e deri më 8 janar në zonën e kuqe të lëvizjes për shkak të koronavirusit do të jenë vetëm gjashtë komuna.

Ai në një postim në Facebook ka shkruar se në zonën e kuqe janë komunat Prishtinë, Fushë Kosovë, Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq.

Ndërsa në zonën e verdhë, janë po ashtu 6 komuna: Mitrovicë e Jugut, Graçanicë, Obiliq, Podujevë, Junik dhe Gjilan. Në zonën e gjelbër, janë 26 komuna: Kllokot, Lipjan, Gjakovë, Kamenicë, Ferizaj, Vushtrri, Pejë, Drenas, Skënderaj, Istog, Deçan, Shtërpcë, Klinë, Shtime, Novobërdë, Viti, Prizren, Suharekë, Kaçanik, Rahovec, Malishevë, Hani i Elezit, Dragash, Mamushë, Partesh dhe Ranillug.

“Lakorja e infeksionit është në rënie, andaj të vazhdojmë edhe më tej me respektim të masave dhe mbikëqyrje nga institucionet relevante”, shkruan Zemaj.

Postimi i plotë:

Të nderuar qytetarë,

Duke ju dëshiruar një vit sa më të mbarë për juve dhe familjet tuaja, ju falënderoj për festime dinjitoze që keni bërë mbrëmë.

Ruajtja e shëndetit të gjithsecili prej juve dhe atij publik, është obligim sa moral po aq edhe ligjor, andaj do të jemi bashkë edhe më tej, për një sistem sa më të mirë shëndetësor dhe për fitore të luftës kundër pandemisë.

E deri te kjo fitore, na duhet ende t’i kemi masat në fuqi dhe kategorizim të komunave në bazë të numrit të të infektuarve gjatë javës, për 100.000 banorë.

Edhe këtë javë kemi ndryshim në kategorizim të zonave, kemi trend të uljes së infeksionit dhe jemi bashkë të përkushtuar që në vazhdimësi të punojmë.

Nga sot e deri më 8 janar, në zonën e kuqe, janë vetëm 6 komuna:

Prishtinë, Fushë Kosovë, Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq.

Në zonën e verdhë, janë po ashtu 6 komuna:

Mitrovicë e Jugut, Graçanicë, Obiliq, Podujevë, Junik dhe Gjilan.

Ndërsa, në zonën e gjelbër, janë 26 komuna:

Kllokot, Lipjan, Gjakovë, Kamenicë, Ferizaj, Vushtrri, Pejë, Drenas, Skënderaj, Istog, Deçan, Shtërpcë, Klinë, Shtime, Novobërdë, Viti, Prizren, Suharekë, Kaçanik, Rahovec, Malishevë, Hani i Elezit, Dragash, Mamushë, Partesh dhe Ranillug.

Lakorja e infeksionit është në rënie, andaj të vazhdojmë edhe më tej me respektim të masave dhe mbikëqyrje nga institucionet relevante.

Qoftë një vit i mbarë për juve dhe familjet Tuaja, vetëm bashkë mund t’ia dalim!

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nga sot e deri më 8 janar, në zonën e kuqe janë vetëm 6 komuna

Nga sot e deri më 8 janar, në zonën e kuqe janë vetëm 6 komuna

Pandemia shpërfaqi vonesën e digjitalizimit në Maqedoninë e V.

Pandemia shpërfaqi vonesën e digjitalizimit në Maqedoninë e V.

Një i vdekur dhe 174 raste të reja me Covid-19

Një i vdekur dhe 174 raste të reja me Covid-19

Mbrëmë janë djegur katër shtëpi

Mbrëmë janë djegur katër shtëpi

Dy të arrestuar për dhunë në familje në natën e vitit të ri

Dy të arrestuar për dhunë në familje në natën e vitit të ri

Shqipëria do dhurojë vaksina për bluzat e bardha të spitalit COVID të Prishtinës

Shqipëria do dhurojë vaksina për bluzat e bardha të spitalit COVID të Prishtinës

Detaje rreth plagosjes një personi me plumb qorr

Detaje rreth plagosjes një personi me plumb qorr

Vdes profesori Riza Smaka

Vdes profesori Riza Smaka

​Kush humbi e kush fitoi në pandemi, parashihet vit i vështirë ekonomik edhe 2021-ta!

​Kush humbi e kush fitoi në pandemi, parashihet vit i vështirë ekonomik edhe 2021-ta!

Vuçiq aktivizon “Rrjedhën turke"

Vuçiq aktivizon “Rrjedhën turke"

Një person goditet me “plumb qorr”, një tjetër humb dorën nga mjetet piroteknike

Një person goditet me “plumb qorr”, një tjetër humb dorën nga mjetet piroteknike

Vajzë është fëmija i parë i vitit 2021

Vajzë është fëmija i parë i vitit 2021

Hoti ndërrimin e moteve e pret me policinë: Viti 2021 do të jetë shumë më i mirë

Hoti ndërrimin e moteve e pret me policinë: Viti 2021 do të jetë shumë më i mirë

Qytetarët festojnë në shtëpi, në sheshet e Prishtinës vetëm Policia e Kosovës

Qytetarët festojnë në shtëpi, në sheshet e Prishtinës vetëm Policia e Kosovës

Hoxhaj viziton babanë e Thaçit: Rrënofsh sa malet, Kosova është me ty në këto orë të liga

Hoxhaj viziton babanë e Thaçit: Rrënofsh sa malet, Kosova është me ty në këto orë të liga

Proceset ekzistuese mbi licencimin e shfrytëzuesve të mineraleve ndërtimore e industriale nuk sigurojnë mbrojtje të mjedisit

Proceset ekzistuese mbi licencimin e shfrytëzuesve të mineraleve ndërtimore e industriale nuk sigurojnë mbrojtje të mjedisit