Netflix kalon 148 milionë abonentë

17.04.2019 14:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Netflix kalon 148 milionë abonentë

Raporti i parë i Netflix i fitimit për 2019-ën zbulon një të dhënë interesante. Kompania kaloi 125 milion abonentë vitin e kaluar në po të njëjtën periudhë ndërsa sot kompania ka 148 milionë abonentë në mbarë botën.

Vetëm në tre muajt e fundit janë shtuar 9.6 milionë abonentë, më shumë sesa 8.9 milionë që ishin paralajmëruar.

Megjithatë Netflix pret që rritja e numrit të abonentëve të ngadalësohet në periudhën Prill-Qershor. Kompania ka vendosur gjithashtu të rrisë çmimet në SHBA, Brazil, Meksikë dhe disa pjesë të Evropës për të financuar prodhimin e përmbajtjes.

Netflix ka prodhuar një numër filmash dhe serish të famshme si The Crown apo filma të nominuar për Oskar si Roma.

Së fundi Disney dhe Apple lajmëruan se do të lançonin shërbimet e tyre streaming së shpejti. Në tre mujorin e dytë kompania pret 5.4 milionë abonentë të rinj.

Netflix tha se për tre muajt e parë të vitit fitimi u rrit në 344 milionë dollarë me shitje 22% më të larta prej 4.5 miliardë dollarë.

Të ardhurat totale pritet të rriten në 4.9 miliardë dollarë në tre mujorin e dytë ndërsa fitimi të bjerë në 249 milionë dollarë.

Në gjysmën e dytë të vitit Netflix pret shitje të forta të përmbajtjeve globale. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bleona ‘trullos’ fansat e saj me fotografinë e fundit

Bleona ‘trullos’ fansat e saj me fotografinë e fundit

Pulisic: Mund të jap shumë në Premierligë

Pulisic: Mund të jap shumë në Premierligë

Thiago Alcantara kundër VAR, ky është arsyetimi i tij

Thiago Alcantara kundër VAR, ky është arsyetimi i tij

Adriana dhe Irina shkëlqejnë në kopërtinën e ‘Vogue’

Adriana dhe Irina shkëlqejnë në kopërtinën e ‘Vogue’

MODERATORI KOSOVAR THOTË SE U NGACMUA SEKSUALISHT NGA NJË POLIC

MODERATORI KOSOVAR THOTË SE U NGACMUA SEKSUALISHT NGA NJË POLIC

Unikkatil ‘çmend’ serbët, bëjnë veprimin e pahijshëm në raport me reperin shqiptar

Unikkatil ‘çmend’ serbët, bëjnë veprimin e pahijshëm në raport me reperin shqiptar

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe