Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

25.05.2020 15:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Masakra në burgun-kampin e përqendrimit në Dubravë ka ndodhë nga datë 19 maj deri me 24 maj 1999.
Me datë 25 maj (sot e 21 vite më parë), të mbijetuarit e kësaj masakre dhe të plagosurit, ishim transferuar në tmerrin tjetër, në Burgun e Lipjanit. Pra, me 25 maj, në Burgun e Dubravës kishin mbetur vetëm trupat e vrarë e të masakruar të të burgosurve. Kjo ishte ditë pune për fashistët serb për mbledhjen e trupave të pajetë, varrosjen e tyre dhe mbulimin e gjurmëve.

Është tejet interesant e mbase e çuditshme pse Presidenti Thaçi, në cilësi institucionale nga pozitat e tij si kryeministër dhe president, asnjëherë nuk e vizitoj këtë vend.

Më kujtohet që Presidentin e ndjerë Rugova, e kishin kritikuar fort që nuk e vizitoj Prekazin në ato 6 vite jetë që kishte pas lufte. Edhe pse filitet e përflitet shumë se përkundër vullnetit të tij, ai u pengua të vizitonte Prekazin.
Po, Presidenti Thaçi pse nuk e vizitoj Dubraven? Mos vallë u pengua edhe ky??
Këtë vizitë që realizoi sot, do ishte mirë ta bënte shumë kohë më parë, para se të ulej në tryezën e bisedimeve me Daçiq e Vuçiq. Mbase do i kujtohej kjo masakër e nuk do shkonte aq larg me ata.

Si do qoftë, populli ynë e ka një fjalë të urtë që thotë: “më mirë vonë se kurr”.

Do dëshiroja që kjo vizitë e bërë sot, në këtë vend të dhimbjes e pikllimit, të ndikoj te Presidenti.
Në vend të hartave, kufijve e ndonjë paqe falso, as më shumë e as më pak, Presidenti duhet të kërkoj drejtësi për viktimat.
Por një gjë jam i sigurt, nuk mund të ketë drejtësi me një qasje të gabuar këtu e 21 vite. Kjo praktikë duhet ndryshuar. Sa më shpejt, aq më mirë!
Serbia na ka shumë borgje.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mimoza Kusari thotë se Isa Mustafa dhe Avdullah Hoti shtypin mendimin ndryshe brenda LDK’së

Mimoza Kusari thotë se Isa Mustafa dhe Avdullah Hoti shtypin mendimin ndryshe brenda LDK’së

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi