Netanyahu zgjedhet për të pestën herë kryeministër i Izraelit

10.04.2019 20:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Netanyahu zgjedhet për të pestën herë kryeministër i Izraelit

Me shumicën e votave të numëruara nga zgjedhjet e përgjithshme të 9 prillit në Izrael, rezultatet tregojnë se kryeministri Benjamin Netanyahu dhe partia e tij Likud pas një rezultati të ngushtë do të mund të formojnë një koalicion të krahut të djathtë dhe të udhëheqin me Qeverinë në mandatin e pestë, raporton Al Jazeera, transmeton Klan Kosova.

Netanyahu dhe partia e tij Likud kishin për rival partinë e “Bardhë e Blu” të kryesuar nga Benny Gantz.

Benny Gantz, një ish-gjeneral 59-vjeçar, gjithashtu kishte shpallur fitoren më herët, duke u thirrur në sondazhet të publikuara menjëherë pas përfundimit të votimit të martën, që treguan se partia e tij kishte fituar më shumë vende se partia Likud.

“Ne jemi fitimtarë. Ne duam të falënderojmë Benjamin Netanyahun për shërbimin e tij ndaj kombit”, tha Gantz.

Por, faqja e internetit e Parlamentit të Izraelit, Knesset, ka postuar një raport zyrtar me 96 për qind të votave të numëruara më 10 prill, që tregon se Likud dhe partitë e tjera të krahut të djathtë kanë fituar 65-67 vende në Parlamentin me 120 ulëse.

Gjatë një fjalimi që ndërpritej nga brohoritjet e përkrahësve të tij, Netanyahu u zotua se do të krijojë një qeveri të krahut të djathtë.

“Do të jetë një qeveri e krahut të djathtë, por unë do të jem kryeministër për të gjithë. Unë jam shumë i prekur që populli i Izraelit më dha votën e besimit për herë të pestë dhe një votë edhe më të madhe të besimit se zgjedhjet e mëparshme”, tha Netanyahu.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Netanyahu zgjedhet për të pestën herë kryeministër i Izraelit

Netanyahu zgjedhet për të pestën herë kryeministër i Izraelit

Rama reagon ashpër: Marrim kontrollin e gjithë perimetrit të aeroportit

Rama reagon ashpër: Marrim kontrollin e gjithë perimetrit të aeroportit

Hoti: Të jemi unik dhe të kërkojmë reagim nga bota për deklaratat e Beogradit

Hoti: Të jemi unik dhe të kërkojmë reagim nga bota për deklaratat e Beogradit

Vrasja mizore e Donejta Pajazitajt: Pleqtë e fshatit Strellc, kanë kërkuar besë nga familja e së ndjerës

Vrasja mizore e Donejta Pajazitajt: Pleqtë e fshatit Strellc, kanë kërkuar besë nga familja e së ndjerës

40 ditë paraburgim për organizim dhe pjesëmarrje në grupe terroriste

40 ditë paraburgim për organizim dhe pjesëmarrje në grupe terroriste

Sherifi: Lista Serbe dha mesazhin se për veriun s’pyetet Kosova

Sherifi: Lista Serbe dha mesazhin se për veriun s’pyetet Kosova

Rakiq: Nuk do të lejojmë që kukullat serbe të udhëheqin me veriun

Rakiq: Nuk do të lejojmë që kukullat serbe të udhëheqin me veriun

Veseli zyrtarizon kandidatët e PDK-së për kryetarë të komunave në veri të Kosovës

Veseli zyrtarizon kandidatët e PDK-së për kryetarë të komunave në veri të Kosovës

Basha: Kur grabitet me armë avioni, kupton se në çfarë niveli është rendi dhe siguria

Basha: Kur grabitet me armë avioni, kupton se në çfarë niveli është rendi dhe siguria

Emri dhe raportet ndëretnike dominojnë fushatën presidenciale

Emri dhe raportet ndëretnike dominojnë fushatën presidenciale

Aktakuzë ndaj personit që ka poseduar substanca narkotike

Aktakuzë ndaj personit që ka poseduar substanca narkotike

U tha se është kundër Pavarësisë së Kosovës, reagon Demo Berisha: Këto janë shpifje, komplet ta pabazuara dhe inekzistente

U tha se është kundër Pavarësisë së Kosovës, reagon Demo Berisha: Këto janë shpifje, komplet ta pabazuara dhe inekzistente

Vuçiq flet pas takimit me përfaqësuesit e Listës Serbe

Vuçiq flet pas takimit me përfaqësuesit e Listës Serbe

Institucionet e drejtësisë nuk po i trajtojnë me seriozitet rastet e dhunës fizike dhe seksuale

Institucionet e drejtësisë nuk po i trajtojnë me seriozitet rastet e dhunës fizike dhe seksuale

Hoxha me ministrin francez Nuñez, u pajtuan për bashkëpunim në fushën e sigurisë

Hoxha me ministrin francez Nuñez, u pajtuan për bashkëpunim në fushën e sigurisë

Matoshi: Me veprime konkrete po luftojmë ndotjen e ajrit

Matoshi: Me veprime konkrete po luftojmë ndotjen e ajrit