Nëse shpërndahet Kuvendi, Kosova humb hiq më pak se 90 milionë euro 4 orë më parë

04.08.2019 22:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nëse shpërndahet Kuvendi, Kosova humb hiq më pak se 90 milionë euro 4 orë më parë

I gjithë spektri politik në Kosovë është bërë gati për zgjedhjet e parakohshme.Madje, po pritet që edhe Kuvendi i Kosovës të shpërbëhet brenda ditëve.E kjo ka lënë shumë projektligje të pavotuara, raporton KTV.

Një ndër to është edhe “Projektligji për ratifikimin e Marrëveshjes financiare për IPA 2018”.Sipas Demush Shashës nga Instituti EPIK, rrezikohet humbja e 90.5 milionë euro fondeve nga Bashkimi Evropian.“Në këtë drejtim, duhet nënvizuar se afati përfundimtar për ratifikimin e marrëveshjes IPA 2018 është 31 dhjetori 2019. Rrjedhimisht, ratifikimi i marrëveshjes mund të bëhet nga legjislatura e ardhshme e Kuvendit. Sidoqoftë, ky skenar do të kërkonte konstituimin pa vonesa të Kuvendit. Në këtë kontekst, mosratifikimi i marrëveshjes nga legjislatura aktuale apo vonesat në konstituimin e legjislaturës së ardhshme para datës 31 dhjetor 2019 rrezikojnë humbjen e 90.5 milionë eurove”, ka thënë Shasha.

Më tutje, Shasha ka shkruar se Kosova ka krijuar një trend të humbjes së fondeve në BE-ja, ku në gusht të 2018-s ka humbur mbi 43 milionë euro, e në qershor 2019 rreth 12 milionë euro.Ndërkaq, burime të KTV-së thonë që një prej arsyeve që kanë ardhur te vonesat e votimit të IPA-s është se zyra ligjore e Ministrisë së Integrimeve e ka vonuar një opinion ligjor për projektligjin, sepse do të votohej më herët.

LDK-ja është partia e vetme që ka kërkuar që para shpërbërjes së Kuvendit, të votohen fondet e IPA-s.Shasha ka folur edhe për emërimin e Komisionerit për Informim dhe Privatësi. Ai ka thënë që partitë po e zvarritin këtë proces.“Sa i përket Komisionerit për Informim dhe Privatësi, ka pasur përpjekje nga ana e partive në pushtet që të vazhdojnë kapjen e institucioneve të pavarura. Pas shqetësimeve të ngritura nga shoqëria civile dhe media, konkursi i parë u anulua. Sidoqoftë, partitë në pushtet qëllimisht kanë zvarritur emërimin e Komisionerit për të siguruar dështimin e tij”, ka thënë Shasha.Ndërkaq, nuk janë vetëm këto punë që nuk u kryen nga Kuvendi i Kosovës.Sipas Institutit të Kosovës për Drejtësi, Kuvendi në sesionin pranveror ka përmbushur agjendën e tij vetëm 18 përqind.Edhe në vitin e kaluar, Kuvendi i Kosovës ka pasur një përqindje të ulët të përmbushjes së agjendës legjislative. KDI-ja, në raport për punën e Kuvendit, thekson se vetëm 42 përqind e agjendës është përmbushur gjatë 2018-s.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Temperatura përvëluese në Kosovë, të enjten 34 gradë Celsius

Temperatura përvëluese në Kosovë, të enjten 34 gradë Celsius

Nëse shpërndahet Kuvendi, Kosova humb hiq më pak se 90 milionë euro 4 orë më parë

Nëse shpërndahet Kuvendi, Kosova humb hiq më pak se 90 milionë euro 4 orë më parë

Vetëvendosje kërkon heqjen e taksës në “Rrugën e Kombit”, e quan plaçkitje e qytetarëve

Vetëvendosje kërkon heqjen e taksës në “Rrugën e Kombit”, e quan plaçkitje e qytetarëve

Hasani: Haradinaj s’ka pasur të drejtë t’i drejtohet Kushtetueses, është humbje kohe

Hasani: Haradinaj s’ka pasur të drejtë t’i drejtohet Kushtetueses, është humbje kohe

Frika se mos Enveri vdiste gjatë aktit seksual – Cila ishte Nexhmije Hoxha

Frika se mos Enveri vdiste gjatë aktit seksual – Cila ishte Nexhmije Hoxha

Specialja vazhdon intervistimet, veteranët kërkojnë përsëri shfuqizimin e saj

Specialja vazhdon intervistimet, veteranët kërkojnë përsëri shfuqizimin e saj

Lideri i konfirmuar i LDK’së thotë se i eliminoi dallimet dhe i bëri të gjithë bashkë për fitore

Lideri i konfirmuar i LDK’së thotë se i eliminoi dallimet dhe i bëri të gjithë bashkë për fitore

Kitaroviç: Kemi falur shumë gjëra, por jo krimet e luftës

Kitaroviç: Kemi falur shumë gjëra, por jo krimet e luftës

Haradinaj nga tubimi: Duhet ta bëjmë Kosovën 100%

Haradinaj nga tubimi: Duhet ta bëjmë Kosovën 100%

Të gjitha partitë pretendojnë se sondazhet i nxjerrin në vend të parë

Të gjitha partitë pretendojnë se sondazhet i nxjerrin në vend të parë

Memli Krasniqi: Kushdo që ka dhënë kontribut në PDK e ka vendin e merituar për të ardhmen e partisë

Memli Krasniqi: Kushdo që ka dhënë kontribut në PDK e ka vendin e merituar për të ardhmen e partisë

Hellbach: Gjermania përkrah liberalizimin e vizave, por puna ende s’është kryer

Hellbach: Gjermania përkrah liberalizimin e vizave, por puna ende s’është kryer

E kishte kërcënuar që do ta largonte nga PDK’ja, mirëpo Kadri Veseli masakron qengja në Drenicë te Sami Lushtaku

E kishte kërcënuar që do ta largonte nga PDK’ja, mirëpo Kadri Veseli masakron qengja në Drenicë te Sami Lushtaku

Lutfi Haziri e nis fushatën si kandidat për kryeministër i LDK-së: #BesëlidhjaPërShtetin

Lutfi Haziri e nis fushatën si kandidat për kryeministër i LDK-së: #BesëlidhjaPërShtetin

Hashim Thaçi në Burojë për ta festuar ditëlindjen e nënës

Hashim Thaçi në Burojë për ta festuar ditëlindjen e nënës

Deputeti i LDK-së vlerëson Mustafën si unifikues të Partisë, Vjosën e propozon për Kryeministre

Deputeti i LDK-së vlerëson Mustafën si unifikues të Partisë, Vjosën e propozon për Kryeministre