Nga hero hakeri Britanik përfundon prapa hekurave

20.04.2019 19:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nga hero hakeri Britanik përfundon prapa hekurave

Një djalosh Britanik i cili u shpall hero sepse kishte ndaluar një sulm kibernetik global që kishte vënë në shënjestër edhe autoritetet e vendit të tij, u shpall fajtor në SHBA për krijimin e maluerëve.

Marcus Hutchins është vetëm 24 vjeç dhe u shpall fajtor për dy akuza që kishin të bënin me krijimin e maluerëve.

Hutchins tha se ishte penduar për veprimet e tij dhe pranoi përgjegjësinë e plotë për gabimet e bëra. Ai është në SHBA që prej 2017-ës kur u arrestua nga FBI-ja.

Në uebsajtin e tij ai tregonte se është shpallur fajtor për shkrimin e maluerëve, gjë që e kishte bërë në moshë të re. Ai thoshte se tashmë është rritur dhe kuptuar gabimet që kishte bërë.

Hutchins premtoi të dedikonte kohën e tij për të mbrojtur njerëzit nga sulmet kibernetike.

Ai u kreditua për ndalimin e sulmit WannaCry ndaj autoriteteve Britanike, veçanërisht NHS.

Por u arrestua më 2 Gusht 2017 në Aeroportin e Las Vegas në SHBA. Ai ka qenë një prej ndjekësve kryesorë të konferencës Def Con, një prej grumbullimeve më të mëdha në botë të hakimit dhe sigurisë kibernetike. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë