Nëse pagat do të ishin 600-800 euro, shumë të rinj s’do të largoheshin nga Kosova

25.10.2018 14:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nëse pagat do të ishin 600-800 euro, shumë të rinj s’do të largoheshin nga Kosova

Rreth 36 për qind e qytetarëve nuk do të largoheshin nga Kosova nëse do të kishin pagën 600-800 euro.

Këto të dhëna kanë dalë nga një anketë e realizuar nga Instituti për Kërkime Ekonomike, ku ishte kërkuar nga të anketuarit të përgjigjen se për çfarë page do të qëndronin për të jetuar në Kosovë, transmeton Koha.net.

Kjo anketë ka përfshirë qytetarët që e shohin alternativë largimin nga Kosova për shkak të papunësisë, rrjedhimisht mungesës së të ardhurave mujore.

Bazuar në këtë anketë 36 për qind e të rinjve besojnë që paga 600-800 euro është e mjaftueshme për të qëndruar në Kosovë. 20 për qind e të anketuarve ju mjafton paga 400-600 euro, ndërkaq 18 për qind dëshirojnë paga 800-1000 euro.

Numri më i vogël i të anketuarve janë përgjigjur për pagën më të lartë dhe më të vogël. 1000 euro pagë e shohin si opsion për t’u mos u larguar nga Kosova vetëm 16 për qind e të anketuarve, në anën tjetër 10 për qind janë pajtuar me pagën solide 200-400 euro.

Në bazë të hulumtimit – pagat e sektorit publik përmbushin kërkesat e qytetarëve për “pagat e tyre ideale”, përderisa pagat në sektorin privat vazhdojnë të jenë të vogla.

Ky Institut ka rekomanduar që politikat shtetërore ekonomike duhet të orientohen kah projektet zhvillimore të sektorit privat duke ulur njëkohësisht shpenzimet publike.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Takohen Isa Mustafa dhe Albin Kurti

Takohen Isa Mustafa dhe Albin Kurti

Haradinaj përsëri kundërshton SHBA-të: Taksa do të mbes në fuqi deri në njohjen nga Serbia

Haradinaj përsëri kundërshton SHBA-të: Taksa do të mbes në fuqi deri në njohjen nga Serbia

Shkon në dhjetë numri i viktimave nga zjarri në një ndërtesë në Paris

Shkon në dhjetë numri i viktimave nga zjarri në një ndërtesë në Paris

Lekaj pret në takim përfaqësuesit e kontrollit ajror

Lekaj pret në takim përfaqësuesit e kontrollit ajror

Përkrahja e drejtpërdrejtë e shpresave olimpike shpresë për sportin e vendit tonë

Përkrahja e drejtpërdrejtë e shpresave olimpike shpresë për sportin e vendit tonë

SHBA sërish i kërkon Kosovës ta pezullojë taksën

SHBA sërish i kërkon Kosovës ta pezullojë taksën

Sipas zëdhënëses së BE-së, edhe çështja e Trepçës pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

Sipas zëdhënëses së BE-së, edhe çështja e Trepçës pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

SPRTK kërkon ligj që i garanton RTK-së statusin e Transmetuesit Publik

SPRTK kërkon ligj që i garanton RTK-së statusin e Transmetuesit Publik

BIK-u ia kthen paratë vushtrriasit që u detyrua ta shesë viçin për ta varrosur nënën

BIK-u ia kthen paratë vushtrriasit që u detyrua ta shesë viçin për ta varrosur nënën

Kryeministri Haradinaj priti në takim Shoqatën e Gastronomëve të Prishtinës

Kryeministri Haradinaj priti në takim Shoqatën e Gastronomëve të Prishtinës

Maloku: Pushteti i dalë nga zgjedhjet e para të pasluftës, dhunshëm na la jashtë RTP-së

Maloku: Pushteti i dalë nga zgjedhjet e para të pasluftës, dhunshëm na la jashtë RTP-së

Mungesa e kuadrove vë në pikëpyetje shumë programe të studimit

Mungesa e kuadrove vë në pikëpyetje shumë programe të studimit

Haradinaj: BE-së i ka humbur rruga në oborr

Haradinaj: BE-së i ka humbur rruga në oborr

“Politika e korrigjimit të kufirit është e atyre që kanë dështuar brenda kufirit”

“Politika e korrigjimit të kufirit është e atyre që kanë dështuar brenda kufirit”

Gjilani fillon sanimin e përkohshëm të gropave deri në përmirësimin e kushteve atmosferike

Gjilani fillon sanimin e përkohshëm të gropave deri në përmirësimin e kushteve atmosferike

Ambasadorja e Shqipërisë në OKB nuk flet pas injorimit që i bëri ambasadores së Kosovës, Teuta Sahatqija

Ambasadorja e Shqipërisë në OKB nuk flet pas injorimit që i bëri ambasadores së Kosovës, Teuta Sahatqija