Nga Lady Gaga te Rolling Stones/ Covid-19, yjet e muzikës në koncert gjigant bamirës

19.04.2020 15:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nga Lady Gaga te Rolling Stones/ Covid-19, yjet e muzikës në koncert gjigant bamirës

Lady Gaga, Taylor Swift, Paul McCartney, Rolling Stones – shumë yje botërorë luajtën një koncert virtual korona natën duke gdhirë e diela. Koncerti qe një falënderim për shumë ndihmës në pandeminë e Coronas.

“Sot jam shumë e lumtur që jemi një botë në shtëpi së bashku”, tha Lady Gaga, bashkë-organizatore e koncertit “Një botë: Së bashku në shtëpi” në fillim të shfaqjes, e cila u transmetua nga disa kanale amerikane dhe në internet përmes kanaleve si YouTube dhe Twitter. Artistët performuan në shtëpi në dhomat e ndenjies ose në tarracë.

Katër anëtarët e Stones luajtën – secili në dhomën e tyre të ndenjies – këngën e tyre “Ju nuk mund të merrni gjithmonë atë që dëshironi”. Ata u panë në një ekran me katër pjesë, bateristi Charlie Watts improvizoi objekte të jetës së përditshme si bateri. Taylor Swift përshtati në piano hitin e saj “Së shpejti më mirë”.

Falenderim për punonjësit e shëndetësisë

Beyoncé, Elton John, Steve Wonder, Paul McCartney, Adam Lambert, Jennifer Hudson dhe Rita Ora, ndër të tjera, u përfshinë në shfaqje me lidhje të veçanta. Muzikantët e vetëm gjermanë në program ishin Philipp Dausch dhe Clemens Rehbein nga grupi Milky Chance, të cilët interpretuan këngën e tyre hit “Stolen Dance”. Koncertin e mbyllën, Lady Gaga, Celine Dion dhe këngëtari italian Andrea Bocelli, që kënduan së bashku. Ata u shoqëruan nga pianisti i famshëm kinez Lang Lang.

Në transmetimin e drejtpërdrejtë gjashtëorësh, ndërhynë herë pas herë mjekë, shkencëtarë dhe politikanë. Ish-zonjat e para të SHBA, Laura Bush dhe Michelle Obama falënderuan ndihmësit në spitale dhe dyqane. Moderatorët yje amerikanë Jimmy Fallon, Jimmy Kimmel dhe Stephen Colbert drejtuan shfaqjen, e cila ishte menduar për të falënderuar punonjësit e shëndetit në frontin e Coronas.

Sipas të dhënave të organizatorit, lëvizjes së ndihmës Global Citizen, u mblodhën rreth 32 milionë euro për të mbështetur Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH) dhe organizatat e tjera aktive në luftën kundër virusit Corona./DW/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Publikon fotografi Keisi Medini, me bikini nga plazhi

Publikon fotografi Keisi Medini, me bikini nga plazhi