Nesër pritet të prezantohet platforma për dialogun

11.02.2019 09:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nesër pritet të prezantohet platforma për dialogun

Ekipi negociator pritet që të martën (nesër) ta prezantojë në Kuvendin e Kosovës platformën për dialogun me Serbinë. Përveç PSD-së, kjo platformë nuk pritet të ketë përkrahje nga partitë tjera opozitare. Analistët vlerësojnë që platforma nuk do të jetë e plotë, pasi që në përpilimin e saj nuk ka pasur kontribut nga LDK-ja e LVV-ja, shkruan sot Gazeta “Zëri”. 

Ka kaluar gati një muaj nga koha e paraparë me rezolutë që ekipi negociator do të duhej të dilte me platformën për dialogun. Me gjithë këto vonesa këto ditë pritet që në Kuvendin e Kosovës të prezantohet kjo platformë.

Shpend Ahmeti, bashkëkryesues i këtij ekipi, ka paralajmëruar para disa ditëve që të martën do ta dorëzojnë në Kuvend platformën, ku shpreson që do të ketë përkrahje nga deputetët, shkruan më tutje Gazeta “Zëri”. 

Mirëpo, si për Projektligjin për Dialogun, as platformën nuk do të mbështesin dy partitë më të mëdha opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Aksident zingjiror në rrugën Luan Haradinaj

Aksident zingjiror në rrugën Luan Haradinaj

Opozita e quan alibi marshin e qeverisë për drejtësi

Opozita e quan alibi marshin e qeverisë për drejtësi

E krahasoi Vuçiqin me Goebbelsin, Serbia i nis notë proteste Shqipërisë për Cakajn

E krahasoi Vuçiqin me Goebbelsin, Serbia i nis notë proteste Shqipërisë për Cakajn

Kjo është policja që vrau 4 familjarët dhe veten në Gjilan

Kjo është policja që vrau 4 familjarët dhe veten në Gjilan

Kaos në rrugën Rrustem Statovci në Prishtinë, automjetet parkohen në trotuar ndërsa qytetarët detyrohen të hecin në rrugë

Kaos në rrugën Rrustem Statovci në Prishtinë, automjetet parkohen në trotuar ndërsa qytetarët detyrohen të hecin në rrugë

Policja në Gjilan vrau prindërit, dy vëllezër e më pas veten (Video)

Policja në Gjilan vrau prindërit, dy vëllezër e më pas veten (Video)

VV-LDK: Reciprociteti me Serbinë çështje ditësh

VV-LDK: Reciprociteti me Serbinë çështje ditësh

Ish/gazetari Avni Spahiu, merr ftesë nga Gjykata Speciale si dëshmitar!

Ish/gazetari Avni Spahiu, merr ftesë nga Gjykata Speciale si dëshmitar!

Vuçiq beson se vendosjen e taksës e kishte kërkuar një shtet evropian që Serbia të mos e kërkojë veriun dhe Anamoravën

Vuçiq beson se vendosjen e taksës e kishte kërkuar një shtet evropian që Serbia të mos e kërkojë veriun dhe Anamoravën

Mëso nga gabimet historike për ta menaxhuar si duhet shtetin

Mëso nga gabimet historike për ta menaxhuar si duhet shtetin

Për 12 vjet shtet, Kosova nuk pati rritje të nevojshme ekonomike

Për 12 vjet shtet, Kosova nuk pati rritje të nevojshme ekonomike

E dyta herë që thyhen  zyrat e AGK-së

E dyta herë që thyhen zyrat e AGK-së

Gjermania kërkon punëtorë nga Ballkani

Gjermania kërkon punëtorë nga Ballkani

Kjo është përgjigja e Konjufcës për bashkimin kombëtar

Kjo është përgjigja e Konjufcës për bashkimin kombëtar

Ja ky është prioriteti kryesor i qeverisë ‘Kurti’

Ja ky është prioriteti kryesor i qeverisë ‘Kurti’

Rukiqi: Oda Ekonomike mbështet çdo vendim për taksën

Rukiqi: Oda Ekonomike mbështet çdo vendim për taksën