Nga ANP-ja largohen edhe 23 punëtorë, paralajmërohen protesta

01.02.2020 20:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nga ANP-ja largohen edhe 23 punëtorë, paralajmërohen protesta

Edhe këtë javë kanë vazhduar largimet e punëtorëve nga puna në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”.

Këtë të premte, nuk u janë rinovuar kontratat edhe 23 punëtorëve të tjerë.

Sipas përfaqësuesve Shoqatës Sindikale të Aeroportit Ndërkombëtar, punëtorët u larguan pa paralajmërim.

Në gjashtë muajt e fundit, numri i punëtorëve të larguar nga puna në ANP ka arritur në 29.

Edhe këta të fundit, sipas Sindikatës u larguan pse një numër i tyre ishin pjesë e protestës së gushtit të 2019-s.

E për shkak të kësaj, Latifi thotë se nuk përjashtohen as grevat e protestat e punëtorëve.

Sindikata, për situatën e krijuar, ka kërkuar ndihmë edhe nga Inspektorati i Punës, madje presin që javën e ardhshme edhe të takohen me ta.

Gjatë së shtunës, KTV-ja ka provuar të marrë përgjigje edhe nga menaxhmenti i Aeroportit Ndërkombëtar, po ata nuk janë përgjigjur gjatë ditës.

Gjatë janarit, janë larguar nga puna edhe tre punëtorë të tjerë të ANP. Atyre u është thënë që duhet të zhvendosen në sektorin e mirëmbajtjes ose do t’u ndërpritet kontrata.

Sindikata shton se presione të tilla u bëhen në mënyrë të vazhdueshme punëtorëve të Aeroportit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qorrolli: Pa VV-në s’mund të bëhet Qeveria, kjo mund të ndodhë vetëm nëse ajo heq dorë

Qorrolli: Pa VV-në s’mund të bëhet Qeveria, kjo mund të ndodhë vetëm nëse ajo heq dorë

Bota pp lufton kundër pandemisë Koronavirus, ndërsa 25 të rinjë britanikë organizojnë nejë me muzikë në shpi!

Bota pp lufton kundër pandemisë Koronavirus, ndërsa 25 të rinjë britanikë organizojnë nejë me muzikë në shpi!

Edhe Moska është futur në karantinë

Edhe Moska është futur në karantinë

Në Amerikë numri i të vdekurve nga coronavirusi vazhdon të rritet me shpejtësi dhe ka arritur në rreth 2500, Trump nuk merr masa rigoroze

Në Amerikë numri i të vdekurve nga coronavirusi vazhdon të rritet me shpejtësi dhe ka arritur në rreth 2500, Trump nuk merr masa rigoroze

Edhe pse në moshë të shtyerë e fiton betejë me Koronavirus 80-vjecarja në Shqipëri

Edhe pse në moshë të shtyerë e fiton betejë me Koronavirus 80-vjecarja në Shqipëri

Simptomat e para në Wuhan, Kina ka rrëfyer se si kishte filluar e gjitha rreth Koronavirusit dhe ka bërë kritika ndaj institucioneve vendore

Simptomat e para në Wuhan, Kina ka rrëfyer se si kishte filluar e gjitha rreth Koronavirusit dhe ka bërë kritika ndaj institucioneve vendore

Kurti edhe Kushtetuten e auto-poetizon!

Kurti edhe Kushtetuten e auto-poetizon!

Nga sot Presidenti do t’i ftojë krerët e partive për konsulta, Vetëvendosje kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme

Nga sot Presidenti do t’i ftojë krerët e partive për konsulta, Vetëvendosje kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme

Qeveria sytë kah Trusti

Qeveria sytë kah Trusti

Qeveria kërkon kredi për financimin e pakos emergjente

Qeveria kërkon kredi për financimin e pakos emergjente

A mund të krijohet Qeveri pa partinë fituese të zgjedhjeve?

A mund të krijohet Qeveri pa partinë fituese të zgjedhjeve?

Ministri gjerman gjendet i vdekur afër Frankfurtit

Ministri gjerman gjendet i vdekur afër Frankfurtit

Dr Fauci: Koronavirusi mund të vrasë deri në 200 mijë amerikanë

Dr Fauci: Koronavirusi mund të vrasë deri në 200 mijë amerikanë

Kusari: Me ose pa Veliun ministër, LDK do ta kishte inicuar mocionin

Kusari: Me ose pa Veliun ministër, LDK do ta kishte inicuar mocionin

Luigi Di Maio ‘shuplakë’ Europës: Egoizmi nuk na përket neve, Shqipëria një mësim solidariteti

Luigi Di Maio ‘shuplakë’ Europës: Egoizmi nuk na përket neve, Shqipëria një mësim solidariteti

Kurti me video-mesazh: Kjo është situata më serioze që pas luftës në Kosovë

Kurti me video-mesazh: Kjo është situata më serioze që pas luftës në Kosovë